Tour Down Under: dziewięciu kolarzy szuka sukcesów

Zamieszanie w WorldTour narasta w związku z Tour Down Under, pierwszym wyścigiem serii w roku 2024 i pierwszą szansą na sukces dla 140 zawodników znajdujących się na liście startowej. Niektórzy nie będą walczyć o zwycięstwa etapowe, inni o klasyfikację generalną, a jeszcze inni będą po prostu szczęśliwi, że mają kilka dni w wyścigach w nogach. Gala Tour Down Under rozpoczyna się od Down Under Classic, godzinnego kryterium w Adelajdzie i niezmiennie dla sprinterów. Właściwy wyścig etapowy rozpoczyna się we wtorek pierwszym z sześciu trudnych etapów, których kulminacją są dwa podjazdy, najpierw na Willunga Hill, a następnie finał na Mount Lofty.

Zamieszanie w WorldTour narasta w związku z Tour Down Under, pierwszym wyścigiem serii w roku 2024 i pierwszą szansą na sukces dla 140 zawodników znajdujących się na liście startowej. Niektórzy nie będą walczyć o zwycięstwa etapowe, inni o klasyfikację generalną, a jeszcze inni będą po prostu szczęśliwi, że mają kilka dni w wyścigach w nogach.

Gala Tour Down Under rozpoczyna się od Down Under Classic, godzinnego kryterium w Adelajdzie i niezmiennie dla sprinterów. Właściwy wyścig etapowy rozpoczyna się we wtorek pierwszym z sześciu trudnych etapów, których kulminacją są dwa podjazdy, najpierw na Willunga Hill, a następnie finał na Mount Lofty.

Zgodnie z wymaganiami UCI, we wszystkich 18 zespołach WorldTour na trasie znajdą się kolarze, a listę startową uzupełnią izraelski Premier Tech ProTeam i australijska reprezentacja narodowa.

Formę niektórych zawodników znamy już z Mistrzostw Australii w szosach, inni zaś zajęci są treningami.

Jedno jest pewne: na Tour Down Under pojawi się nowy mistrz, ponieważ zwycięzca z 2023 r. Jay Vine nie będzie na starcie, a wszyscy poprzedni zwycięzcy przeszli na emeryturę.

Wiadomości rowerowe przeszukałem listę startową i znalazłem dziewięciu zawodników do obserwowania – niektórzy oczywisti, inni mniej – podczas Tour Down Under rozgrywanego w dniach 16–21 stycznia.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Luke’a Plappa i Simona Yatesa

Luke Plapp i Chris Harper uciekli, aby zdobyć 1-2 dla Jayco na australijskich mistrzostwach krajowych

Luke Plapp i Chris Harper uciekli, aby zdobyć 1-2 dla Jayco na australijskich mistrzostwach krajowych (Zdjęcie: Josh Chadwick / Aus Cycling)

Luke Plapp i Simon Yates występują w ramach pakietu jako współliderzy drużyny gospodarzy Jayco AlUla podczas Tour Down Under. Odkąd Plapp dołączył do Ineos Grenadiers, jest w ogniu, zdobywając zarówno australijskie tytuły mistrzowskie w wyścigach szosowych, jak i jeździe na czas. W zeszłym roku wygrał wyścig szosowy, po czym nie pojawiał się zbyt często w wyścigu etapowym, ale jego występy w zeszłym tygodniu wyglądały zupełnie inaczej.

Za nim będzie miał także bardzo mocny zespół, jeśli będzie główną opcją w GC, ale Yates w zeszłym sezonie był drugi i wygrał ostatni etap do Mount Lofty, którego z radością zobaczy ponownie na 6. etapie. Yates utrzymuje mocny poziom przez cały sezon, więc spodziewajcie się Brytyjczyka w doskonałej formie oblizującego wargi na myśl o podwójnym podjeździe pod Willingu Hill (3,4 km przy 7,4%) na 5. etapie.

Ta para mogłaby dobrze współpracować z Plappem, który wystartuje wcześnie i wykorzysta swoje umiejętności w jeździe na czas, aby utrzymać się na trasie, podczas gdy Yates będzie zaznaczał ruchy z tyłu, ale będą mieli także do dyspozycji Chrisa Harpera, który jest więcej niż utalentowanym domatorem do wspinaczki. Harper i Plapp wspólnie zaatakowali 100 km przed metą krajowych mistrzostw w wyścigach szosowych, wygrywając 1-2 dla Jayco.

Jayco AlUla w różnych postaciach był zespołem, który można było oglądać podczas wielu minionych Tours Down Under, a rok 2024 nie powinien być inny, gdy zespół będzie zbudowany wokół trzech wielkich gwiazd.

Filippo Ganna

Filippo Ganna w nowym hełmie Kask

Filippo Ganna w nowym stroju Ineos Grenadiers na rok 2024 (Zdjęcie: Instagram: Filippo Ganna)

Zwykle Tour Down Under nie byłby wyścigiem dla byłego mistrza świata w jeździe na czas, takiego jak Filippo Ganna – nie ma jazdy na czas, etapy sprintu są przeznaczone głównie dla czysto sprinterów, a etapy wspinaczkowe są selektywne.

Jednak Ganna przekształcił się z jazdy na czas i superdomowca w bezwzględnego łowcę etapów i jednodniowego kierowcę, który potrafi biec sprintem przeciwko czystym sprinterom i pokonywać wielu wspinaczy, kiedy tylko chce.

Od Alto Colorado w Vuelta a San Juan, gdzie był drugi za Miguelem Angelem Lopezem, po Vuelta a España, gdzie widzieliśmy go w walce ze zwycięzcą klasyfikacji punktowej Kadenem Grovesem (Alpecin-Deceuninck), Ganna pokazał w 2023 r., że potrafi mógł zrobić to wszystko.

Biorąc pod uwagę tegoroczne Igrzyska Olimpijskie i koncentrację zarówno na torze, jak i na szosie, nie jest pewne, jak Ganna poradzi sobie w styczniu. Jeśli strzela, niewielu zawodników jest w stanie go pokonać, szczególnie na bardziej selektywnych etapach sprinterskich, takich jak etap otwierający w Tanudzie z Mengiers Hill 13,5 km przed metą, etap 2 do Lobethal z krótkim kickerem na końcowych 5 km.

Caleba Ewana

Caleb Ewan zdobywa tytuł w kryterium mężczyzn na australijskich mistrzostwach krajowych

Caleb Ewan zdobywa tytuł w kryterium mężczyzn na australijskich mistrzostwach krajowych (Zdjęcie: Con Chronis / AusCycling)

Caleb Ewan zaliczył udany start po powrocie do domu drużyny Jayco AlUla, wygrywając elitarne mistrzostwa Australii w kryteriach mężczyzn. Będzie chciał utrzymać tę formę podczas Tour Down Under i wznowić karierę po najmniej udanym pełnym sezonie od czasu przejścia na zawodowstwo, podczas którego udało mu się odnieść tylko jedno zwycięstwo w zawodach zawodowych.

W 2023 r. Ewan nie odniósł żadnych zwycięstw etapowych na TDU, ale motywacją będzie dla niego dziewięć poprzednich zwycięstw, które tam odniósł. W zeszłym roku Ewan ścigał się z grupą bardzo utalentowanych młodych kolarzy w reprezentacji Australii, ale nie byli oni liderem na poziomie WorldTour, co sprawiło, że wyskoczył z pierwszej pozycji w stawce.

W sprincie zapewni go mocny skład, w skład którego wchodzą Kelland O’Brien, Michael Hepburn i Campbell Stewart. W drużynie Jayco AlUli z GC wystąpią Simon Yates, Chris Harper i nowo koronowany mistrz Australii ITT Luke Plapp, który może również pomóc w dobiegu do sprintu. Ewan powinien być w doskonałej formie i mieć najlepsze wsparcie przed własną publicznością.

Juliana Alaphilippe’a

Julian Alaphilippe zadebiutował w WorldTour podczas Tour Down Under 10 lat temu

Julian Alaphilippe zadebiutował w WorldTour podczas Tour Down Under 10 lat temu (Zdjęcie: Getty Images)

Dziesięć lat temu Julian Alaphilippe rozpoczął swój pierwszy sezon WorldTour z Soudal QuickStep podczas Tour Down Under. Teraz po raz pierwszy od tamtej pory wraca do wyścigu z bogato udekorowanymi palmarès, dzięki którym dwukrotnie został mistrzem świata, zwyciężył w pomniku i rozświetlił Tour de France.

Alaphilippe jest głównym zawodnikiem na liście gwiazd, ale w ciągu ostatnich kilku sezonów miał problemy z formą z powodu nieprzyjemnych wypadków. Po zwycięstwie w Dauphiné pokazał oznaki swojego uosobienia rozmachu, ale ma nadzieję powrócić do swojej doskonałej formy przed wiosennymi klasykami.

Nie wystartuje w tym roku w Tour de France, ponieważ belgijska kadra stawia na wszystko Remco Evenepoela, ale zamiast tego Francuz zadebiutuje w Giro d’Italia, ścigając etapy. Odniósł wielki sukces we Włoszech, zanim wygrał Mediolan-San Remo i Strade Bianche. Biorąc pod uwagę takie skupienie, nie wiadomo, jak blisko swojej najlepszej formy będzie w Australii, ale mimo to spodziewaj się ekscytujących wyścigów.

Korbin Silny

Corbin Strong na zeszłorocznym Tour Down Under

Corbin Strong na zeszłorocznym Tour Down Under (Zdjęcie: Getty Images)

Nowozelandczyk Corbin Strong zaczyna odnajdywać się w WorldTour po dwóch sezonach w izraelskiej Premier Tech. 23-latek wygrał pierwszy etap Tour of Luxembourg i był drugi w GP Québec i na torze Circuit Franco-Belge – we wszystkich wyścigach zakończonych sprinterem pod górę.

Umiejętności byłego mistrza świata w wyścigach punktowych zabłysną na pagórkowatych pierwszych etapach.

Strong ma tę zaletę, że spędza zimę w pobliżu i nie musi odbywać długodystansowych lotów jak jego europejscy rówieśnicy, a także nie ma wielkiego celu na plecach. Jest gotowy na przełomowy sezon, a Tour Down Under może być dopiero początkiem.

Phila Bauhausu

TANUDAZ AUSTRALIA 18 STYCZNIA LR Caleb Ewan z Australii i reprezentacji Australii Hugo Hofstetter z Francji i Team Arkea Samsic Alessandro Covi z Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Team Emirates Hugo Page z Francji i Team Intermarche Circus Wanty Paul Penhoet z Francji i Team Groupama FDJ Phil Bauhaus z Niemiec oraz Team Bahrain Victorious Emils Liepins z Łotwy oraz Team Trek Segafredo i Michael Matthews z Australii oraz Team Jayco Alula sprintem, aby zwyciężyć podczas 23. Santos Tour Down Under 2023. Etap 1. Etap o długości 1499 km z Tanundy do Tanundy 18 stycznia 2023 r. w Tanunda w Australii. Zdjęcie: Obrazy Tima de Waele Getty'ego

Bauhaus wygrał sprint grupowy na 1. etapie Tour Down Under 2023 (Zdjęcie: Getty Images)

Phil Bauhaus powstrzymał szarżującego Ewana i zajął 1. etap zeszłorocznego wyścigu mocnym sprintem do linii prowadzącej do Tanundy, którą z radością zobaczy ponownie na trasie jako punkt startu i mety pierwszego etapu.

Niemiecki szybki człowiek jest genialny w chaotycznych wykończeniach, więc bez pełnowymiarowych pociągów prowadzących, które można zobaczyć na Grand Tours, jego umiejętność wybierania właściwych linii i kół jest lepiej podkreślona. Zwycięstwo w Australii było jego jedynym zwycięstwem w sezonie, ale jest jednym z najrówniej grających sprinterów w peletonie i zajmował czołowe piątki w Tour de France, UAE Tour i Tirreno Adiratico.

Bahrain Victorious stwierdził w swoim komunikacie prasowym, że jest w jeszcze lepszej formie niż w zeszłym sezonie, więc należy spodziewać się jego wybuchowej siły. Ostatnim członkiem Bauhausu będzie jeden z dwóch Australijczyków jadących u siebie, Cameron Scott.

Diego Ulissiego

Diego Ulissi wygrał drugi etap Tour Down Under dziesięć lat temu

Diego Ulissi wygrał drugi etap Tour Down Under dziesięć lat temu (Zdjęcie: Getty Images)

Diego Ulissi z Zea Emirates ma długą historię związaną z Tour Down Under – ścigał się w sześciu edycjach, począwszy od 2014 roku. Dwukrotnie stawał na podium w klasyfikacji generalnej – w 2020 roku zajmując drugie miejsce, a w swoim debiucie trzeci w klasyfikacji generalnej.

Włoch ma mieszankę różnych umiejętności – mniej czystej mocy niż zwykli sprinterzy, więcej mocy pod górę niż większość i jest bystrym taktycznie kierowcą.

Ulissi ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo etapowe Tour Down Under we wszystkich swoich próbach, na etapie do Stirling w 2014 r., i mam nadzieję, że będzie na czele wszystkich etapów, zwłaszcza ostatniego, który po drodze przebiega przez Stirling na Górę Lofty.

Sama Welsforda

Sama Welsforda

Będzie to trzeci występ Sama Welsforda na Tour Down Under (Zdjęcie: Bora-Hansgrohe)

Kolejnym zawodnikiem z Down Under gotowym na przełomowy sezon jest nowicjusz w Bora-Hansgrohe Sam Welsford, który ostatnie dwa lata spędził w DSM.

Welsford wygrał etap Renewi Tour, pokonując dominującego sprintera Jumbo-Visma Olava Kooija, a także dwa etapy Vuelta a San Juan i GP Criquielion oraz drugie miejsce za Jasperem Philipsenem na torze Scheldeprijs w zeszłym sezonie.

Welsford był trzeci w australijskich mistrzostwach w kryteriach, więc ma prędkość w nogach i zespół złożony z doświadczonych jeźdźców, w tym innego sprintera Danny’ego van Poppela. Etap 4 do Port Elliot jest niewątpliwie zakreślony w jego roadbooku.

Dodaj komentarz