Stefan Küng celuje w zwycięstwo w klasykach po silnym początku w Volta ao Algarve.

Stefan Küng (Groupama-FDJ) rozpoczyna swoją kampanię na torze Omloop Het Nieuwsblad, w nadziei na przełamanie dominacji Visma-Lease a Bike. Szwajcarski kolarz, będący jednym z czołowych zawodników klasyków, prowadzi francuską drużynę Groupama-FDJ i z pełnym zaangażowaniem przygotowuje się do startu w Nieuwsblad oraz innych klasykach wiosennych. Küng liczy na miejsce w pierwszej piątce, lecz jego prawdziwe cele, to Flandria i Roubaix – wyznał w wywiadzie dla Wiadomości rowerowe.

Stefan Küng (Groupama-FDJ) jest jednym z czołowych zawodników klasyków, który w sobotę rozpoczyna swoją kampanię na torze Omloop Het Nieuwsblad i ma nadzieję przełamać dominację Visma-Lease a Bike.

Szwajcarski kolarz prowadzi francuską drużynę Groupama-FDJ w swoim siódmym występie podczas weekendu otwarcia i ma nadzieję na miejsce w pierwszej piątce, a większe, brukowane bramki padają późną wiosną.

„Omloop będzie pierwszym testem na flamandzkich drogach, więc oczywiście chcesz być tam dobry. Ale najważniejsze cele są w kwietniu z Flandrią i Roubaix” – powiedział Küng Wiadomości rowerowe w Volta ao Algarve.

„Top piątka byłaby dobra, jakbyś był w czołówce, ale wciąż masz szansę, aby zrobić to lepiej… Ale wziąłbym też zwycięstwo w Nieuwsblad, nie miałbym nic przeciwko temu” – zaśmiał się Küng.

Po powrocie do rywalizacji po raz pierwszy od strasznej katastrofy na Mistrzostwach Europy Küng był mocny w swoim debiucie w Algarve w 2024 roku. W sumie zajął dziewiąte miejsce w grupie za ostatecznym zwycięzcą Remco Evenepoelem (Soudal-QuickStep) i jednym ze swoich kluczowych rywali na weekend – Woutem van Aertem (Visma-Lease a Bike).

Nie martwił się, że zbyt wcześnie zacznie grać na boisku, był jednak pewien, że najlepsza forma pojawi się we właściwym momencie po okresie poza sezonem. Algarve było zaledwie krokiem w jego przygotowaniach do klasyków.

„Dlatego Algarve to mój pierwszy wyścig. Jestem pewien, że gdybym chciał w 100% wystartować w Nieuwsblad, prawdopodobnie zacząłbym sezon wcześniej” – powiedział Küng, mając na uwadze swoje większe cele. „Wiem, że cała praca, którą włożyłem, opłaci się”

Küng swoje ostatnie dwa sezony rozpoczął w Portugalii i w tym czasie osiągnął imponujące wyniki w wyścigach po bruku, ugruntowując swoją pozycję jednego z najlepszych zawodników klasyków na świecie. W 2023 roku we Flandrii i Roubaix był odpowiednio szósty i piąty, natomiast w 2022 roku w tych samych wyścigach był piąty i trzeci.

Na starcie w Gent wystąpi jednak bez innej gwiazdy klasyków z Groupama-FDJ, Valentina Madouasa, a Francuz zdecyduje się zamiast tego ścigać się u siebie na torach Faun-Ardèche i Faun Drome Classic.

Küng nie wierzy, że zmieni to wiele dla Omloopa dla francuskiej drużyny, ponieważ Madouas będzie lepiej przygotowany na dłuższy dzień spędzony w De Ronde. Nie chcę powiedzieć, że Het Nieuwsblad, liczący 207 km, jest w żadnym wypadku krótki i łatwy, ale dodatkowe 70 km wyścigów w Monument sprawia, że ​​jest on lepszy dla bardziej dynamicznych zawodników klasyków.

„Ostatecznie musisz przystosować się do wyścigów i myślę, że w wyścigu takim jak Flandria masz więcej możliwości, ponieważ Nieuwsblad również może sprowadzać się do jednego decydującego momentu – jeśli tam jesteś, to jesteś tam. jeśli nie, to nie” – powiedział Küng.

„Myślę, że wyścigi we Flandrii bardziej mu (Madouasowi) odpowiadają, gdzie jest trudniej przez długi czas”.

Küng znajdował się w czołówce pierwszych 170 km zeszłorocznego wyścigu Omloop, ale przegapił ważny czteroosobowy ruch, w wyniku którego Dylan van Baarle uciekł i ostatecznie odniósł solowe zwycięstwo.

W Portugalii dobrze się wspinał, ale nie chce, aby żółta koszulka wypłynęła na trasę, jak to miało miejsce przez ostatnie dwa sezony. Zespół, który ma mu w tym pomóc, składa się z utalentowanego młodego brytyjskiego duetu Lewisa Askeya i Sama Watsona oraz doświadczenia Svena Erika Bystrøma i Oliviera Le Gaca.

Pomiędzy weekendem otwarcia a Roubaix harmonogram Szwajcara jest napięty, a w jego kalendarzu znajdują się Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, E3, Gent-Wevelegem, Dwars Door Vlaanderen i De Ronde.

Dodaj komentarz