UCI zaostrzy kary dla niezgodnych strojów i skarpetek

Nowe zaktualizowane przepisy UCI dotyczące kary za nieregularne zachowanie w trakcie wyścigów mają na celu utrzymanie porządku i discypliny. Grożące surowsze grzywny i punktowe kary mogą radykalnie zmienić dynamikę i taktykę drużyn podczas najbardziej prestiżowych wyścigów. Jakie konkretne zmiany zaszły w regulaminie i jakie ryzyko niosą dla zawodników i ich zespołów?

Przy umiarkowanym wysiłku UCI opublikowało zaktualizowane przepisy dotyczące ubioru, karmienia i innych drobnych naruszeń, w przypadku odzieży niezgodnej z przepisami, np. zbyt wysokich skarpet, obecnie zagrożonej karą grzywny do 2000 CHF (2250 USD, 1800 GBP).

Inne zwiększone kary dotyczą przebywania za pojazdem lub spożywania jedzenia lub picia pod koniec wyścigu etapowego. Directeur sportif również grozi surowsze grzywny i kary za „nieregularne zachowanie” w konwoju wyścigowym.

Oprócz kar UCI zwiększyło także liczbę punktów rankingowych UCI, jakie poszczególni kolarze i ich zespoły otrzymują za wykroczenia. Punkty te mogą mieć kluczowe znaczenie w walce drużynowej o uniknięcie degradacji z męskiego WorldTour w 2025 r. lub w walce ProTeams o zaproszenia na wyścigi WorldTour.

W przypadku każdego zawodnika, który nie nosił odpowiedniego ubrania podczas obowiązków na podium, do kary w wysokości 500 CHF doliczano odliczenie od 2 do 15 punktów UCI.

Kary w wysokości 50–2000 CHF zostaną nałożone na kolarzy, którzy podczas wyścigu użyją „niezgodnej” odzieży, przy czym zespół również zostanie ukarany grzywną w wysokości 250–500 CHF za każdego zaangażowanego zawodnika. Wyższe kary i odliczenia punktów będą nakładane na igrzyskach olimpijskich, elitarnych mistrzostwach świata i elitarnych zawodach mężczyzn WorldTour począwszy od 2024 roku.

W 2019 roku UCI wprowadziło nowe zasady dotyczące dopuszczalnej wysokości skarpet i ochraniaczy na buty dla rowerzystów szosowych.

Wyjaśniono sformułowanie ograniczające te elementy jako „nie mogą wystawać powyżej środka nogi” do konkretnego pomiaru, „wysokości określonej jako połowa odległości między środkiem kostki bocznej a środkiem głowy kości strzałkowej”.

Sędziowie UCI często sprawdzają długość skarpet, zwłaszcza przed próbami czasowymi, aby uniknąć uzyskania przez zawodników przewagi aerodynamicznej.

Annemiek van Vleuten (Movistar) była jedną z bardziej znanych przestępców zasady wysokich skarpet. Została ukarana grzywną w wysokości 200 CHF po zwycięstwie w wyścigu szosowym na Mistrzostwach Świata 2022 w Wollongong.

Zaktualizowane zasady i kary oznaczają, że zespołom grożą kary w wysokości 250 i 500 CHF za każdego zawodnika używającego odzieży niezgodnej z przepisami. UCI podwoiło także kary za „nienoszenie koszulki lub kombinezonu lidera wyścigu” do 1000 CHF.

„Chowanie się za pojazdem lub wykorzystywanie strumienia powietrza” pojazdu oraz pchanie samochodu zespołu, członka drużyny lub widza również będzie karane odliczeniem do 15 punktów, oprócz istniejących kar pieniężnych w wysokości 50–200 CHF.

Podczas tegorocznego Tour de France Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers) został ukarany 20-sekundową karą czasową i grzywną w wysokości 200 CHF za jazdę za samochodem zespołu po wypadku na początku 20. etapu. Walczył o miejsce na podium i ostatecznie zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 2024 roku kolarzom i zespołom grożą kary pieniężne, kara czasowa od 20 sekund do pięciu minut, kary za klasyfikację górską i punktową oraz 15 punktów odjętych od rankingów UCI.

Jeżeli zostanie uznane, że kolarz zachowuje się nieprawidłowo, przejeżdżając przez zamknięty przejazd kolejowy lub będący w trakcie zamykania, z rankingu UCI może zostać odjęte do 100 punktów, a kolarzowi grozi eliminacja lub dyskwalifikacja.

Do istniejących ocen pieniężnych i czasowych (20 sekund) w wyścigach etapowych dodano karę 20% w klasyfikacji punktowej lub górskiej, związaną z nieuprawnionym karmieniem na ostatnich 20 km wyścigu etapowego.

Za nieusprawiedliwioną nieobecność kolarza na początku wyścigu po jego potwierdzeniu, kolarzowi(-om) grozi teraz kara w wysokości 500–1000 CHF. Dyskwalifikacja może teraz skutkować zdjęciem kasku przez każdego zawodnika podczas wyścigu, co wiąże się z karami finansowymi w wysokości od 50 do 200 CHF.

Pełna lista aktualizacji UCI jest dostępna na stronie internetowej UCI.

Czarny piątek zbliża się wielkimi krokami, a Kolartwo.info śledzi wszystkie oferty dotyczące sprzętu, odzieży, akcesoriów i technologii. Sprawdź Oferty na Czarny Piątek które są selekcjonowane i aktualizowane każdego dnia w Wielkiej Brytanii, USA i na całym świecie.

Dodaj komentarz