TotalEnergies Team Manager Urges Ban on Ketones in Cycling

„Wyzwanie dla UCI: Menedżer zespołu TotalEnergys wzywa do zakazu stosowania ketonów”

Menedżer zespołu TotalEnergys, Jean-René Bernaudeau, wystosował apel do UCI, wzywając do wprowadzenia zakazu stosowania ketonów. Jego stanowisko wzbudziło gorącą debatę na temat wiarygodności i atrakcyjności profesjonalnego kolarstwa.

Menedżer zespołu TotalEnergys, Jean-René Bernaudeau, wezwał UCI do wprowadzenia zakazu stosowania ketonów i zakończenia w ten sposób debaty na temat związanych z nimi zagrożeń i korzyści. Bernaudeau wierzy, że jasne stanowisko w sprawie stosowania ketonów może zwiększyć wiarygodność zawodowego kolarstwa.

Ketony pojawiły się po raz pierwszy ponad dziesięć lat temu, gdy Wielka Brytania rzekomo zwiększyła liczbę medali, w tym w kolarstwie, na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. dzięki eksperymentalnemu zastosowaniu suplementu diety.

W 2019 roku Jumbo-Visma przyznała, że ​​używała ketonów, a kilka innych zespołów zaczęło robić to samo. Jednak członkowie ruchu czystego roweru MPCC, do którego należy osiem zespołów WorldTour i 15 ProTeam, orzekli, że ich członkowie nie mogą używać ketonów, tworząc podział w peletonie.

Od tego czasu wielu jeźdźców, w tym Romain Bardet, Thibaut Pinot i Guillaume Martin, wzywało do zakazania stosowania ketonów, podczas gdy inni ich bronią i uważają, że są skuteczne pomimo braku jednoznacznych dowodów medycznych.

W 2021 r. UCI wydało „zawiadomienie o niezaleceniu”, wzywając zawodników i zespoły, aby nie wykorzystywali ketonów, chociaż nie posunęli się tak daleko, aby zakazać ich stosowania. Wada również zdecydowała się nie wprowadzać zakazu stosowania ketonów pomimo pytań dotyczących ich długotrwałego stosowania i skutków ubocznych.

„Ketony to szara strefa w kolarstwie. Nie jest to dobre dla wiarygodności i atrakcyjności naszego sportu” – powiedział Bernaudeau Wiadomości rowerowe na obozie szkoleniowym TotalEnergys w Hiszpanii.

„Wszyscy wiedzą, że ketony są używane w kilku zespołach, ale nikt nie wie, czym tak naprawdę są. To ironiczne. Zespoły, które twierdzą, że biorą ketony, udają, że nie poprawiają wyników. Dlaczego więc je biorą?”

UCI ogłosiło, że bada wpływ ketonów w badaniu, ale raport końcowy, który miał zostać opublikowany w 2023 r., był wielokrotnie przekładany. Profesor Xavier Bigard, dyrektor medyczny UCI, przyznał L’Equipe, że wprowadzenie zakazu stosowania ketonów byłoby „skomplikowane”.

Bernaudeau chce, aby UCI było bardziej aktywne w kwestii suplementu.

„UCI nie pełni roli organu zarządzającego” – stwierdził Bernaudeau, sugerując, że „UCI powinno postępować zgodnie z zaleceniami MPCC”.

„MPCC naciskała na UCI, aby zakazało stosowania tramadolu. Teraz jest świetny czas, aby rozwiązać sprawę ketonów.”

Bernaudeau uważa, że ​​zakaz stosowania ketonów mógłby zapobiec możliwym długoterminowym zagrożeniom dla zdrowia i poprawić wizerunek profesjonalnego kolarstwa w oczach sponsorów.

„Spotykam wielu dyrektorów generalnych, którzy niepokoją się ketonami, dyrektorów generalnych bardzo, bardzo ważnych firm w Azji, którzy rygorystycznie przestrzegają zasad, etyki i przejrzystości” – powiedział Bernaudeau.

„Kolarstwo ma potencjał, aby stać się sportem numer jeden na świecie, ale nie ma prawdziwych globalnych sponsorów” – dodał Bernaudeau, podkreślając, jak Richard Plugge miał trudności ze znalezieniem nowych sponsorów, mimo że Jumbo-Visma wygrała wszystkie trzy Wielkie Toury w 2023 roku.

„Przykro mi, że nie mogą znaleźć większych sponsorów. Nie mam nic przeciwko nim, po prostu chciałbym, żeby największy zespół miał największych sponsorów.

Bernaudeau powiedział, że czuje się „szczęśliwy”, że ma jednego z najbogatszych sponsorów tytularnych w peletonie, mimo że jego zespół nie ma największego budżetu.

Firma Total znalazła się na 21. miejscu wśród największych firm na świecie pod względem przychodów według rankingu Fortune Global 500, osiągając przychody na poziomie 263,3 miliarda dolarów w 2022 r. i zatrudniając ponad 100 000 pracowników w 130 krajach.

Zespół TotalEnergies rywalizuje na poziomie ProTeam i polega na zaproszeniach z dziką kartą na Tour de France i inne ważne wyścigi.

„TotalEnergys weszło do kolarstwa, kiedy w 2019 roku kupiło mojego byłego sponsora Direct Energie” – wyjaśnił Bernaudeau.

„Czuję wobec nich wielką odpowiedzialność. Zarząd jest bardzo wrażliwy na kwestie etyczne i wspaniale jest mieć sponsorów wyznających silne wartości.”

Podobnie jak po wyniszczającym skandalu dopingowym w sprawie Festina Affair w 1998 r. i potwierdzeniu powszechnego stosowania EPO w kolarstwie zawodowym, Bernaudeau wierzy, że „nadszedł czas, aby sponsorzy odegrali rolę w czystym jeździe na rowerze”.

„Mają władzę, aby powiedzieć swoim menadżerom zespołów i zawodnikom, aby przestali używać ketonów” – powiedział Bernaudeau.

Dodaj komentarz