Tour de France 2024: Zagadki trasy – TTT, polne drogi, legendarne podjazdy w Pirenejach i Alpach?

Trasy Tour de France 2024 i Tour de France Femmes zostaną ujawnione w Paryżu w środę, a wszyscy z niecierpliwością oczekują informacji dotyczących największych wyścigów kolarskich. Organizatorzy wyjawili już pewne etapy, ale wiele szczegółów wciąż pozostaje tajemnicą. Czy będzie to jazda indywidualna na czas czy drużynowa na czas? Jakie górskie wspinaczki będą uwzględnione? Przed oficjalną prezentacją próbujemy ustalić pewne „znane niewiadome” i zrozumieć, co nas czeka w kolejnych miesiącach.

Trasy Tour de France 2024 i Tour de France Femmes avec Zwift zostaną zaprezentowane w Paryżu w środę, kończąc plotki, doniesienia i spekulacje na temat tras największych wyścigów tego sportu.

The Velowire strona internetowa i lokalne francuskie media ujawniły wiele kluczowych etapów i szczegółów Tour de France, ale wiele szczegółów pozostaje ukrytych nawet tak blisko oficjalnej prezentacji. Nadal istnieją pewne „znane niewiadome”, powiedziałby Donald Rumsfeld, były Sekretarz Obrony USA, badając trasy wyścigów.

Czy w przypadku mężczyzn w pierwszym tygodniu odbędzie się jazda indywidualna na czas, czy będzie to jazda drużynowa na czas? Ile kilometrów dróg szutrowych będzie przebiegać przez winnice Szampanii? Jakie wspinaczki będą uwzględnione w dwóch spodziewanych wykończeniach górskich w Pirenejach?

Alpy będą dominować w ostatnim tygodniu przed ostatnią jazdą na czas mężczyzn do Nicei, ale jak długie będą etapy górskie i jakie legendarne podjazdy będą uwzględnione?

Próbowaliśmy ustalić szczegóły i zrozumieć możliwości przed środowym wielkim ujawnieniem.

Co wiemy do tej pory

Organizatorzy wyścigu, ASO, ujawnili już etapy Grand Départ we Włoszech, gdzie trzydniowe wyścigi rozpoczynają się dwoma przejazdami po pagórkowatych drogach do Cesenatico i Bolonii, po których następuje jazda po płaskim terenie i prawdopodobny sprint w Turynie.

Znane są również końcowe etapy wokół Nicei, gdzie śródziemnomorskie miasto po raz pierwszy będzie gospodarzem mety wyścigu ze względu na Igrzyska Olimpijskie w 2024 r., które zajmą Paryż.

Etap 20 jest krótki i ma 132 km, ale prowadzi do trudnych podjazdów Alpes-Maritimes i kończy się na szczycie Col de la Couillole o długości 15,7 km. Ostatni etap nie jest etapem parady, a 35-kilometrowa pagórkowata jazda na czas z Monako do Nicei ma zapewnić ekscytujący i testujący finisz wyścigu Grand Boucle 2024.

Po raz pierwszy w historii Tour de France wyścig zakończy się poza Paryżem i po raz pierwszy Tour zakończy się jazdą na czas, odkąd Greg LeMond dramatycznie pokonał Laurenta Fignona na Polach Elizejskich w 1989 roku.

Jazda na czas czy drużynowa jazda na czas na 7. etapie?

Pierwszy tydzień Tour de France opuszcza Włochy przez Alpy z wczesnym podjazdem na Col du Galibier i zjazdem do mety w Valloire. To może być szansa dla Toma Pidocka (Ineos Grenadiers) na powtórzenie zapierającego dech w piersiach zjazdu z Col du Galibier w 2022 roku.

Następnie wyścig kieruje się na północny zachód w kierunku Dijon, gdzie na 7. etapie wokół winnic Bourgogne Côte d’Or odbędzie się pierwsza jazda na czas. Velowire a doniesienia lokalnych mediów sugerują, że etap odbędzie się pomiędzy Gevrey-Chambertin i Nuits-Saint-Georges, ale droga między obydwoma miastami ma zaledwie 11 km długości w płaskiej dolinie. Trasa ostatniego etapu prawdopodobnie będzie prowadziła przez winnice i będzie znacznie dłuższa.

Jeśli jest to jazda indywidualna na czas, długość etapu może wynosić około 25–30 km. W połączeniu z ostatnią jazdą na czas z Monako do Nicei Tour de France 2024 może obejmować łącznie od 60 do 65 km pagórkowatej jazdy na czas. To dużo jak na współczesne edycje wyścigu, co rodzi sugestie, że etap mógłby w rzeczywistości być drużynową jazdą na czas.

Ostatni TTT w ramach Tour odbył się w 2019 r. i obejmował szybką jazdę na dystansie 27,6 km wokół Brukseli na etapie 2. ASO ograniczyło, a następnie usunęło drużynowe próby czasowe w oczywistym posunięciu, aby pomóc francuskim kolarzom i zespołom, którzy w ostatnich latach stracili dużo czasu i aby ogólnie zmniejszyć straty czasu pomiędzy wszystkimi zawodnikami.

Jednak krótka drużynowa jazda na czas na dystansie zaledwie 15 km, połączona ze wspinaczką do winnic, może być sposobem na wstrząsnięcie Tour de France po tygodniu wyścigów.

Przez wiejską Francję głęboko do Pirenejów

Drugi tydzień Tour de France 2024 obejmuje dwa kolejne finisz w mieście Troyes, stolicy regionu Szampanii, z prawdopodobnym zakończeniem sprinterskim na 9. etapie, a następnie pagórkowatym etapem na wzgórzach Szampanii kilkoma szutrowymi drogami. Fascynujące będzie zobaczenie wpływu szutrowych dróg na scenę i Tour de France 2024.

Po pierwszym dniu odpoczynku w Orleanie nastąpi długa podróż na południe do Pirenejów przez środkową Francję, z metami w Le Lioran, Villeneuve-sur-Lot, a następnie w Pau przed dwoma górskimi etapami.

Oczekuje się, że dwa dni w Pirenejach zakończą się w Pla d’Adet i Plateau de Beille, obu trudnych górskich zakończeńach, ale niewiele wiadomo o wspinaczkach, które zostaną uwzględnione na trasach.

Etap 14 rozpocznie się w Pau i będzie obejmował przejazd doliną w kierunku Pirenejów. Na scenie uczczono 50. rocznicę słynnego zwycięstwa Raymonda Poulidora w 1974 r., kiedy to pokonał Eddy’ego Merckxa. Poprzednie etapy do Pla d’Adet obejmowały Col du Portet, ale niewiele wiadomo o trasie etapowej na rok 2024.

Podobnie jest w przypadku 15. etapu, który odbędzie się 14 lipca, a więc w Dniu Bastylii we Francji, kiedy cały naród będzie na wakacjach. Plateau de Beille powraca jako meta w górach, ale jaką drogą będzie przebiegać przejażdżka przez Pireneje Ariège?

W 1998 roku, kiedy Marco Pantani wygrał etap o długości 170 km, obejmował on Col de Menté, Col Portet d’Aspet i Col de la Core. W Pirenejach jest niewiele dróg dolinowych, ale jaką trasą będzie przebiegał etap? Czy będzie wystarczająco trudny, aby przetestować wszystkich rywali, czy będzie bardziej odpowiedni do ucieczki?

W wysokie Alpy

Oczekuje się, że drugi dzień odpoczynku odbędzie się w Narbonne, a trzeci tydzień rozpocznie się od płaskiego etapu wzdłuż wystawionego na boczny wiatr wybrzeża Morza Śródziemnego do Nîmes.

Alpy będą decydujące w Tour de France 2024, ale niewiele wiadomo jeszcze o tym, jak i dlaczego. Wyjaśni się to w środę, gdy zespoły również przeanalizują trasę i sprawdzą, czy będzie ona odpowiadać ich liderom.

Oczekuje się, że 17. etap zakończy się w mało znanym ośrodku narciarskim Super Dévoluy, a podjazd na metę będzie etapem próbnym w nadchodzących dniach.

Etap 18 prowadzi z Gap do Barcelonnette, ale niewiele wiadomo o trasie etapu i podjazdach. Ponieważ przed metą w Nicei odbędą się dalsze wspinaczki, może on przebiegać przez wzgórza na południe od Gap i stanowić szansę na ucieczkę. Co powiesz na wyczerpujący nerwowo zjazd z La Foux d’Allos do mety?

Wysokie Alpy Południowe pojawią się na etapie 19 z Embrun do Isola 2000. Etap powinien wspiąć się na Col de Vars na początku, a następnie w połowie etapu wjechać na najwyżej położoną drogę w Europie, Cime de la Bonette (2802 m). Będzie to punkt kulminacyjny wyścigu Tour de France 2024 i tym samym przyznano prestiżową nagrodę Souvenir Henri Desgrange.

Etap powinien być krótki, ale mógłby również obejmować trasę wielowspinaczkową prowadzącą do ośrodka narciarskiego Isola 2000.

Tour de France Femmes przez Zwift

Podobnie jak w przypadku wyścigu mężczyzn, znamy szczegóły Grand Départ w Holandii i możliwe zakończenie wyścigu w L’Alpe d’Huez na ostatnim etapie, ale pojawiło się niewiele innych szczegółów na temat Tour de France Femmes 2024.

Wielki Wyjazd rozpocznie się 12 sierpnia w Rotterdamie, dzień po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Będzie to pierwszy Wielki Wyjazd Tour de France Femmes na obcym terytorium.

Po pierwszym etapie z Rotterdamu do Hagi, ASO potwierdziło, że 13 sierpnia odbędzie się podwójny dzień wyścigów, z potencjałem wyścigu szosowego etapu 2a, który rozpocznie się w Dordrechcie, oraz jazdy na czas etapu 2b po południu w Rotterdamie.

Oczekuje się, że ostatnie dwa etapy ośmioetapowego wyścigu odbędą się w Alpach, ale niewiele wiadomo o tym, jak Tour de France Femmes pojedzie na południe od Holandii. Wizyta w Belgii jest możliwa, a nawet prawdopodobna, z być może pierwszym pagórkowatym etapem w górach Wogezów we wschodniej Francji.

Gazeta francuska Republikanin Lorrain zasugerowali, że Amnéville, na północ od Metz, będzie gospodarzem mety czwartego etapu, pierwszego we Francji. Etap 5 mógłby prowadzić głęboko w Wogezy, natomiast etap 6 ma rozpocząć się w Remiremont i zakończyć w Morteau niedaleko granicy ze Szwajcarią.

Po zaledwie siedmiu dniach wyścigów z pewnością nie będzie możliwości odwiedzenia Pirenejów w 2024 roku, dlatego finał alpejski wydaje się najbardziej prawdopodobnym terenem dla decydujących etapów górskich.

Według Dauphiné Libéréostatnie dwa dni Tour de France Femmes zakończą się wspinaczkami górskimi, najpierw na stacji narciarskiej Le Grand-Bornand, a następnie ostatnim etapem wspinaczki słynnymi 21 serpentynami do legendarnego ośrodka narciarskiego l’Alpe d’ Huez.

Byłoby to spektakularne górskie zakończenie Tour de France Femmes i długiego francuskiego lata wyścigowego.