Wielka Brytania na czele medalowego rankingu mistrzostw Europy w lekkoatletyce.

W sobotę Wielka Brytania zdobyła swój 12. medal Mistrzostw Europy UEC w lekkoatletyce w Apeldoorn. Josie Knight zwyciężyła w biegu indywidualnym kobiet, a Anna Morris zdobyła dla kraju brązowy medal. Emocje na zawodach były wzmożone, gdy Emma Finucane zamknęła rywalizację srebrnym medalem, za Niemką Leo Sophie Friedrich, uczyniło to Wielką Brytanię liderem rankingu UEC.

W sobotę Wielka Brytania zdobyła swój 12. medal Mistrzostw Europy UEC w lekkoatletyce w Apeldoorn, a Josie Knight zwyciężyła w biegu indywidualnym kobiet. Anna Morris podniosła wynik kraju o jeszcze jeden stopień do 13, zdobywając brąz, zanim Emma Finucane zamknęła rywalizację srebrnym medalem, za Niemką Leo Sophie Friedrich.

Niemcy za Brytyjczykami zajęły drugie miejsce pod względem liczby medali z dziewięcioma, trzema złotymi medalami, wygrywając sprint drużynowy kobiet, Madison mężczyzn i Keirin kobiet.

Holandia była blisko drugiego miejsca, a Harrie Lavreysen strzelił hat-tricka w sprincie, pokonując keirin, sprint indywidualny i sprint drużynowy.

„W zeszłym roku także potrójnie zdobyłem w Grenchen, ale to coś innego niż tutaj, w Apeldoorn” – powiedział Lavreysen dla nos.nl. „Zwłaszcza w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie. Nie mogłem lepiej rozpocząć roku. Już nie mogę się doczekać przygotowań, aby stać się jeszcze lepszym i pokazać, na co mnie stać latem”.

W sobotę Ethan Hayter odniósł zwycięstwo w zaciętym finale wyścigu punktowego w męskim omnium.

Hayter zremisował punktowo z Duńczykiem Niklasem Larsenem, ale wygrał po dogrywce, zapewniając Wielkiej Brytanii piąty tytuł mistrza Europy. Fabio van den Bossche (Belgia), który prowadził Omnium w wyścigu punktowym, spadł na trzecie miejsce.

Wcześniej tego wieczoru Lotte Kopecky zdobyła kolejno złote medale w wyścigu punktowym i wyścigu eliminacyjnym kobiet.

Kopecky wyprzedził Norweżki Anitę Stenberg i Jarmilę Machacovą (Czechy) w wyścigu punktowym, a Lea Lin Teutenberg (Niemcy) zdobyła srebro w wyścigu eliminacyjnym. Brązowy medal zdobyła Brytyjka Jessica Roberts.

„Kiedy zobaczyłem program, nie byłem zadowolony z wyścigu punktowego i wyścigu eliminacyjnego tuż po sobie” – powiedział Kopecky.

„Na szczęście udało mi się przekonać trenera do startu w obu dyscyplinach. Dzięki dwóm tytułom Europy w ciągu pół godziny był to bardzo wyjątkowy dzień”.

W zdobyciu medali Wielkiej Brytanii znajduje się pięć złotych medali, pięć srebrnych i jeden brązowy.

Dan Bigham wygrał bieg indywidualny na dochodzenie i wraz z Hayterem, Charliem Tanfieldem, Ollie Woodem i Ethanem Vernonem był częścią zwycięskiej drużyny drużynowej na dochodzenie mężczyzn. Emma Finucane zwyciężyła w biegu indywidualnym kobiet, a Katy Marchant w jeździe na czas na 500 m.

Brytyjska reprezentacja kobiet zdobyła srebro w sprincie drużynowym i biegu na dochodzenie, Neah Evans zdobyła srebro w omnium kobiet, William Tidball zdobył srebro w wyścigu eliminacyjnym mężczyzn, a Tanfield zdobył srebro w biegu indywidualnym na dochodzenie.

Drugi najlepszy wynik mają Niemcy, które zdobyły dwa złote medale – w sprincie drużynowym kobiet i w Madison mężczyzn, dwa srebrne i trzy brązowe.

Wynik Wielkiej Brytanii jest mocnym prognostykiem przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi, na których kraj ten będzie próbował obronić swój rekord.

Przesuń, aby przewijać w poziomie
Ranga Naród Złoto Srebro Brązowy Całkowity
1 Wielka Brytania 6 6 2 14
2 Niemcy 3 3 3 9
3 Holandia 3 1 2 6
4 Belgia 2 2 2 6
5 Włochy 2 0 4 6
6 Francja 2 3 3 8
7 Dania 2 2 3 7
8 Norwegia 1 1 0 2
9 Portugalia 1 0 0 1
10 Polska 0 2 1 3

Dodaj komentarz