Strade Bianche 2024: Dłuższa trasa, więcej długich odcinków żwirowych

Edycje Strade Bianche dla mężczyzn i kobiet na rok 2024 obejmują dodatkową pętlę i więcej odcinków szutrowych, co jeszcze bardziej podnosi toskański wyścig do statusu szóstego pomnika kolarstwa zawodowego. Wyścig mężczyzn w 2023 r. liczył 184 km i 11 odcinków szutrowych. Tegoroczny wyścig, który odbędzie się w sobotę 2 marca, będzie miał dystans 215 km i 15 odcinków szutrowych. Dodatkowe wyścigi obejmują większą część tradycyjnej ostatniej pętli wyścigu na wschód od Sieny. Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) wygrał męski Strade Bianche samodzielnym atakiem, a Demi Vollering pokonała swoją koleżankę z drużyny SD Worx, Lotte Kopecky, po zaciętej walce na finiszu.

Edycje Strade Bianche dla mężczyzn i kobiet na rok 2024 obejmują dodatkową pętlę i więcej odcinków szutrowych, co jeszcze bardziej podnosi toskański wyścig do statusu szóstego pomnika kolarstwa zawodowego.

Wyścig mężczyzn w 2023 r. liczył 184 km i 11 odcinków szutrowych. Tegoroczny wyścig, który odbędzie się w sobotę 2 marca, będzie miał dystans 215 km i 15 odcinków szutrowych. Dodatkowe wyścigi obejmują większą część tradycyjnej ostatniej pętli wyścigu na wschód od Sieny.

Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) wygrał męski Strade Bianche samodzielnym atakiem, a Demi Vollering pokonała swoją koleżankę z drużyny SD Worx, Lotte Kopecky, po zaciętej walce na finiszu.

Podjazdy na Colle Pinzuto i Le Tolfe w 2024 r., gdzie często dochodzi do decydujących ataków, zostaną pokonywane dwukrotnie, przed wspinaczką do centrum Sieny i metą na spektakularnym Piazza del Campo.

Kobiety miały do ​​pokonania dystans 136 km, pokonując osiem szutrowych sektorów. W 2024 roku będą ścigać się na dystansie 137 km, ale zmierzą się z 12 sektorami szutrowymi, pokonując także dwukrotnie pętle Colle Pinzuto i Le Tolfe.

We wtorek w Sienie zaprezentowano przedłużone trasy męskiego i damskiego Strade Bianche.

Nowe trasy prawdopodobnie czynią wyścigi jeszcze bardziej wymagającymi, a finałowy podjazd do Renesansowej Sieny prawdopodobnie wyłoni ostatecznych zwycięzców.

Kobiety miały do ​​pokonania dystans 136 km, pokonując osiem szutrowych sektorów. W 2024 roku będą ścigać się na dystansie 137 km, ale zmierzą się z 12 sektorami szutrowymi, pokonując także dwukrotnie pętle Colle Pinzuto i Le Tolfe.

Mężczyźni będą ścigać się łącznie o długości 71 km po spektakularnych drogach szutrowych, czyli „strade bianche” w Toskanii, podczas gdy kobiety będą ścigać się o długości 40 km po drogach szutrowych.

Profil wyścigu mężczyzn Strade Bianche 2024

Profil wyścigu mężczyzn Strade Bianche 2024 (Zdjęcie: RCS Sport)

Profil kobiet Strade Bianche 2024

(Zdjęcie: RCS Sport)

Wyścig kobiet rozpoczyna się wcześnie rano w sobotę i kończy jako pierwszy, a mężczyźni kończą wyścig późnym popołudniem, gdy słońce zachodzi nad Sieną. W niedzielę odbywa się masowa impreza Gran Fondo, w której bierze udział 7 000 jeźdźców w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności, jeżdżących na tych samych „strade bianche”, co profesjonaliści.

Pierwsza połowa obu tras wyścigu i Grand Fondo o długości 138,5 km obejmuje dłuższe odcinki dróg szutrowych tworzących pętlę na południe w kierunku Montalcino. Końcowe odcinki i dodatkowa pętla obejmują krótsze odcinki, ale często po stromych, dwucyfrowych podjazdach przez winnice i gaje oliwne na wschód od Sieny.

Zarówno wyścigi mężczyzn, jak i kobiet kończą się wspinaczką wąską i wąską ulicą Via Santa Caterina do centrum Sieny, gdzie tłumy gromadzą się na poboczach, aby być świadkami ostatecznych ataków i cierpienia jeźdźców.

Lekki zjazd prowadzi do ostatniego skrętu w prawo po 150 metrach, a następnie do Piazza del Campo. Coroczne wyścigi konne Palio odbywają się wokół placu, którego meta znajduje się na dole, a tak ogromny plac tworzy amfiteatr, na którym kibice mogą cieszyć się metą.

„W tym roku chcieliśmy dokonać pewnych zmian na trasie, dlatego stworzyliśmy podwójny tor, który zwiększy trudność i przebieg obu wyścigów, a także da kibicom na poboczu szansę wielokrotnego cieszenia się występem, – wyjaśnił Mauro Vegni, szef ds. kolarstwa w RCS Sport podczas prezentacji trasy w Sienie.

„W wyniku tej decyzji po raz pierwszy bieg mężczyzn będzie dłuższy niż 200 km. Zobaczymy jak rozwinie się wyścig. Co roku to wydarzenie dostarcza nam silnych emocji i wspaniałych kolarskich momentów, jak w 2023 r. fotofiniszowe zwycięstwo wyścigu kobiet Demi Vollering czy zwycięski atak Thomasa Pidcocka w wyścigu mężczyzn”.

Mapa wyścigu mężczyzn Strade Bianche 2024

Mapa wyścigu mężczyzn Strade Bianche 2024 (Zdjęcie: RCS Sport)

Mapa nowych późnych pętli Strade Bianche Women 2024

Mapa nowych późnych pętli Strade Bianche Women 2024 (Zdjęcie: RCS Sport)

Dodaj komentarz