Tour de France 2025: Szybki start sprinterów do wzięcia żółtejkoszulki

W 2025 roku, wyścig Tour de France ma szansę na niespodzianki zarówno dla kolarzy, jak i kibiców. Organizatorzy ujawnili szczegóły dotyczące pierwszych trzech etapów, a faworyci GC będą musieli zmagać się z różnorodnym terenem podróży. Sprinterzy mają szansę zdobyć pierwszą żółtą koszulkę, ale trzeba uważać na całą resztę. Interesujące? Oczywiście!

Sprinter prawdopodobnie zdobędzie pierwszą żółtą koszulkę Tour de France 2025, ale etapy Grand Depart w regionie Nord de France zaskakująco nie odwiedzają słynnego bruku Paryż-Roubaix.

Organizatorzy wyścigu, ASO, ujawnili szczegóły dotyczące trzech pierwszych etapów podczas prezentacji w Lille, decydując się na pierwszy etap drogowy wokół miasta, po którym nastąpi przejazd na wybrzeże z metą w Boulogne-sur-Mer, a następnie etap z Valenciennes do Dunkierki. , gdzie czynnikiem może być boczny wiatr. Ku wielkiej uldze wielu kolarzy, bruki północnej Francji i Paryż-Roubaix zostaną zarezerwowane na kwietniowy jednodniowy klasyk.

Drugi etap w Boulogne-sur-Mer kończy się mocnym zakończeniem na szczycie, w którym w 2012 r. zwyciężył Peter Sagan (TotalEnergys), natomiast etap 3 z Valenciennes do Dunkierki obejmuje podjazd na Cote de Cassel na 30 km przed metą.

Nie ma już powrotu do początkowego prologu, który miał miejsce, gdy Tour po raz ostatni rozpoczął się w Lille w 1994 r., kiedy to debiutant Tour i specjalista TT Chris Boardman zwyciężył przed obrońcą tytułu Miguelem Indurainem.

Czwarty etap rozpoczynający się w Amiens zabierze peleton Tour de France z regionu Nord de France do nieznanego jeszcze celu dalej na południe lub zachód. Pełna trasa Tour de France 2025 zostanie ujawniona w październiku.

Czwartkowa długa prezentacja trasy w Lille, obszarze o bogatej tradycji rowerowej, obejmowała porywające przemówienia wielu lokalnych dygnitarzy, którzy ufundowali Grand Depart, dyrektora wyścigu Christiana Prudhomme’a oraz przesłanie wideo wyrażające wsparcie i powitanie od jego poprzednika na tym stanowisku, Jeana -Marie Leblanc, która mieszka w regionie i ma silną pozycję Nordyt korzenie.

Czwartkowa prezentacja ujawniła, że ​​meta pierwszego etapu w Lille kończy się na kilometrowej prostej do podnóża miejskiej cytadeli, co daje sprinterom szansę na zdobycie żółtego koloru po raz pierwszy od zwycięstwa Mike’a Teunissena w Brukseli w wyścigu w 2019 roku.

Profil pierwszego etapu Tour de France 2025

Profil 1. etapu Tour de France 2025 (Zdjęcie: ASO)

Etap 2 z Lauwin Planque do Boulogne-sur-Mer to jednak zupełnie inna sytuacja: szczególnie długi dystans – 209 km – w połączeniu z 2500 m przewyższenia, w tym kilka krótkich wzniesień w finale, prawdopodobnie sprawi wiele trudności. trudniejszy dzień. „Nie tylko dziurkacze będą na mecie. Po raz pierwszy w wyścigu na czele powinniśmy zobaczyć wszystkich faworytów GC” – przewidywał Prudhomme.

Profil drugiego etapu Tour de France 2025

Profil 2. etapu Tour de France 2025 (Zdjęcie: ASO)

Na trzecim etapie z Valenciennes do Dunkierki wszyscy zawodnicy drugi dzień z rzędu będą starali się uniknąć kłopotów.

Płaskie, odsłonięte drogi i duże prawdopodobieństwo wystąpienia bocznych wiatrów przybrzeżnych potencjalnie tworzą klasyczny scenariusz z pierwszego tygodnia, w którym nie można wygrać wyścigu, ale istnieje bardzo duża szansa na jego przegraną.

Tour de France 2025: mapa 3. etapu

Profil 3. etapu Tour de France 2025 (Zdjęcie: ASO)

Pierwsze cztery etapy Tour de France 2025:

Sobota, 5 lipca, Etap 1: Lille Métropole > Lille Métropole, 185 km

Niedziela, 6 lipca etap 2: Lauwin-Planque > Boulogne-sur-Mer, 209 km Poniedziałek, 7 lipca, etap 3: Valenciennes > Dunkierka, 172 km

Wtorek, 8 lipca, etap 4: Amiens > ?

Dodaj komentarz