Wstrzymanie przejęcia Jumbo-Visma, Soudal-QuickStep – uniknięcie pozostawienia jednej drużyny w zawieszeniu

Menedżer zespołu Jumbo-Visma, Richard Plugge, zdradził tajemnicę odnośnie oczekiwanej fuzji zespołu Soudal-QuickStep, która nie doszła do skutku z nieznanych powodów. Czy UCI próbuje powstrzymać ten ruch, aby uniknąć upadku jednego zespołu? Dowiedz się więcej o kontrowersyjnym rozwoju sytuacji!

Menedżer zespołu Jumbo-Visma, Richard Plugge, ujawnił, że bardzo oczekiwana fuzja/przejęcie zespołu Soudal-QuickStep nie doszła do skutku „z wielu powodów”, a UCI wydaje się wykorzystywać moralną perswazję, aby powstrzymać transakcję i uniknąć możliwego upadku jednego zespołu.

Plugge odmówił potwierdzenia, że jego drużyna w 2024 roku będzie znana jako Visma-Lease a Bike, ale zasugerował „ciągłe zainteresowanie” jakimś rodzajem umowy z Amazonem, pomimo doniesień, że marka e-commerce wycofała się lub oferowała jedynie „wartość medialną”, być może za pośrednictwem filmu dokumentalnego, a nie twardej gotówki, za ich zaangażowanie.

Jumbo-Visma zakończyła fuzję/przejęcie w przeddzień Il Lombardia na początku października, gdy zdała sobie sprawę, że złożony plan połączenia obu zespołów nie jest już najlepszą opcją.

Plugge’owi jak dotąd nie udało się pozyskać globalnej marki, która miał nadzieję wynieść zespół jeszcze wyżej, ale podobno ma wsparcie finansowe od Vismy i holenderskiego konglomeratu Pon, który jest właścicielem sponsora rowerowego Cervelo, Lease a Bike i ma obroty w wysokości 10 miliardów euro.

Szał doniesień o potencjalnej fuzji/przejęciu Jumbo-Visma i Soudal-QuickStep pojawił się pod koniec września, gdy holenderska strona internetowa Wielerflits ujawnił, że rozmowy rozpoczęły się po zakończeniu Tour de France.

Jednak fuzje nie są technicznie możliwe zgodnie z zasadami UCI, a Jumbo-Visma ma przejąć sponsoring Soudal, dodać Remco Evenepeola do swojego składu, a także pozwolić Primožowi Rogličowi na zerwanie kontraktu i dołączenie do Bora-Hansgrohe.

Pozostałości zespołu Soudal-QuickStep mogły zostać sprzedane zespołowi ProTeam, który chciałby przejść na poziom WorldTour lub całkowicie zamknięte, a kolarze i pracownicy zmuszeni do szukania nowych miejsc pracy.

Plugge rozmawiał krótko z The Outer Line biuletynu, który koncentruje się na zarządzaniu i biznesie profesjonalnego kolarstwa, wskazując, że UCI zaangażowała się za kulisami i zgłosiła obawy dotyczące fuzji / przejęcia.

„Rozmowy nie doszły do skutku z wielu powodów” – powiedział Plugge o rozmowach ze Zdenkiem Bakalą, właścicielem Soudal-QuickStep, oraz menedżerem zespołu Patrickiem Lefevere.

„Jednym z powodów było to, że po naszych rozmowach z UCI stwierdziliśmy, że nie ma dobrego rozwiązania dla obu zespołów; nie chcieliśmy, aby jeden zespół pozostawał w zawieszeniu”.

Plugge musi jeszcze potwierdzić sponsora tytularnego zespołu na 2024 rok, a UCI użyła nazwy firmy zarządzającej, gdy wymieniła zespoły, które ubiegały się o status WorldTour 2024.

Dyrektor sportowy Jumbo-Visma Merijn Zeeman wyraźnie, choć pośrednio, zasygnalizował, że poszukiwania nowego sponsora zakończyły się sukcesem, a Plugge również nie wydawał się zaniepokojony, ponieważ budżet zespołu na 2024 r. ma być wyższy niż w 2023 r., kiedy wygrał wszystkie trzy Wielkie Toury.

Sieć supermarketów Jumbo zgodziła się sponsorować zespół do końca 2024 roku, ale Plugge potwierdził, że rozmawiał z kilkoma zainteresowanymi sponsorami.

„Wiedzieliśmy od dłuższego czasu, że Jumbo będzie się wycofywać po 2024 roku i na szczęście mieliśmy czas i okazję porozmawiać z różnymi stronami na temat ich zastąpienia” – powiedział, nie dodając więcej.

Podczas gdy jego kolarze cieszą się poza sezonem i wakacjami, Plugge i jego kadra zarządzająca są zajęci gromadzeniem nowych sponsorów i nowych kolarzy oraz dokończeniem rejestracji w WorldTour.