Trio zawodników U23 w składzie Hagens Berman Axeon-Jayco

Nowy sezon w zespole Hagensa Bermana Axeon-Jayco zapowiada się niezwykle obiecująco, ze względu na zatrudnienie utalentowanych młodych zawodników, w tym podwójnego mistrza Australii do lat 23, Alastaira Mackellara. Zespół składa się z 11 nowych nabytków, co czyni go jeszcze bardziej dynamicznym i wyjątkowym na arenie międzynarodowej. Ten sezon będzie z pewnością pełen niespodzianek i sukcesów dla tej amerykańskiej ekipy.

Skład Hagensa Bermana Axeon-Jayco na rok 2024 zakończył się pod koniec grudnia wraz z podpisaniem kontraktu z Alastairem Mackellarem, podwójnym szosowym mistrzem Australii do lat 23 z 2023 r. i aktualnym etiopskim mistrzem szosowym Bizaye Redae. Oprócz 21-letniego Adama Holma Jørgensena z Danii i trzech innych nowych nabytków, które zostaną nabyte w ostatnich tygodniach 2023 r., amerykańska kadra Continental składa się z 11 nowych zawodników w 13-osobowym składzie na nowy sezon.

Dwóch amerykańskich zawodników to mistrz juniorów w wyścigach szosowych z 2023 r. Darren Parham i srebrny medalista krajowej jazdy na czas do lat 23 Evan Boyle. Zróżnicowany na arenie międzynarodowej zespół uzupełnia nastolatek Matthew Cole z Wielkiej Brytanii.

„W przypadku wszystkich młodych zawodników, których zatrudniliśmy, musiałem dodać do zespołu trochę doświadczenia z lat 23. Alastair osiągnął świetne wyniki i spełni także rolę kapitana młodszych zawodników w zespole” – powiedział właściciel i dyrektor zespołu Axel Merckx. Trio Mackellar, Redae i Holm Jørgensen ma 21 lat.

Mackellar spędził ostatnie trzy sezony w Israel-Premier Tech Academy, gdzie zaprezentował swoje talenty podczas ucieczek i dni w średnich górach. Swoje pierwsze zwycięstwo etapowe UCI odniósł podczas GP Internacional Torres Vedras 2021, a następnie zajął drugie miejsce na pagórkowatym etapie w Volta Portugal. W tym tygodniu nie był obecny na australijskich zawodach szosowych, aby bronić swoich tytułów, ale nowy kolega z drużyny Hamish McKenzie rozpoczął kampanię u siebie i zdobył srebrny medal w jeździe na czas mężczyzn do lat 23.

Redae jest pierwszym mistrzem narodowym z Afryki, który bierze udział w programie Axeon, który Merckx rozpoczął w sezonie wyścigowym 2009 jako zespół Trek-Livestrong U23. 20-latek, który był trzeci w elitarnych zawodach ITT etiopskich mężczyzn i 10. w tej samej dyscyplinie na Mistrzostwach Afryki Kontynentalnych U23, uważa się za wszechstronnego zawodnika i pragnie poprawić wytrzymałość na długich etapach.

„Bizaye (Redae) to bardzo utalentowany młody jeździec. Pokazał ogromny potencjał, a my będziemy go wspierać i zapewniać wsparcie, którego potrzebuje, aby spełnić jego marzenie o zostaniu zawodnikiem WorldTour” – powiedział Merckx.

„Adam (Holm Jørgensen) był stażystą Jayco AlUla i pokazał, że ma wszystko, czego potrzeba, aby być dobrym kolarzem WorldTour. Matthew (Cole) to typ jeźdźca, którego szukałem. Pomimo fatalnej awarii na koniec sezonu, Matthew ma czas, aby wrócić i kontynuować rozwój w naszej strukturze.”

Holm Jørgensen został dodany z duńskiego składu BHS-PL Beton Bornholm, gdzie przez ostatnie dwa lata odnosił zwycięstwa etapowe na Tour de l’Avenir i był czwarty w wyścigu U23 Gent-Wevelgem w 2022 r. Cole dołącza do składu Axeon z Zappi Junior Race Team, obiecujący 18-latek z Yorkshire, który pod koniec ubiegłego roku podczas wyścigów złamał kości obu nóg. W kwietniu wygrał klasyfikację generalną w Gipuzkoa Klasikoa, a w lipcu w Bizkaiko Itzulia był 10. w klasyfikacji generalnej. Rok wcześniej wygrał wyścig Hatherleigh Junior Road Race.

„Moim pierwszym celem jest powrót do pełni sił i sprawności po wypadku, na który jestem już miesiąc przed planowanym terminem. Potem naprawdę nie mogę się doczekać ścigania się z zespołem i mam nadzieję osiągnąć przyzwoite wyniki w wyścigach w drugiej połowie sezonu” – powiedział Cole w oświadczeniu zespołu. „Dołączenie do Hagens Berman Axeon to świetna sprawa.”

Oprócz powracającego 19-letniego Artema Shmidta, Boyle i Parham, także nastolatkowie, są jedynymi innymi zawodnikami z USA w składzie.

„Darren jest młody i bardzo zielony, ale wykazuje duże zaangażowanie i chęć uczenia się i doskonalenia. Będziemy musieli zobaczyć, jak przystosuje się do kategorii U23, ale ma odpowiednie nastawienie. Byłem pod wrażeniem jazdy Evana w jeździe na czas podczas zawodów US Pro Nationals i słyszałem o nim wiele dobrych rzeczy. Nie ścigał się przez bardzo długi czas, więc czuję, że jego margines wzrostu jest nadal bardzo duży. ”

Ben Wiggins, syn mistrza Tour de France 2012, Sir Bradleya Wigginsa, znalazł się wśród napływu nowych zawodników, o których wcześniej potwierdzono, wraz z Adamem Rafferty, Samuele Priviterą, Mattią Sambinello i McKenzie.

Dwóch powracających zawodników to Shmidt, który zajął piąte miejsce w wyścigu szosowym juniorów dla drużyny USA na Mistrzostwach Świata Drogowego 2023, oraz Dane Kasper Andersen, który rozpoczyna trzeci rok w zespole.

Teraz, w swoim 15. sezonie, zespół przedłużył sponsoring tytularny z Hagensem Bermanem Sobolem Shapiro LLP do 2026 roku i dodał Jayco jako nowego współsponsora tytularnego.

Dodaj komentarz