Turystyka podtrzymuje australijską gospodarkę rowerową, jednak spowolnienie sprzedaży się utrzymuje

Euforia zakupów rowerowych związana z pandemią wygasła, ale to nie oznacza końca dla australijskiej branży rowerowej. Raport WeRide Australia ujawnia, że popyt na turystykę rowerową wzrósł o ponad 60%, generując setki miejsc pracy i przyczyniając się do wzrostu wydatków na infrastrukturę rowerową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dynamicznej sytuacji na rynku rowerowym w Australii.

Wystarczy krótka rozmowa z osobą za ladą w lokalnym sklepie rowerowym, aby stało się całkiem oczywiste, że sprzedaż rowerów i sprzętu spadła od okresu, gdy pandemia Covid-19 spowodowała wzrost liczby rowerzystów.

Nie oznacza to jednak, że branża jako całość znajduje się w fazie schyłku. Australijski raport z tego tygodnia ujawnił, że ożywienie turystyki rowerowej z nawiązką nadrobiło zaległości.

W raporcie WeRide Australia na temat australijskiej gospodarki związanej z rowerami i hulajnogami elektrycznymi oszacowano bezpośredni wkład gospodarczy jazdy na rowerze w 2022 r. na 6,7 ​​miliarda dolarów – w walucie lokalnej – w porównaniu z 6,3 miliarda dolarów w 2020 r. Największy zysk przyniósł wzrost o ponad 60%. w kwocie wydanej na turystykę rowerową, która wyniosła 1,9 miliarda dolarów.

W raporcie opracowanym przez Ernsta i Younga stwierdzono również, że po dodaniu produkcji pośredniej całkowity wkład gospodarczy korzystania z roweru w Australii można wycenić na 16,9 miliarda dolarów. Powiedzieli również, że hulajnogi elektryczne przeznaczyły kolejne 738 milionów dolarów – które również uwzględniono w ramach badania – oraz kolejne 954 dolarów na korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z jazdy na rowerze.

„Potrójne korzyści sektora są znaczące, generując tysiące miejsc pracy, a także zapewniając korzyści dla zdrowia i środowiska, co sprawia, że ​​inwestycje w rowery i hulajnogi elektryczne stają się koniecznością na szczeblu krajowym” – powiedział dyrektor wykonawczy WeRide, Peter Bourke.

„Sektor ten nie tylko zapewnił Australii korzyści gospodarcze, zdrowotne i społeczne o wartości ponad 18 miliardów dolarów w 2022 r., ale także pozwolił uniknąć emisji 514 096 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w emisjach gazów cieplarnianych i 2,2 miliona kilogramów substancji zanieczyszczających powietrze do atmosfery w całym kraju”. rocznie, a dojazdy na rowerze zastąpią równowartość 3,9 miliarda kilometrów podróży pojazdami silnikowymi”.

Liczba sprzedanych rowerów spadła o około 8% w latach 2020–2022, do łącznie 1,6 miliona, chociaż wraz ze wzrostem średniego kosztu każdego sprzedanego roweru do 1128 dolarów wartość tej sprzedaży w rzeczywistości wzrosła o ponad 200 milionów dolarów do 1,785 miliarda dolarów. Jednak zakupy związane z rowerem spadły z 3,1 miliarda dolarów do 2,2 miliarda dolarów.

Rowery elektryczne były jedyną kategorią, w której sprzedaż wzrosła, z szacunkowych 54 157 do 193 061, podczas gdy największy spadek nastąpił w kategorii dziecięcej, spadając o 23% do 363 359 rowerów. Oczekuje się, że spadki będą kontynuowane w tym i przyszłym roku.

„Dane branżowe sugerują, że w 2023 r. na rynku wystąpi nadpodaż rowerów” – czytamy w raporcie. „Ta nadpodaż sugeruje, że w latach 2023 i 2024 może nastąpić zmniejszenie wydatków na rowery”.

Mimo to w publikacji – w której szacuje się, że 33% dorosłych podróżowało rowerem w Australii – dodano, że w związku z coraz większym naciskiem na dobrostan fizyczny i psychiczny oraz korzyści płynące z rekreacji na świeżym powietrzu, oczekuje się, że ogólny ruch rowerowy będzie nadal rósł, a proces ten będzie powinien również pomóc wzrost o 50% wydatków władz lokalnych i stanowych do 655 mln dolarów w 2022 r.

„Wraz ze wzrostem wydatków władz lokalnych i stanowych na bezpieczną infrastrukturę rowerową oczekuje się, że coraz więcej Australijczyków zacznie jeździć na rowerze, a także będzie częściej jeździć na rowerze” – podsumowano w raporcie.

Dodaj komentarz