UCI ogłasza drużyny zarejestrowane na 2024 WorldTour i licencje ProTeamu.

UCI opublikowała listę profesjonalnych zespołów ubiegających się o rejestrację na sezon 2024, a decyzje mogą mieć dużo większe konsekwencje, niż początkowo się wydawało. Jumbo-Visma i Soudal-QuickStep potwierdzają, że nie zamierzają tworzyć mega zespołu, a wiele ekip może zawrzeć umowy z kolarzami w ostatniej chwili, w celu uzupełnienia składów.

UCI opublikowała listę profesjonalnych zespołów, które złożyły wniosek o rejestrację na sezon 2024, z tymi samymi 18 męskimi zespołami WorldTour z 2023 r. ubiegającymi się o licencje na 2024 r., 16 zespołami kobiecymi ubiegającymi się o 15 dostępnych miejsc jako zespoły Women’s WorldTour i 17 zespołami męskimi ubiegającymi się o status Pro Team.

Komunikat UCI potwierdza, że Jumbo-Visma i Soudal-QuickStep zamierzają kontynuować działalność jako oddzielne podmioty po tym, jak negocjacje w sprawie utworzenia mega zespołu zakończyły się na początku października.

Jumbo-Visma figuruje na liście UCI jako Blanco Pro Cycling Team. Jest to nazwa firmy zarządzającej zespołem, a Visma i Lease a Bike mają być sponsorami tytularnymi.

Wygląda na to, że wszystkie pozostałe drużyny utrzymają swój status WorldTour 2023, a Arkea dodała B&B Hotels jako drugiego sponsora, podczas gdy Intermarché-Wanty straciło Circus jako sponsora tytularnego.

Oczekuje się szeregu zmian w drużynach WorldTour kobiet w 2024 roku. EF Education-TIBCO SVB rozpada się, a Jayco AlUla i Liv-TeqFind połączyły się w jedną drużynę pod nazwą tej pierwszej. Stworzyło to miejsca dla nowych zespołów.

AG Insurance-Soudal Quick-Step, Ceratizit-WNT Pro Cycling i Laboral Kutxa-Fundación Euskadi to trzy drużyny próbujące awansować z poziomu kontynentalnego.

Jeśli chodzi o rankingi, Ceratizit-WNT wypadł najlepiej z całej trójki w 2023 roku, zajmując 11. miejsce w klasyfikacji drużynowej, z AG Insurance na 13. miejscu i baskijską drużyną na 25. miejscu.

Trzy z tegorocznych drużyn zostały wymienione w komunikacie prasowym pod innymi nazwami: kobiety Jumbo-Visma pod nazwą Blanco Pro Cycling Women, Israel-Premier Tech Roland jako Roland i Uno-X jako Uno-X Mobility.

Human Powered Health i Bolton Equities Black Spoke nieobecne na liście męskich ProTeam 2024

W 2023 roku było 18 męskich zespołów ProTeam, ale zarejestrowany w USA zespół Human Powered Health i nowozelandzki zespół Bolton Equities Black Spoke są nieobecne na liście 2024.

Oba zespoły miały trudności ze znalezieniem nowych sponsorów. TDT-Unibet został dodany do listy, ponieważ pracuje nad przejściem z poziomu Continental do ProTeam.

Inne zespoły mogą nadal ubiegać się o status ProTeam na 2024 rok przed upływem ostatecznego terminu, ale muszą zmierzyć się z wyścigiem z czasem i dodatkowymi kosztami. Zespoły kontynentalne są zarejestrowane w federacjach krajowych i przechodzą uproszczony proces.

Lista zespołów UCI jest ważna dla kolarzy, którzy podpisali kontrakty z zespołami niewymienionymi na liście. Zgodnie z zasadami UCI, mogą oni teraz przedwcześnie rozwiązać swoje kontrakty i podpisać umowy z innymi zespołami. Możemy spodziewać się, że wiele ekip WorldTour i ProTeams zawrze umowy z kolarzami i ogłosi podpisanie kontraktów w ostatniej chwili, gdy będą uzupełniać swoje składy.

Wnioski licencyjne zespołów zawierają informacje o sponsorach, budżetach, gwarancjach bankowych, umowach z kolarzami i strukturze personelu. Wszystkie zostaną teraz szczegółowo przeanalizowane przez Komisję Licencyjną UCI i zewnętrznego audytora PwC w celu sprawdzenia, czy spełniają kryteria sportowe, administracyjne, etyczne, finansowe i organizacyjne oraz przepisy UCI.

UCI poinformowała, że wyda komunikat prasowy 12 grudnia, gdy decyzje Komisji Licencyjnej zostaną przekazane UCI i zespołom.

Dzięki punktom zdobytym w 2023 r. Lotto-Dstny i Israel-PremierTech otrzymają automatyczne zaproszenia na wszystkie wyścigi WorldTour, w tym Tour de France, a Uno-X na jednodniowe wyścigi WorldTour.

Pozostałe zespoły ProTeams, w tym TotalEnergies, Tudor Pro Cycling i Q36.5, będą musiały walczyć z organizatorami wyścigów o ostatnie dwa lub trzy miejsca z dziką kartą Grand Tour i inne zaproszenia na wyścigi.