Vittoria obarcza skałę za wypadek de Gendta.

Katastrofa Thomasa de Gendta podczas UAE Tour wzbudziła wiele kontrowersji w peletonie WorldTour. Oświadczenie Vittorii dotyczące felg bezhakowych i bezdętkowych przykuło uwagę zarówno zawodników, jak i mediów, prowokując dyskusję na temat bezpieczeństwa i zgodności sprzętu. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły tej gorącej debaty.

Vittoria wydała oświadczenie w związku z niedawną katastrofą Thomasa de Gendta podczas UAE Tour i wynikającymi z niej kontrowersjami dotyczącymi felg bezhakowych i bezdętkowych w peletonie WorldTour.

Rozmawiam wyłącznie z Wiadomości roweroweTeam Lotto-Dstny stwierdził, że ich sprzęt jest całkowicie zgodny z przepisami, twierdząc: „Używamy, zgodnie z wymogami UCI, opon 28 mm na wewnętrznej obręczy 23 mm lub 25 mm. To jest zgodne ze wszystkimi zaleceniami UCI, firmy Zipp i firmy Vittoria, więc na 100% przestrzegamy zasad.”

Jednak incydent wywołał kontrowersje w peletonie i mediach, a prezes CPA Adam Hansen ostro skrytykował rolę felg bez haków. „W związku z tym wypadkiem CPA jest w 100% przeciwne felgom bez haczyków” – powiedział w wywiadzie dla Velo. „Opony nie powinny spadać z felgi”.

Do zdarzenia doszło z zestawem felg Zipp 353 NSW i oponami Vittoria Corsa Pro 28 mm, a komentatorzy sugerowali, że wewnętrzna szerokość felgi Zipp wynosząca 25 mm była zbyt szeroka, aby bezpiecznie pomieścić opony 28c. Zamiast tego opony powinny mieć szerokość co najmniej 29 mm.

Sam De Gendt w swoim wpisie na portalu społecznościowym jako przyczynę awarii sprzętu wskazał kolizję Twitter.com „Chciałbym wiedzieć, w co uderzyłem przednim kołem”.

Teraz Vittoria, producent opon będący w centrum debaty, wydał oficjalne oświadczenie.

„W następstwie wypadku Thomasa De Gendta podczas zeszłotygodniowego tournee po Zjednoczonych Emiratach Arabskich wywiązała się dyskusja na temat systemu bezhakowego” – czytamy w oficjalnym komunikacie. „Należy koniecznie wyjaśnić, że awaria felgi nastąpiła w wyniku uderzenia w jakiś przedmiot, w tym przypadku kamień, i nie ma związku z konstrukcją felgi bez haka. Intensywność uderzenia spowodowała pęknięcie felgi/koła w sposób, który uniemożliwiło bezpieczne utrzymanie opony na miejscu. Siła była tak duża, że ​​rozerwała wkładkę opony.

Wspierając ocenę zdarzenia dokonaną przez De Gendta, Vittoria zdystansowała technologię i kompatybilność opon od awarii sprzętu. „Należy podkreślić, że wypadek nie był wynikiem jakichkolwiek problemów ze zgodnością komponentów używanych przez zespół. Vittoria Corsa PRO 28 mm TLR przeszła szeroko zakrojone testy na różnych kołach do zastosowań komercyjnych bez haka, w tym modelach Zipp (takich jak 353NSW).

„Zgodność została dokładnie sprawdzona poprzez testy laboratoryjne, testy terenowe i wyścigi, z oficjalnym komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej Sram. Jako członkowie ETRTO konsekwentnie rozwijamy nasze produkty w ścisłym przestrzeganiu norm ETRTO, obejmujących zarówno aktualne standardy ETRTO, jak i „ Poprzednie dane standardowe (PSD) „ETRTO.”

Producent kół Zipp, który w ostatnich latach jest orędownikiem felg bez haczyków, również wydał oficjalne oświadczenie.

„Zipp bardzo poważnie podchodzi do wydajności i bezpieczeństwa swoich produktów” – stwierdził rzecznik Zipp. „Jeśli chodzi o niedawny incydent w WorldTour, przyglądamy się temu i współpracujemy bezpośrednio z zespołami i zawodnikami, aby upewnić się, że dokładnie rozumiemy, co się stało. Kiedy będziemy mieli jasny obraz, będziemy mogli odpowiednio zareagować”.

Prawdopodobnie w dalszym ciągu badane będzie stosowanie felg bez haczyków i kompatybilność konkretnej opony, podobnie jak użycie pianki zabezpieczającej w oponie – co w tym przypadku rzekomo powoduje zwiększone zagrożenie. „Kiedy patrzysz na zdjęcia motocykla Thomasa de Gendta, widać, że odpadła mu opona, pianka zabezpieczająca w środku została zaczepiona w widelcu, co blokuje przednie koło” – dodał Hansen w wywiadzie dla Velo.

Chociaż będziemy oczekiwać dalszych wyjaśnień od Zippa i Vittorii, prawdopodobne jest, że awaria sprzętu – niezależnie od tego, czy była spowodowana kolizją, czy nie – będzie nadal skupiać się na technologii szybkich felg i opon stosowanych w zawodowym peletonie.

Dodaj komentarz