Thijssen i Mihkels stają przed dyscyplinarnym wyrokiem za rasistowski gest

Skandal w światowym kolarstwie – Madis Mihkels i Gerben Thijssen z Intermarché-Wanty zaatakowani za rasistowski gest! Co działo się podczas Tour of Guangxi 2023? Jak zareagowała drużyna? Co zrobili zarówno zawodnicy, jak i organizacja kolarska, żeby zadośćuczynić za incydent? Dowiedz się więcej o tej kontrowersyjnej sytuacji!

Intermarché-Wanty jeszcze bardziej ukarał swoich zawodników Madis Mihkels i Gerbena Thijssena po incydencie podczas Tour of Guangxi 2023, w którym Thijssen zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające Mihkelsa wykonującego rasistowski gest.

Zespół poprosił parę o wsparcie finansowe na rzecz Akademii Kolarskiej Ardent Group, programu dla juniorów powiązanego z belgijską drużyną.

– poinformował rzecznik zespołu Wiadomości rowerowe że „aby dać przykład młodzieży”, Mihkels i Thijssen również spędzili dzień w klubie juniorów, ucząc młodych członków klubu „wartości jazdy na rowerze”. Obaj kolarze zastosowali się do tych próśb przez zimę.

Dzięki Biniamowi Girmayowi, pierwszemu w historii czarnoskóremu zwycięzcy etapu wielkiej trasy koncertowej, w swoich szeregach, firma Intermarché-Wanty była w ostatnich latach chwalona za wkład w różnorodność w kolarstwie. Dyrektor operacyjny zespołu, Maxime Segers, podkreślił, że zaangażowanie na rzecz włączenia społecznego pozostaje tak samo silne jak zawsze.

„Mając wśród personelu i zawodników ponad 15 narodowości z różnych kontynentów, nasz zespół kładzie nacisk na różnorodność i chce uwzględnić wszystkie społeczności” – powiedział Segers.

W momencie zdarzenia zespół wycofał kolarzy z Tour of Guangxi i w oświadczeniu oświadczył, że „podejmie niezbędne kroki dyscyplinarne, aby zamknąć incydent”.

Niedługo potem Komisja Dyscyplinarna UCI nakazała 20-letniemu Mihkelsowi i 25-letniemu Thijssenowi zapłacić grzywnę i przejść kurs antydyskryminacyjny. UCI potwierdziło Wiadomości rowerowe że obaj rowerzyści zastosowali się do tych środków karnych.

Przedstawiciel UCI powiedział: „Obydwaj kolarze w pełni współpracowali, organizując i ukończywszy kurs antydyskryminacyjny oraz płacąc odpowiednią karę. UCI otrzymało odpowiednią dokumentację związaną z ukończeniem kursu antydyskryminacyjnego i dlatego było w stanie zamknąć kurs sprawy.”

W momencie zdarzenia UCI oświadczyło, że „jednoznacznie potępia wszelkie formy zachowań rasistowskich i dyskryminacyjnych i zobowiązuje się, poprzez Konstytucję UCI, Regulamin UCI i swoje programy, do zapewnienia integralności, różnorodności, włączenia społecznego i równości w kolarstwie”.

Zespół oświadczył, że „w pełni popiera decyzję UCI i walkę z dyskryminacją”.

Ani UCI, ani Intermarché-Wanty nie będą stosować żadnych dalszych środków dyscyplinarnych.

We wspólnym oświadczeniu dzień po odesłaniu do domu z wycieczki po Guangxi Mihkels i Thijssen opublikowali wspólne oświadczenie za pośrednictwem postu w mediach społecznościowych, w którym stwierdzają:

„Chcemy przeprosić za nasze zachowanie i brak edukacji na temat kultury azjatyckiej wszystkie osoby, które poczuły się urażone, zwłaszcza chińskich fanów i wszystkie strony zaangażowane w organizację Tour of Guangxi.

„Akceptujemy nasze wycofanie się z wyścigu. Ten błąd jest dla nas obojga ważną lekcją życiową, która z pewnością poprowadzi nas do przyjęcia bardziej pokornej postawy w przyszłości”.

„Poczuliśmy się zaszczyceni zaproszeniem do udziału w Wycieczce po Guangxi. Bardzo nam przykro z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj rano, zdajemy sobie sprawę, że nasza publikacja w mediach społecznościowych była obraźliwa i błędna”.

„Czujemy się naprawdę dobrze w wielokulturowym środowisku, więc nigdy nie było naszym zamiarem nikogo skrzywdzić”.

Obaj rozpoczęli sezony 2024 w styczniu. Mihkels wystartował w Tour Down Under, a Thijssen odniósł szybkie zwycięstwo w Trofeo Palma podczas Mallorca Challenge.

Dodaj komentarz