Tadej Pogacar potwierdzony w wyścigu Giro d’Italia 2024

„Tadej Pogačar zadebiutuje w maju podczas Giro d’Italia, potwierdzili organizatorzy. Słoweński kolarz chce zdobyć kolejny wielki triumf po dwukrotnym zwycięstwie w Tour de France. Jakie są jego szanse na podbicie Włoch?”

Organizatorzy Giro d’Italia, RCS Sport, potwierdzili, że dwukrotny zwycięzca Tour de France Tadej Pogačar zadebiutuje w maju przyszłego roku podczas Grand Tour Włoch.

Oświadczenie ogłoszono w niedzielne popołudnie za pomocą filmu opublikowanego w mediach społecznościowych. Na nagraniu widać, jak Pogačar przechodzi przez terminal lotniska i wsiada do taksówki, po czym mówi do kamery „Andiamo” (chodźmy – red.).

Pogačar już wcześniej wyraził chęć wzięcia udziału w wyścigu, który odbędzie się w dniach 4-26 maja, choć uznano, że jest to niezgodne z jego głównym celem na sezon, jakim jest Tour de France (29 czerwca-21 lipca). Podwójnego Giro-Tour nie udało się osiągnąć od triumfów Marco Pantani w 1998 roku.

25-letni Pogačar już wiosną przyszłego roku uda się do Włoch ze Strade Bianche, Tirreno-Adriatico i Milan-San Remo, które prawdopodobnie wypełnią jego marcowy kalendarz po debiucie sezonowym w Portugalii w Figueira Champions Classic (10 lutego ) i Volta ao Algarve (14-18 lutego).

Poza sezonem Pogačar mówił o trudnościach z pogodzeniem swojej długiej listy celów wyścigowych z realiami kalendarza. W październiku opowiedział Wiadomości rowerowe To. „Nadal nic nie wiem o moim programie (2024). Serce mówi, żeby zrobić wszystko, ale nie można zrobić wszystkiego”.

Rozmawiam z La Gazzetta dello Sport pod koniec listopada bagatelizował możliwość ścigania się w Giro, mówiąc, że „mógłbym mieć zbyt wiele obowiązków, aby uwzględnić Giro”, wymieniając jednocześnie swoje główne cele na sezon 2024 jako Tour de France, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu i Mistrzostwa Świata UCI Mistrzostwa w Zurychu.

Wydaje się jednak, że on i jego zespół UAE Team Emirates znaleźli teraz sposób na włączenie trzytygodniowego bloku wyścigów do swojego harmonogramu na nadchodzący sezon.

Pogačar odniósł wiele sukcesów w wyścigach RCS Sport – w tym trzy zwycięstwa w Il Lombardia, dwa w Tirreno-Adriatico i po jednym w UAE Tour i Strade Bianche. Teraz w maju przyszłego roku uda się do Piemontu na Grande Partenza, który będzie jego pierwszym udziałem w Giro d’Italia.

Niewiele ponad cztery tygodnie dzielące koniec wyścigu w Rzymie od Wielkiego Wyjazdu Tour w Toskanii, przyszłorocznym wyzwaniem Pogačara będzie odtworzenie wyczynu z Wielkiego Touru, jakiego w peletonie nie widziano od 26 lat.

Dublet Pantani w Giro-Tour zdobyli wcześniej Fausto Coppi (dwa razy), Jacques Anquetil (raz), Eddy Merckx (dwa razy), Bernard Hinault (dwa razy) i Miguel Indurain (dwa razy).

Od tego czasu wyczyn ten pozostaje nieosiągalny, a nawet tacy zawodnicy jak Alberto Contador (zwycięzca i piąty w 2015 r.) i Chris Froome (zwycięzca i trzeci w 2018 r.) nie byli w stanie dodać swoich nazwisk do listy legend, które wygrały oba wyścigi.

Pogačar będzie musiał zmierzyć się z Geraintem Thomasem (Ineos Grenadiers) na Giro w maju przyszłego roku, a podczas Tour de France zmierzy się z aktualnym mistrzem Jonasem Vingegaardem (Jumbo-Visma), a także Remco Evenepoelem (Soudal-QuickStep) i Primožem Rogličem (Bora-Hansgrohe).

Wout van Aert (Jumbo-Visma), Nairo Quintana (Movistar) i Eddie Dunbar (Jayco-AlUla) to wśród innych ważnych nazwisk, które dołączą do Pogačara i Thomasa na Giro, a Belg podobno pojedzie dla GC na Grand Tour po raz pierwszy w swojej karierze.

Dodaj komentarz