UCI wkracza do działania na Tour Down Under

Nowe przepisy UCI dotyczące hamulców wzbudziły kontrowersje w świecie kolarstwa. Zakaz nadmiernie dokręcania dźwigni hamulców budzi sprzeczne opinie wśród profesjonalnych kolarzy i prezesów związków zawodowych. Wyścig Tour Down Under stał się poligonem doświadczalnym dla egzekwowania tych nowych regulacji. Czy nowe przepisy faktycznie wpłyną na bezpieczeństwo kolarzy? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w naszym najnowszym artykule.

Najpierw przyszli po szczenięce łapki, potem po za wąskie sztabki. Teraz UCI egzekwuje nowy przepis, który zabrania nadmiernie dokręcanych dźwigni hamulców, począwszy od wyścigu Tour Down Under w tym tygodniu.

Gdy UCI przygotowywała się do wprowadzenia w życie nowych przepisów w grudniu, prezes CPA Adam Hansen poparł zakaz dotyczący kąta dźwigni hamulca, twierdząc, że przechylenie dźwigni o 10 lub 15% do wewnątrz powoduje dodatkowe obciążenie kierownicy i może prowadzić do wypadków.

„Umieszczenie ich w niewłaściwej pozycji zaprojektowanej przez producenta wiąże się z dodatkowym stresem” – powiedział Hansen. „Producenci projektują dźwignie w taki sposób, aby były ustawione prosto na kierownicy. Producenci nigdy nie myśleli, że będą ustawione pod kątem”.

Victor Campenaerts nie zgodził się z tym, twierdząc, że przepis zawiera luki i jest „bzdury”.

UCI rozpoczęło w tym tygodniu pomiary kątów osłon hamulców kolarzy podczas Tour Down Under, sprawdzając nachylenie w stosunku do opadania kierownicy za pomocą specjalnego przyrządu, który szybko wykrywa położenie osłon hamulców pod kątem większym niż 10%.

Według filmu Ride Media UCI znalazło tylko dwa motocykle, które naruszyły przepisy, a mechanicy zespołu byli w stanie szybko je dostosować, aby kolarze mogli się ścigać.

Zasada brzmi: „Środkowa płaszczyzna korpusu osłony hamulca musi pokrywać się z płaszczyzną środkową tradycyjnej kierownicy (obszar opadania). Aby zapewnić, że układ hamulcowy może działać zarówno bezpiecznie, jak i zgodnie z projektem (lub przeznaczeniem), przez ciągnąc dźwignie, trzymając dłonie na wspornikach dźwigni, dopuszczalne jest maksymalne nachylenie pomiędzy obiema płaszczyznami wynoszące 10 stopni.

Dodaj komentarz