UAE Team Emirates: Tadej Pogacar’s Giro-Tour Double Plan

Tadej Pogačar i jego plany na przyszły rok wywołały poruszenie w świecie kolarskim. Menadżer ZEA Team Emirates Joxean Fernández Matxin zapewnia, że zawodnik ma wszystko, czego potrzebuje, aby wygrać dwa Grand Toury w ciągu jednego sezonu. Czy słoweński kolarz jest w stanie ponowić wyczyn Marco Pantaniego z 1998 roku? Dowiedz się więcej o nowych wyzwaniach Tadeja Pogačara w naszym najnowszym wpisie!

„Uważamy to za skomplikowane, ale nie niemożliwe” – tak w poniedziałek menadżer ZEA Team Emirates Joxean Fernández Matxin ocenił, że Tadej Pogačar może zdobyć nie jeden, ale dwa Grand Toury w 2024 roku.

Po niespodziewanym ogłoszeniu przez Pogačara w niedzielę, że spróbuje zostać pierwszym kolarzem od czasu Marco Pantaniego w 1998 r., który wygrał Giro d’Italia i Tour de France w tym samym roku, 24 godziny później ZEA nie mógł zdominować żaden inny temat Dzień medialny Team Emirates w Hiszpanii.

Jeśli chodzi o podążanie śladami Pantani 26 lat później, jak Matxin powiedział reporterom, powody były różne: od poszukiwania nowego celu dla Pogačara po osiągnięcie przez niego wieku – 25 lat – kiedy rozwinął wystarczającą odporność fizyczną, aby zmierzyć się z dwoma Wielkimi Tourami.

Jednak według Matxina głównym powodem jest to, że Tadej Pogačar, będąc Tadejem Pogačarem, „najlepszym jeźdźcem na świecie”, jak to ujął, ma wszystko, czego potrzeba jako zawodnikowi, aby podwoić swój wynik w Grand Tour w ciągu jednego sezonu.

„To nowe wyzwanie, nowy bodziec i czasami dobrze jest zmienić cele” – powiedział dziennikarzom Matxin.

„Nadal podtrzymujemy pomysł wygrania Tour de France, ale po raz pierwszy weźmie udział w dwóch Wielkich Tourach w jednym sezonie i myślę, że Tadej, mając 25 lat, jest gotowy na to wyzwanie”.

Oprócz znacznie późniejszego startu w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy wystartował w Clásica Jaén na początku lutego, skupienie się Pogačara na dwóch Wielkich Tourach, a także Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, a następnie Mistrzostwach Świata w Zurychu – oznacza, że ​​nie ma obrony przed jego Tour of Flanders tytuł. Opuści także wszystkie wiosenne zawody na bruku i w Ardenach, a także bar Liège-Bastogne-Liège.

„Poza całkowicie płaskimi etapami i każdym wyścigiem, w którym bierze udział Tadej, Tadej stwarza oczekiwania” – powiedział Matxin. „Więc skupiamy się na Giro i Tourze, a on nie będzie brał udziału w brukowanych klasykach”.

Zapytano go, czy jest możliwe, aby Pogačar wygrał oba Grand Toury jeden po drugim? „Trzymamy kciuki” – odpowiedział. „Dla mnie Tadej Pogačar jest najlepszym kolarzem na świecie, jedynym, który zawsze jest w doskonałej formie w każdym wyścigu, w którym bierze udział.

Ostatnie zwycięstwo Tadeja Pogacara w Grand Tour miało miejsce podczas Tour de France 2021

Ostatnie zwycięstwo Tadeja Pogacara w Grand Tour miało miejsce podczas Tour de France 2021 (Zdjęcie: Getty Images)

„W zeszłym roku zmienił Tirreno-Adriatico na Paryż-Nicea, w tym roku pojedzie na Giro. To dla niego moment, aby wziąć udział w dwóch Wielkich Tourach w tym samym roku. Myślimy, że wystartuje w brukowanych klasykach, potem Giro i Tour, a potem miejmy nadzieję, że igrzyska olimpijskie to dużo, szczególnie gdy skoncentruje się na Kanadzie i mistrzostwach świata”.

Matxin powiedział również, że Pogačar, pierwszy zawodnik, który sięgnął po dublet od czasu Chrisa Froome w 2018 roku, nie wziąłby udziału w żadnym wyścigu pomiędzy Giro a Tour.

Jeśli chodzi o to, dlaczego pomysł zorganizowania Giro i Tour w tym roku sprawdził się lepiej w 2024 r. niż w innym sezonie, Matxin zwrócił uwagę, że między zakończeniem jednego wielkiego touru a początkiem kolejnych 33 dni upływa niezwykle długi okres.

To właściwie tyle samo, co w 2023 r., ale więcej niż 31 w 2022 r. i większości pozostałych lat. Względny spadek wspinaczki górskiej na trasie Giro d’Italia w 2024 r. – około 10 000 metrów mniej niż w 2023 r. i znacznie mniej opóźnień niż zwykle – również sprawia, że ​​wypróbowanie obu wyścigów w maju i lipcu w przyszłym roku będzie bardziej sprzyjające.

Matxin opisał także, którzy zawodnicy ZEA Team Emirates będą w zasadzie ścigać się w pierwszych dwóch Wielkich Tourach sezonu, przy czym Rafał Majka i Jay Vine zmierzą się z Giro w złożonym składzie – w tym Adam Yates, João Almeida, Juan Ayuso i Pavel Sivakov – ruszaj na Tour. Wspomniał również, że Yates i Vine prawdopodobnie wezmą udział w Vuelta a España.

Ale oczywiście kluczowym zawodnikiem w tym wszystkim jest Pogačar, którego cechy osobiste jako kierowcy uczyniły go właściwym człowiekiem do podwójnej pracy w Wielkim Tourze – próby powtórzenia wyczynu dokonanego przez Coppi, Anquetil, Merckx, Hinault i Indurain jak również Pantani.

„Wygranie dwóch GT jest skomplikowane, ale nie niemożliwe” – powiedział Matxin. „A jednym z zawodników, dla którego jest to mniej skomplikowane niż dla większości, jest Tadej. Wierzę, że dzięki swojemu charakterowi i osobowości może tego dokonać. Jest wyjątkowy. Jest najlepszym jeźdźcem, jakiego spotkałem moja kariera.”

Jeśli chodzi o to, czy najważniejszym celem dla Pogačara jest wygranie Giro czy Tour w 2024 r., Matxin bardzo jasno dał do zrozumienia, którego chcą w przyszłym roku o tej porze w palmarès w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w Słowenii, odpowiadając po prostu: „Obydwa”.

ZEA Team Emirates na Giro d’Italia 2024: Rafał Majka, Mikkel Bjerg, Felix Großschartner, Juan Sebastian Molano, Rui Oliveira, Jay Vine, Domen Novak, Tadej Pogačar

ZEA Team Emirates na Tour de France 2024: João Almeida, Adam Yates, Juan Ayuso, Pavel Sivakov, Marc Soler, Nils Politt, Tim Wellens, Tadej Pogačar

Program wyścigów Tadeja Pogacara na rok 2023

2 marca: Strade Bianche

16 marca: Mediolan-San Remo

18-24 marca: Volta w Katalonii

21 kwietnia: Liège-Bastogne-Liège

4-26 maja: Giro d’Italia

29 czerwca – 21 lipca: Tour de France

3 sierpnia: Wyścig szosowy Igrzysk Olimpijskich (do ustalenia)

13 września: GP Montreal

15 września: GP Quebec

29 września: Wyścig szosowy Mistrzostw Świata UCI w szosach

12 października: Il Lombardia (do ustalenia)

Dodaj komentarz