Triumf Lennerta Van Eetvelta w Trofeo Serra de Tramuntanana

Potężny sprint młodego Belga w końcówce wyścigu przyniósł mu zwycięstwo nad czołowymi faworytami i największy sukces w jego karierze. To pierwsze zwycięstwo w sezonie drogowym 2024 zarówno dla Van Eetvelta, jak i dla jego zespołu Lotto-Dstny. Z kolei Alex Własow z ekipy Bora-Hansgrohe i Brandon McNulty z UAE Team Emirates musieli uznać wyższość młodego Belgijczyka podczas Trofeo Serra Tramuntana.

Potężny sprint w końcówce zapewnił młodemu Belgowi Lennertowi Van Eetveltowi (Lotto-Dstny) Trofeo Serra Tramuntana, pokonując czołowych faworytów Aleksandra Własowa (Bora-Hansgrohe) i Brandona McNulty’ego (UAE Team Emirates) i odnosząc największe zwycięstwo w swojej karierze.

Podczas wirtualnej powtórki zawodów Trofeo Calvià dwa dni temu, które wygrał Simon Carr (EF Education-EasyPost), McNulty i Własow ponownie byli dwoma z najsilniejszych zawodników, wymuszając zwycięski ruch na kluczowym podjeździe Puig Mayor już po raz trzeci człowiek do triumfu.

Amerykanin, który dwa dni temu skarżył się na skurcze, które również go dotknęły, poprowadził sprint, a Własow szybko go wyprzedził, ale najszybszy był wtedy Van Eetvelt.

Oprócz pokonania dwóch przedwyścigowych faworytów zwycięstwo Van Eetvelta w Tramuntanie jest zarówno pierwszym dla jego zespołu, jak i pierwszym dla Belgii w sezonie drogowym 2024.

Podczas ultraszybkiego dnia wyścigów, w których średnia prędkość wynosiła 47 km/h w ciągu pierwszych kilku godzin, wcześnie rano utworzyła się przewaga ośmiu zawodników, którą wyprzedził Jonas Gregaard (Lotto-Dstny) na podjeździe Col. de Sollera. Gregaard z kolei został wessany przez resztki peletonu u podnóża najdłuższego podjazdu dnia, a w istocie na całej Majorce, pierwszej kategorii 14,2 km Puig Mayor.

Po skoncentrowanym masowym ataku przeprowadzonym przez EF Education First-Easy Post na niższych, gęsto zalesionych zboczach Puig Mayor, wczesne wysiłki zwycięzcy Calvià, Simona Carra, zostały przyćmione przez ośmioosobową grupę składającą się z McNulty’ego, Własowa i kilku jego kolegów z drużyny.

W międzyczasie Mauri Vansevenant, pracujący dla kolegi z drużyny Soudal-QuickStep, Ilana van Wildera, próbował ponownie wciągnąć do rywalizacji drugą grupę pościgową, a gdy szeroka, o dobrej nawierzchni autostrada sunęła stale w górę, w końcu grupa z przodu powiększyła się do prawie dwóch tuzinów.

EF przez chwilę nadal pokazywało swoje karty, gdy James Shaw włączał się do gry, a dopiero po tym, jak UAE Team Emirates i Bora-Hansgrohe przejęli bardziej zdecydowane dowodzenie. Następnie Własow poszybował w górę około pięciu kilometrów od szczytu Puig Mayor, ale McNulty szybko go śledził, a Van Eetvelt, drugi w tym samym wyścigu Tramuntana w zeszłym roku, ale na radykalnie innej trasie, później zdołał nadrobić kilka dystansów Sekundy później.

Van Wilder wyglądał dobrze w najbliższej trzyosobowej grupie pościgowej, jednak pomimo jego ciągłych wysiłków przy wsparciu Tobiasa Johannessena (Uno-X Mobility) współpraca czołowego trio była wystarczająco skuteczna, aby ich uniknąć.

W rezultacie po szybkiej, wijącej się pierwszej części długiego zjazdu z gór Majorki ich przewaga wzrosła do prawie minuty. W tym momencie, jeśli nie doszło do poważnego incydentu, ustalono nazwiska trzech zawodników, którzy mieli zająć miejsce na podium dnia, a także ich kolejność.

Kierując się do Lluch, cała trójka pozostała razem, a gdy wjechali na ostatni kilometr, McNulty jechał z przodu, przechylając się z jednej strony drogi na drugą, próbując przeforsować pozostałą dwójkę. Amerykanin poprowadził sprint na krętym podjeździe, a Własow kontratakował, ale Van Eetvelt był w stanie pojechać do domu i zapewnić sobie pewne zwycięstwo, zdecydowanie największe w swojej dotychczasowej karierze.

Wyniki

Wyniki zasilane przez Pierwsza jazda na rowerze

Dodaj komentarz