Zawodnicy do obserwacji na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Przełajowym 2024

Mathieu van der Poel, obrońca tytułu mistrza świata w kolarstwie przełajowym, przyciąga uwagę nie tylko swoimi osiągnięciami, ale także spektakularnymi upadkami i rekordowymi zwycięstwami. Mistrzostwa Świata UCI Cyclocross 2024 w Táborze obiecują gorące emocje nie tylko wśród mężczyzn, ale także w rywalizacji elity kobiet, juniorek i juniorów. Kto ma największe szanse na zwycięstwo? Czas poznać najlepszych kolarzy i kolarki, które zapiszą się na kartach historii mistrzostw.

Żaden zawodnik na linii startu Mistrzostw Świata UCI Cyclocross 2024 w Táborze nie przyciągnie większej uwagi niż Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) i to nie tylko dlatego, że jest obrońcą tytułu mistrza świata.

Sezon przełajowy Van der Poela następuje po niezwykle udanym roku na szosie, podczas którego zdobył zwycięstwa w Mediolan-San Remo, Paryż-Roubaix oraz tęczową koszulkę na Mistrzostwach Świata UCI w szosach w Glasgow.

W tym sezonie był także prawie nie do zatrzymania w kolarstwie przełajowym. Prawdopodobnie byłby niepokonany, gdyby podczas Pucharu Świata w Benidormie nie uderzył w słupek i nie upadł.

Van der Poel to gorący obiekt wśród silnej elitarnej drużyny mężczyzn, której będzie brakować jego pozostałych rywali z „wielkiej trójki” Wouta van Aerta i Toma Pidcocka, ale obejmuje także śmietankę „krzyżową”.

Mistrz Belgii Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) wydaje się być pewny, że zapewni sobie Puchar Świata UCI, jeśli uda mu się w ten weekend pokonać Jorisa Nieuwenhuisa (Baloise Trek) w Hoogerheide. dla Belgii.

Na Mistrzostwach Świata Nieuwenhuis oraz jego koledzy z drużyny Pim Ronhaar i Lars van der Haar prawdopodobnie nie będą rzucać wyzwania swojemu rodakowi Van der Poelowi, ale jeśli ten ponownie wpadnie na pole position, z pewnością będą silnymi rezerwowymi pretendentami.

Ronhaar był jedynym zawodnikiem, który towarzyszył Van der Poelowi (przez jakiś czas) podczas wyścigu X2O w Koksijde i wygrał Puchar Świata w Irlandii, był drugi w Namur i trzeci we Flamanville.

Mistrz Wielkiej Brytanii Cameron Mason jest wielkim kandydatem z zewnątrz, który może zyskać na taktyce zespołowej rozegranej pomiędzy Belgią a Holandią. Mason zrobił w tym roku ogromny krok naprzód, zdobywając podium w mistrzostwach Europy i pięciu innych wyścigach.

Elita kobiet

Ponieważ Van der Poel w tym sezonie w wielu wyścigach odniósł indywidualne zwycięstwa, większe emocje wzbudziły zmagania kobiet. Choć miała swoje wzloty i upadki, Fem van Empel (Visma-Lease a Bike) jest główną faworytką w roli obrończyni tytułu i dominującą zawodniczką w tym roku z 17 zwycięstwami.

Jej ostatnie wyzwania rzucił Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck), zeszłoroczny wicemistrz Van Empel. Zwycięzca w Táborze niewątpliwie będzie pochodził z holenderskiej drużyny, która jest tak przepełniona talentem, że nie musi się martwić stosowaniem taktyki zespołowej.

Spodziewajcie się międzyzespołowej bitwy pomiędzy Van Empelem, Pieterse i Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), którzy pod nieobecność Shirin van Anrooij niezmiennie utrzymywali się na szczycie.

Mistrzyni Holandii Lucinda Brand (Baloise Trek) musiała przezwyciężyć wiele pechów, w tym złamany nos po wypadku w Zonhoven, ale po sezonie niezmiennie na podium jest czwartą główną szansą na zdobycie tęczowej koszulki.

O ile niespodzianki takie jak Kanadyjki Maghalie Rochette i Isabella Holmgren, Włoszka Sara Casasola czy Belgijka Laura Verdonschot nie sprawią niespodzianki, podium będzie prawdopodobnie hitem Holandii, tak jak to miało miejsce przez trzy z ostatnich czterech lat.

Kobiety poniżej 23 roku życia

Spośród kobiet do lat 23 najlepszą kandydatką do medalu w kraju gospodarzy jest Czeszka Kristyna Zemanova po solidnym sezonie ścigania się w elicie, w tym czwartej w Pucharze Świata w Val di Sole, piątej w Zonhoven i szóstej w Dendermonde. jako brązowy medal w Hoogerheide na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata.

Kobiety espoir (do lat 23) nie mają zbyt wielu szans na oddzielne wyścigi, ale bez konieczności przebijania się przez elitarny ruch wyścigowy, brytyjska Zoe Backstedt jest zdecydowaną faworytką, która zdobyła tytuł mistrza Europy do lat 23 w Pontchàteau i w zeszłym roku zajęła drugie miejsce na Mistrzostwach Świata, za Shirin van Anrooij.

Mistrzyni Luksemburga Marie Schreiber (SD Worx) to kolejna niezmiennie zawodniczka w tym sezonie, która stanęła na elitarnym podium we Flamanville, podobnie jak holenderska zawodniczka Leonie Bentveld (Pauwels Sauzen-Bingoal), podczas gdy ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorów Isabella Holmgren (Kanada) nigdy nie może zostać przeceniony.

Mężczyźni do lat 23

Lider Pucharu Świata Tibor Del Grosso wydaje się być czołowym pretendentem w męskiej kategorii espoir, chociaż Belgowie Emiel Verstrynge, Jente Michels i Ward Huybs są równie utalentowani.

Del Grosso zajął drugie miejsce za zeszłorocznym zwycięzcą do lat 23 Thibau Nysem, który od tego czasu zaczął ścigać się jako elita, mimo że ma dopiero 21 lat.

Verstrynge pokonał w Benidormie zarówno Del Grosso, jak i swoich belgijskich kolegów z drużyny i wydaje się być głównym faworytem.

Holenderski kolarz David Haverdings, lider X2O Trophy i mistrz świata juniorów z 2023 r., Francuz Léo Bisiaux, to kolejne perspektywy na podium.

Andrew Strohmeyer pokazał w tym sezonie w amerykańskich wyścigach, że dobrze radzi sobie na szybkiej trasie, a miejsce w czołowej 10-tce w wyścigu do lat 23 w Benidormie było dobrym wyznacznikiem jego obecnej formy.

Młodsze Kobiety

Liderka Pucharu Świata Célia Gery (Francja) i Brytyjka Cat Ferguson były w tym roku czołowymi juniorkami, ale miejcie oko na Amerykankę Vidę Lopez de San Roman, zwyciężczynię Vestingcross w Hulst, i Słowaczkę Viktórię Chladonová, wicemiss Puchar Świata w Benidormie i Namur.

Juniorzy Mężczyźni

Francuski kolarz Aubin Sparfel, mający na koncie trzy zwycięstwa w Pucharze Świata, jest zdecydowanym faworytem wyścigu juniorów. Przez większą część sezonu rywalizował z Włochem Stefano Viezzim, a w Benidormie tuż za nim znajdował się Keije Solen (Holandia).

Przyjrzyjcie się mistrzowi Belgii Arthurowi Van Den Boerowi, mistrzowi USA Davidowi Thompsonowi (USA) i obiecującemu Czechowi Krystofowi Bazantowi.

Dodaj komentarz