Vittoria Bussi odzyskuje Rekord Godzinny, przekracza 50 km.

Vittoria Bussi zdobyła niezwykły triumf na torze w Meksyku, stając się pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 50 km w Rekordzie Godzinnym UCI. Po pokonaniu dystansu 50,267 km, Bussi pobiła poprzedni rekord należący do Ellen Van Dijk, udowadniając swoją niezwykłą determinację i umiejętności.

Vittoria Bussi odzyskała Rekord Godzinowy UCI na Velodromo Bicentenario w Aguascalientes w Meksyku, realizując swój cel zostania pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 50 km.

Bussi pokonała 50,267 km, dodając ponad kilometr do poprzedniego rekordu należącego do Ellen Van Dijk, która ustanowiła dystans do pokonania na 49,254 km w maju ubiegłego roku.

„Jestem podekscytowany, że po raz drugi w mojej karierze pobiłem godzinny rekord UCI ustanowiony przez Tissot, pokonując dystans 50,267 km na tym samym welodromie, na którym poprzednio pobiłem go w 2018 roku” – powiedział Bussi w oświadczeniu UCI.

„Zawdzięczam to wszystkim, którzy wspierali mnie przez lata, wierząc we mnie i mój projekt. To osiągnięcie jest wynikiem wyjątkowej pracy zespołowej i chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji”.

36-letni zawodowy kolarz z doktoratem z matematyki czystej na Uniwersytecie Oksfordzkim zajmował pierwsze miejsce od września 2018 r. do września 2021 r., pokonując dystans 48,007 km. Brytyjka Justine Lowden pokonała 48,405 km, a Van Dijk wyrównał rekord, osiągając znacznie wyższy wynik 49,254 km.

Poprzednie dwa rekordy zostały ustanowione w Szwajcarii, ale Bussi zwróciła się do crowdfundingu, aby pomóc jej w próbie w Aguascalientes w Meksyku. Kolarka przekroczyła swój cel 10 000 euro, osiągając 12 064 euro, starając się nie tylko pobić rekord, ale także przekroczyć barierę 50 km, łącząc swoje dwie mocne strony, kolarstwo i matematykę.

„Jako matematyk wnoszę wkład w badania aerodynamiczne i technologiczne, dążąc do pobicia 50-kilometrowego rekordu podczas kolejnej próby pobicia rekordu godzinnego UCI kobiet” – wyjaśniła podczas przygotowań.

Próba była początkowo zaplanowana na środę, 11 października, ale nagły spadek temperatury sprawił, że warunki i prędkość na torze nie były idealne, więc zamiast tego odbyła się w piątek, 13 października.

Najnowszy rekord Bussi jest siódmym nowym rekordem ustanowionym od czasu modernizacji przepisów UCI dotyczących rekordów godzinnych w 2014 roku, a Molly Shaffer Van Houweling, Bridie O’Donnell i Evelyn Stevens również należą do tych, którzy przyczynili się do podniesienia tego wyniku.

Post udostępniony przez UCI (@uci_cycling)

Zdjęcie opublikowane przez