Zaczyna się proces morderstwa Kaitlin Armstrong: oskarżyciel przedstawia dowody, obrońca wskazuje na wątpliwość

Proces w sprawie morderstwa Kaitlin Armstrong, oskarżonej o śmiertelne postrzelenie zawodowej kolarki Moriah Wilson, rozpoczął się oświadczeniami wstępnymi w Austin, Teksasie. Prokurator okręgowy zapowiada przedstawienie „mapy drogowej” dowodów, które mają udowodnić winę oskarżonej, podczas gdy obrońca podkreśla brak materiału wideo oraz świadków, którzy widzieli rzekome morderstwo.

Proces w sprawie morderstwa Kaitlin Armstrong, kobiety oskarżonej o śmiertelne postrzelenie zawodowej kolarki Moriah Wilson, rozpoczął się oświadczeniami wstępnymi w środę, 1 listopada 2023 r. w Austin w Teksasie.

W ciągu godziny wygłoszono oświadczenia wstępne. Najpierw prokurator okręgowy Rickey Jones przemawiał przez 50 minut, przedstawiając, jak to określił, „mapę drogową” mającą na celu udowodnienie, że ława przysięgłych może się spodziewać przeglądu.

Stwierdził, że prokuratura przedstawi ławie przysięgłych szczegółowy harmonogram, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów rozmów telefonicznych, danych i nagrań z monitoringu z dni poprzedzających śmierć Wilsona i po niej, wraz z zeznaniami potencjalnych świadków, których ława przysięgłych mogłaby się spodziewać.

Następnie obrońca Armstronga, Geoffrey Puryear, przemawiał przez około 15 minut, stwierdzając, że zespół obrony zamierzał wykazać, że brakuje dowodów stanowych zebranych podczas śledztwa, że ​​nie będzie żadnych świadków ani nagrań z kamer przedstawiających Armstronga strzelającego do Wilsona, i przypomniał ławę przysięgłych, że ciężar dowodu spoczywa na państwie i musi udowodnić, że Armstrong jest winny „ponad wszelką wątpliwość”.

Armstrong jest oskarżona o morderstwo pierwszego stopnia w związku ze śmiercią Wilsona w domu we East Austin w Teksasie 11 maja 2022 r. Nie przyznała się do zarzutów.

Proces Armstronga w sprawie morderstwa został opóźniony o cztery miesiące w stosunku do przewidywanej daty 26 czerwca 2023 r., ale rozpoczął się w poniedziałek na sali sądowej w Austin, gdy zasiadała ława przysięgłych. We wtorek sąd zrobił sobie przerwę, ale wznowił je w środę, wydając oświadczenia wstępne.

Oczekuje się, że proces będzie trwał od pięciu dni do dwóch tygodni. Sędzia prowadzący rozprawę w sprawie morderstwa zezwoli na obecność kamer na żywo na sali sądowej wyłącznie w celu umożliwienia składania oświadczeń wstępnych, mów końcowych i wydania wyroku, ale nie podczas zeznań świadków.

Prokurator: Zapisy rozmów telefonicznych i śledzenie GPS

Prokurator okręgowy Rickey Jones rozpoczął swoje wystąpienia wstępne od opowiedzenia jurorom aspektów życia Wilson dorastającej w Vermont, osiągnięć sportowych w trakcie jej kariery narciarskiej na uczelni oraz roli zawodowej kolarki specjalizującej się w wyścigach szutrowych.

Podczas prezentacji slajdów Jones szczegółowo opisał harmonogram dowodów, które przysięgli mogą spodziewać się podczas procesu. Powiedział, że dowody wykreślą miesiące i dni, które doprowadziły do ​​daty śmierci Wilsona, na podstawie zebranych zapisów rozmów telefonicznych i danych z urządzeń należących do Wilsona, Armstronga i Colina Stricklanda, ówczesnego partnera biznesowego i mieszkającego Armstronga.

Strickland nie jest podejrzany o udział w zdarzeniu i nie został oskarżony ani oskarżony o popełnienie tego przestępstwa, Jones jednak wymienił go jako jednego ze świadków, którzy będą składać zeznania podczas procesu.

Jones powiedział, że prokuratura przedstawi dowody wskazujące, że Armstrong miał dostęp do wiadomości telefonicznych Stricklanda za pośrednictwem innych urządzeń, takich jak tablet i komputer, przechowywane we wspólnym domu i za pośrednictwem jego firmy.

Jones oświadczył również, że prokuratura przedstawi kombinację zapisów śledzenia telefonu komórkowego, zapisów GPS i innych zapisów danych dotyczących monitorowania kondycji, które według Jonesa Armstrong wykorzystywał do rzekomego śledzenia miejsca pobytu Wilsona, wraz z materiałami audio i wideo z monitoringu, które zostaną zaprezentowane jako część dowodu zawierającego szczegółowy harmonogram wydarzeń w godzinach poprzedzających śmierć Wilsona.

Obrońca: Brak materiału wideo, świadkowie

Adwokat obrony Geoffrey Puryear przemawiał przez około 15 minut przemówień wstępnych.

Skoncentrował się przede wszystkim na przypomnieniu ławie przysięgłych, że oskarżenie musi być w stanie udowodnić ponad wszelką wątpliwość winę Armstronga.

Chociaż Jones stwierdził, że nagranie z monitoringu przedstawiające jeepa Armstronga przed rezydencją w momencie zabicia Wilsona stanowi część dowodów, Puryear zauważył, że nie ma materiału filmowego przedstawiającego Armstronga strzelającego do Wilsona.

„Żaden świadek nie widział, jak Kaitlin Armstrong rzekomo popełniła to morderstwo. Ponieważ takiego nie ma” – powiedział Puryear.

Krótka historia

Wilson zginął w strzelaninie podczas pobytu w domu przyjaciela w Austin 11 maja 2022 r., a 17 maja Departament Policji w Austin wydał nakaz aresztowania w związku ze sprawą, wymieniając Armstronga jako poszukiwanego pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia .

Po 43-dniowym polowaniu na zbiegów władze zlokalizowały i zatrzymały Armstronga 29 czerwca 2022 r. w hostelu przy plaży Santa Teresa w Provincia de Puntarenas w Kostaryce.

Armstrong został deportowany i wrócił do Stanów Zjednoczonych 2 lipca 2022 r., a następnie 5 lipca 2022 r. poddany ekstradycji do więzienia hrabstwa Travis w Austin.

Przebywa w więzieniu hrabstwa Travis w Austin z kaucją ustaloną na 3,5 miliona dolarów. Nie przyznała się do postawionych zarzutów.