Wyczekiwany sezon New Gravel World Series rusza pełną parą wraz z rosnącą częścią zawodników z Beechworth

Mistrzostwa Świata UCI Gravel są jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie kolarstwa. Zawodnicy z całego świata stają w kolejce, aby wziąć udział w tych emocjonujących zmaganiach na szutrach. Odkryj, dlaczego wyścig Trek UCI Gravel World Series w Beechworth jest uważany za jeden z najbardziej ekscytujących etapów kwalifikacyjnych na drodze do mistrzostw w 2024 roku.

Mistrzostwa Świata UCI Gravel rozegrały się zaledwie kilka tygodni temu, ale już coraz większa liczba zawodników ustawia się w kolejce, aby zapewnić sobie miejsce na rok 2024, a runda kwalifikacyjna Beechworth Gravelista odbędzie się w sobotę w Australii.

Wyścig Trek UCI Gravel World Series rozpoczyna się w dawnym mieście słynącym z gorączki złota w górach Wiktorii i jest jednym z pierwszych z 18 wydarzeń kwalifikacyjnych na rok 2024 – do których zaliczają się zarówno Mistrzostwa Europy w Belgii, które odbędą się na początku października.

W 2022 r. powraca wielu najlepszych zawodników, a także spora dawka nowicjuszy. Lista startowa mężczyzn obejmuje australijskiego mistrza szutrowego Connora Sensa, Jensena Plowrighta z Alpecin Deceuninck i Jacka Aitkena, który w zeszłym roku zajął trzecie miejsce.

W wyścigu kobiet Courtney Sherwell, która w zeszłym roku zajęła trzecie miejsce, jest jedną z zawodniczek, które warto oglądać, o ile wróci do pełnej formy po wypadku podczas zwiadu, który miał miejsce kilka tygodni temu. Jest też Cassia Boglio, która udowodniła formę na szutrze po tym, jak na początku tego roku zajęła drugie miejsce za Tiffany Cromwell w SIEDEM rundzie Gravel World Series w Nannup, a na początku tego miesiąca znalazła się także w kolejce do Mistrzostw Europy i Świata na szutrze.

W zeszłym roku zawodnicy zawodów w Beechworth mieli tylko około miesiąca na zorganizowanie długiej i kosztownej podróży do Włoch na Mistrzostwa Świata, ale przesunięcie terminu z początku września na 28 października prawdopodobnie pomogło zwiększyć atrakcyjność dla uczestników i ułatwić planowanie okno na przyszły rok.

„Przygotowujemy się do jeszcze większego wydarzenia w tym roku i jesteśmy podekscytowani możliwością powitania zarówno nowych, jak i powracających gości do Beechworth” – komentuje Sophie Price, burmistrz Indigo Shire Wiadomości rowerowe. „W okolicy Beechworth znajdują się wyjątkowe możliwości jazdy konnej, doskonale dostosowane do zawodów na poziomie UCI”.

Oczekuje się, że w pierwszym z samodzielnych wydarzeń World Series w 2024 r. do wyścigu ustawi się ponad 500 kolarzy, a główny wyścig odbędzie się na trasie pełnej dróg w 85% nieutwardzonych, fragmentarycznych podjazdów i spokojnych widoków .

W wyścigu o długości 120 km, który zapewnia około 1800 metrów przewyższenia na trasie z Beechworth w stronę Parku Narodowego Chiltern-Mt Pilot, biorą udział czołowi kolarze ze sceny rowerów szosowych, przełajowych i górskich.

Wśród innych zawodników, których warto obserwować, jest nowicjusz na szutrach Dan McConnell, co jasno pokazuje, że kolarz górski prezentuje się na zawodach w dobrej formie, ponieważ jest świeżo po zwycięstwie na przylądku do przylądka na początku tego miesiąca. Jest też Luke Cridland, który w zeszłym roku zajął czwarte miejsce w tej imprezie, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce na SEVEN na początku tego roku, wraz z Markiem O’Brienem, zawsze potężną siłą na krajowej scenie drogowej, który również zajął szóste miejsce na Gravelista ostatni rok. Chris Jongewaard, zwycięzca czterech australijskich mistrzostw w kolarstwie przełajowym, również staje w kolejce wraz ze stałym na podium Garrym Millburnem.

Zwycięzca mężczyzn z 2022 r. Adam Blazevic nie znajdzie się na liście startowej ze względu na jego długi sezon w Europie, podobnie jak zwyciężczyni kobiet Justine Barrow, której sezon mistrza Australii utrudnia kontuzja. Jednak Peta Mullens, która zdobyła 12 tytułów mistrza Australii w różnych dyscyplinach, ponownie stanie na linii startu. Jest też zawsze zaciekła rywalka Matilda Raynolds, która rozpoczęła sezon od zwycięstwa etapowego w Bay Crits, ale miała za sobą ciężką passę za granicą pomiędzy odwołaniem swojego kluczowego celu wyjazdowego, Lotto Belgium Tour, a następnie atakiem Covid-19 prowadzenie w jej wyścigu na szutrach w USA.

Zawody w Beechworth to jedna z dwóch rund kwalifikacyjnych w 2024 r., które odbędą się w Australii, a druga to SIEDEM, która odbędzie się 18 maja, czyli ponad 3000 km stąd, po drugiej stronie kontynentu, w Nannup w Australii Zachodniej. Obaj szybko dołączyli do nowej serii, która rozpoczęła się w 2022 r., przy czym SEVEN ma już ugruntowaną pozycję, a Gravelista ma za sobą udany debiut.

„Ubiegłoroczne wydarzenie przyciągnęło znaczną liczbę gości, co wywarło imponujący wpływ gospodarczy” – powiedział burmistrz Price of Gravelista. „W całym Beechworth przełożyło się to na prawie 600 000 dolarów, a szerszy region lokalny skorzystał z całkowitego napływu 1,3 miliona dolarów .”

Beechworth będzie ostatnią rundą serii rozgrywanej w tym roku, a rundy kwalifikacyjne do kolejnych Mistrzostw Świata w szutrze rozpoczną się ponownie 20 kwietnia 2024 r. w Hiszpanii.