Szwajcarskie władze zamykają śledztwo w sprawie śmierci Gino Mädera

Śmierć Gino Mädera na trasie Tour de Suisse wstrząsnęła środowiskiem kolarskim. Szwajcarska prokuratura zakończyła dochodzenie, nie wyznaczając winnego, co wprowadza wiele kłopotliwych pytań. Co stało się naprawdę tego dnia na przełęczy Albulapass? Czytaj dalej, by poznać więcej faktów i tajemnic związanych z tą tragiczną śmiercią.

Szwajcarska prokuratura zamknęła śledztwo w sprawie śmierci Gino Mädera, uznając, że nikt inny nie ponosi winy karnej.

Mäder zginął tego lata po wypadku na 5. etapie Tour de Suisse, wypadnięciu z drogi i wpadnięciu do wąwozu podczas zejścia z przełęczy Albulapass do mety dnia.

26-latka reanimowano na miejscu, po czym przewieziono samolotem do szpitala w Chur, ale następnego dnia zmarł.

Dochodzenie wszczęto natychmiast po śmierci Mädera i obecnie zakończono bez winy organizacji wyścigu, zawodników lub zespołów biorących udział w wyścigu.

W oświadczeniu wydanym przez prokuraturę w Graubünden zauważono, że „nie udało się ustalić, czy jakakolwiek osoba trzecia była odpowiedzialna karnie” za śmierć Mädera.

„Wyniki śledztwa – w szczególności przeprowadzone przesłuchania, badanie roweru, którym jeździł Gino Mäder, a także wyniki badania jego ciała przeprowadzone przez Instytut Medycyny Sądowej szpitala kantońskiego w Gryzonii – oznaczały, że żadna trzecia osoba nie strona może zostać oskarżona o popełnienie przestępstwa o charakterze karnym w związku ze śmiercią Gino Mädera” – czytamy w oświadczeniu.

W ramach dochodzenia przesłuchano organizatorów Tour de Suisse, podobnie jak funkcjonariuszy bezpieczeństwa wyścigu i zawodnika Ineos Grenadiers Magnusa Sheffielda, który rozbił się w tym samym miejscu tuż przed Mäderem. Po zakończeniu śledztwa wszyscy zostali oczyszczeni z wszelkiej winy.

We wrześniu matka Mädera, Sandra, stwierdziła, że ​​jego śmierć „nie była niczyją winą”, dodając, że według niej „po prostu jego przeznaczeniem było umrzeć tego dnia”.

Od tego czasu rodzina Mädera założyła fundację charytatywną „Ride for Gino”, która sprzedaje bransoletki i organizuje pamiątkowe przejażdżki, aby zebrać pieniądze na cele, które były pasją Gino.

Informacje o fundacji, która zbiera pieniądze na cele, które były pasją Mädera, takie jak sprawy środowiskowe i klimatyczne, można znaleźć na stronie RideForGino na Instagramie.