Vingegaard mentors Uijtdebroeks at Team Visma for Grand Tour

Jonas Vingegaard, główny faworyt i lider GC Visma-Lease a Bike w Tirreno-Adriatico, ma obok siebie czołowego młodego talentu Ciana Uijtdebroeksa, który został „wzięty pod skrzydła” przez Duńczyka. To nieoczekiwany duet, który zaskakuje kolarskie środowisko i zapowiada wielkie emocje na trasie. Czy współpraca tych dwóch zdolnych zawodników przyniesie spektakularne efekty? – o tym w dalszej części artykułu.

Podczas gdy Jonas Vingegaard znajduje się w centrum uwagi jako główny faworyt i lider GC Visma-Lease a Bike w Tirreno-Adriatico, u jego boku będzie czołowy młody talent Cian Uijtdebroeks, którego Duńczyk „wziął pod swoje skrzydła”.

21-letni Belg po raz drugi w tym sezonie będzie ścigał się u boku dwukrotnego zwycięzcy Tour de France w Race of the Two Seas po dobrej pracy, wspierając dominację Vingegaarda na O Gran Camiño.

Uijtdebroeks dołączył do Visma-Lease a Bike po kontrowersyjnej sagi z Bora-Hansgrohe, w wyniku której obie strony twierdziły, że będzie dla nich jeździł w 2024 r. Jego kontrakt został ostatecznie rozwiązany i w grudniu podpisał kontrakt z Visma.

Belg oświadczył, że jest zadowolony z wyniku i teraz będzie starał się rozwijać jako kolarz GC w Visma-Lease A Bike, biorąc za wzór Vingegaarda.

„Vingegaard wziął mnie trochę pod swoje skrzydła” – powiedział Uijtdebroeks belgijskiej gazecie Het Laatste Nieuws.

„Obserwuje, jak się ścigam, daje mi wskazówki podczas wyścigu, a potem przekazuje mi informacje zwrotne. Widzi we mnie młodego człowieka, który w przyszłości może dokonać wielkich rzeczy.

„Jeśli mam jakieś pytania, mogę je zadać od razu i natychmiast otrzymuję szczerą odpowiedź. Bardzo dobrze się dogadujemy.”

Uijtdebroeks spisał się już dobrze przez dwa lata w Bora-Hansgrohe, zajmując ósme miejsce w zeszłorocznym Vuelta a España, szóste w Tour de Romandie, dziewiąte w Tour de Suisse i odnosząc ogólne zwycięstwo Tour de l’Avenir 2022.

Vingegaard widzi jednak znacznie wyższy pułap dla swojego młodego kolegi z drużyny.

„Myślę, że pewnego dnia może wygrać Wielki Tour” – powiedział Vingegaard Wiadomości rowerowe i inne media przed Tirreno-Adriatico.

„Jest jeszcze bardzo młody i ma duży potencjał. Prawdopodobnie jest jednym z największych talentów w tym sporcie. Dobrze, że jest w naszym zespole, a nie w drużynie rywala, i cieszę się, że jest ze mną w Tirreno-Adriatico.

Vingegaard będzie w centrum uwagi holenderskiego składu podczas kluczowych górskich dni na 5. i 6. etapie, ale Uijtdebroeks będzie jednym z ostatnich zawodników w ekipie Duńczyka, obok Bena Tulletta i Stevena Kruijswijka.

„Myślę, że być może odegra drugoplanową rolę, jak w Gran Camiño, ale czasami może też dojść do mety. W jeździe na czas będzie na pełnych obrotach, a potem zobaczymy naszą taktykę” – powiedział Vingegaard.

„Dobrze wpasowuje się w zespół. Jest profesjonalistą i chętny do nauki. To sprawia, że ​​bardzo dobrze się wpasowuje.”

Uijtdebroeks był piąty na torze O Gran Camiño, za liderem zespołu Vingegaardem i resztą zawodników GC, którzy po trzech dniach konkurencyjnej rywalizacji tracili do Duńczyka ponad 1:55.

Oprze się na tym w Tirreno, po czym uda się do Volta a Catalunya wraz z Seppem Kussem, a debiut i objęcie roli lidera zaplanowano na majowy Giro d’Italia. Będzie tam jedynym kolarzem GC wysłanym przez holenderską drużynę, wraz z Woutem van Aertem i Olavem Kooijem, którzy również będą polować na etapy.

Dodaj komentarz