Zawodnik Jumbo-Visma, Michael Hessmann, przyłapany na diuretyku

Według raportu „Badische Zeitung” odkryto obecność środka moczopędnego w próbce B kolarza Jumbo-Visma, Michaela Hessmanna. To oznacza, że ​​Niemcowi grozi brutalny zakaz jazdy na rowerze. Czy jego kariera została skazana na porażkę?

Według raportu „Badische Zeitung” w próbce B kolarza Jumbo-Visma, Michaela Hessmanna, również stwierdzono obecność środka moczopędnego, co oznacza, że ​​Niemcowi grozi teraz zakaz jazdy na rowerze.

22-latek został tymczasowo zawieszony przez swój zespół, gdy w sierpniu pojawiła się wiadomość, że w czerwcu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność „leku moczopędnego zawartego w leku”.

Badische Zeitung poinformował, że analiza próbki B kolarza potwierdziła wstępny wynik pozytywny, który uzyskano w badaniu poza zawodami 14 czerwca. Niemiecka Agencja Antydopingowa ogłosiła tę wiadomość na prośbę gazety.

Jumbo-Visma, Hessmann ani Niemiecka Agencja Antydopingowa nie ujawniły jeszcze leku, którego dotyczył pozytywny przypadek.

Zgodnie z przepisami WADA Hessmannowi grozi czteroletni zakaz startów w zawodach, jeśli nie będzie w stanie w żaden sposób wyjaśnić obecności leku moczopędnego. Jego zakaz może jednak zostać skrócony do dwóch lat, jeśli udowodni, że uzyskał pozytywny wynik testu na skutek skażenia suplementu lub żywności.

Władze niemieckie wszczęły śledztwo w sprawie Hessmanna po pozytywnym wyniku testu, przeszukując jego dom oraz konfiskując telefony i komputery pod koniec sierpnia. Sportowcom przyłapanym na używaniu lub administrowaniu środkami dopingującymi grozi w Niemczech kara do trzech lat więzienia, choć żaden sportowiec nie odsiedział jeszcze kary więzienia za to przestępstwo.

Hessmann przeszedł na zawodowstwo w Jumbo-Visma w 2022 roku, po przejściu przez kontynentalny skład zespołu rozwojowego.

W zeszłym sezonie zajął trzecie miejsce w Tour de l’Avenir, a wiosną zadebiutował w Grand Tour na Giro d’Italia, pomagając Primožowi Rogličowi odnieść zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w Rzymie.

Jego pozytywny wynik testu nastąpił wkrótce potem, w połowie czerwca, chociaż kontynuował ściganie się w Mistrzostwach Niemiec, Czech Tour i Szosowych Mistrzostwach Świata, zanim pojawiła się wiadomość o pozytywnym wyniku.

Ostatnim wyścigiem Hessmanna przed tymczasowym zawieszeniem były Mistrzostwa Świata w Glasgow, gdzie w debiucie nie udało mu się ukończyć wyścigu w elitarnym wyścigu szosowym.