Włoski gracz e-sportowy Luca Zanasca zawieszony po pozytywnym teście antydopingowym.

Włoski zawodnik e-sportowy zawieszony za doping! Luka Zanasca, który reprezentował Włochy na Mistrzostwach Świata w E-sporcie 2023, został złapany na stosowaniu zakazanego sterydu. Czy to koniec kariery dla 40-letniego sportowca?

Włoskie władze antydopingowe zawiesiły zawodnika e-sportowego Lucę Zanasca po tym, jak w teście antydopingowym uzyskał pozytywny wynik na obecność zakazanego sterydu Stanozolol.

40-letni Zanasca reprezentował Włochy na Mistrzostwach Świata w E-sporcie 2023 po zakwalifikowaniu się w procesie selekcji kontynentalnej. Zajął 57. miejsce za zwycięzcą Bjørnem Andreassonem z Danii.

Wcześniej startował w wyścigach szosowych na poziomie kontynentalnym w latach 2008-2012, a na Linkedin figuruje jako starszy menedżer ds. rozwoju w Assos.

Zanasca jeździł dla Team Castelli pb Elite Esports, ale zespół ogłosił, że nie będzie już rywalizował dla zespołu w wydarzeniach na platformie Zwift.

Włoskie władze antydopingowe nie podają, kiedy przeprowadzono test, ale Zanasca stoi w obliczu dochodzenia i procesu, zanim jakikolwiek zakaz konkurencji zostanie potwierdzony. Doping jest również przestępstwem we Włoszech, więc Zanasca ryzykuje również formalne dochodzenie policyjne i możliwe zarzuty karne.

Zawodnik nie udzielił żadnego komentarza od czasu ogłoszenia zawieszenia przez włoskie władze antydopingowe. W wywiadzie dla strony internetowej Bicidastrada.it, przed Mistrzostwami Świata w E-sporcie 2023, Zanasca wyjaśnił, w jaki sposób wybór do reprezentacji Włoch oznaczał, że stał się częścią puli testów antydopingowych.

„Do końca miesiąca muszę zachowywać się jak zawodowy zawodnik: ADAMS, miejsce pobytu i 60-minutowe okno testowe” – powiedział w lutym.

Jeśli Zanasca zostanie uznany winnym stosowania dopingu, grozi mu do czterech lat zakazu startów.