’UAE Team Emirates cieszy się z pierwszego miejsca w rankingu drużyn UCI 2023′

W 2023 roku UAE Team Emirates zdobyło pierwsze miejsce w rankingu drużynowym UCI, dzięki wybitnej postawie Tadeja Pogčara i innych członków zespołu. Pokonując Jumbo-Visma i inne potężne ekipy, UAE Team Emirates udowodniło, że jest niekwestionowaną siłą w świecie profesjonalnego kolarstwa.

Jumbo-Visma mogła wygrać wszystkie trzy Wielkie Toury, ale UAE Team Emirates może twierdzić, że jest najlepszą drużyną na świecie w 2023 roku, po tym jak po raz pierwszy znalazła się na szczycie rankingu drużynowego UCI.

Dzięki Tadejowi Pogčarowi, który ponownie znalazł się na szczycie indywidualnych rankingów punktowych, oraz pozostałym czołowym kolarzom, którzy zdobyli komplet punktów, UAE Team Emirates został sklasyfikowany jako najlepsza drużyna z łączną liczbą 30 958 punktów, zgodnie z tabelą opublikowaną przez dyrektora sportowego Joxeana Matxina.

Jumbo-Visma zajęła drugie miejsce z 29 651 punktami, Soudal-QuickStep odległe trzecie z 18 697 punktami, a Ineos Grenadiers czwarte z 17 807 punktami.

UAE Team Emirates i Jumbo-Visma toczyły walkę przez cały sezon, walcząc o największe zwycięstwa i ranking drużynowy UCI.

Drużyny te późno ogłosiły swoje składy na kluczowe wyścigi, aby uzyskać przewagę taktyczną nad rywalami i szukały punktów wszędzie, gdzie tylko mogły, nawet w mniejszych wyścigach poza WorldTour.

Jumbo-Visma wygrało 69 wyścigów i zajęło 127 miejsc na podium, podczas gdy UAE Team Emirates wygrało 57 wyścigów i zajęło 139 miejsc na podium.

Dla menedżera zespołu UAE Team Emirates, Mauro Gianettiego, prowadzenie w klasyfikacji drużynowej było powodem do dumy i satysfakcji po intensywnym sezonie 23023.

„Zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej UCI potwierdza, że jesteśmy najlepszą drużyną na świecie. To szczególne dla nas i dla naszych sponsorów. Oznacza to również, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mają drużynę numer jeden w profesjonalnym kolarstwie”, powiedział. Kolartwo.info.

„To był jeden z naszych największych celów na 2023 rok, obok Tour de France. Nie wygraliśmy Tour de France, ale zajęliśmy drugie i trzecie miejsce. Wygraliśmy z 18 różnymi kolarzami, zdobyliśmy białą koszulkę najlepszego młodego kolarza we wszystkich trzech Wielkich Tourach. To pokazuje, że przyszłość też wygląda dobrze. Zainwestowaliśmy w młode talenty i to się opłaca”.

Pogacar był w doskonałej formie w wiosennych klasykach, zanim kraksa w Liege-Bastogne-Liege zakłóciła jego przygotowania do Tour de France. Złamał się w Alpach, ale walczył o drugie miejsce za Jonasem Vingegaardem, a Adam Yates stanął na podium w Paryżu, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Pogacar wygrał również Il Lombardia, aby zapewnić UAE Team Emirates i sobie pierwsze miejsce w rankingu.

João Almeida był trzeci w Giro d’Italia i uzyskał szereg innych dobrych wyników, podczas gdy Juan Ayuso był czwarty w Vuelta a Espana i drugi w Tour de Suisse pomimo kontuzji na początku sezonu. Marc Hirschi również zdobył sporo punktów w 2023 roku, zwłaszcza w wyścigach kończących sezon, podczas gdy Brandon McNulty z USA był piątym najważniejszym strzelcem zespołu z 1943 punktami.

„To był dla nas niezwykły sezon”, zasugerował Gianetti.

„Zaczęliśmy od zwycięstwa Jaya Vine’a w Tour Down Under, a potem Tadej wygrał Tour of Flanders, Amstel Gold Race i Fleche-Wallonne.

„Poważna kraksa i złamanie Tadeja były dla niego czymś nowym. Spędził trzy i pół tygodnia bez roweru i musiał rozpocząć treningi do Tour de France od zera. Nie byliśmy pewni, co wydarzy się na Tour de France, ale Tadej dał z siebie wszystko.

„Chcieliśmy wygrać Tour, ale możemy tylko zaakceptować, że Jonas Vingegaard i Jumbo-Visma byli w tym roku lepsi. Wciąż jesteśmy dumni z drugiego i trzeciego miejsca oraz z tego, że walczyliśmy każdego dnia.

„Etap na Col de la Loze, na którym Tadej złamał nogę, był wyjątkowym dniem, ponieważ Tadej kopał głęboko i zdołał utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Wielu innych kolarzy by zrezygnowało, ale on pokazał swój charakter, walcząc dalej.”

UAE Team Emirates zbierze się w Abu Zabi, aby zaplanować swoją kampanię w 2024 roku, a Pogacar i zespół będą kuszeni, aby celować w dublet Giro d’Italia-Tour de France. Nowe kontrakty na 2024 rok obejmują Pavla Sivakova, Nilsa Politta, Filippo Baronciniego oraz młode talenty Igora Arrietę, zwycięzcę Tour de L’Avenir Isaaca del Toro i António Morgado.

„Jest wiele spekulacji, że Tadej mógłby pojechać w Giro d’Italia, ale nic nie zostało jeszcze postanowione” – powiedział Gianetti serwisowi Kolartwo.info podczas prezentacji Corsa Rosa.

„Chcemy zobaczyć trasę Tour de France, a następnie dokładnie rozważyć sprawy i porozmawiać jako drużyna podczas pierwszego spotkania zespołu. Dopiero wtedy podejmiemy decyzję i ogłosimy nasze plany i cele na 2024 rok.

„Tour de France 2024 będzie wspaniałym wyścigiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w tym roku, z Primožem Rogličem w Bora-Hansgrohe i Remco Evenepoelem również celującym w Tour de France. Nie mogę się doczekać lipca.

„Walka między nami a Jumbo-Visma motywuje i popycha obie drużyny do poprawy, rozwoju i ciężkiej pracy. Myślę, że to zdrowa rywalizacja, która stymuluje również inne zespoły do podnoszenia swoich umiejętności i ciężkiej pracy. Na pewno będziemy pracować nad poprawą do 2024 roku”.