Sprint Dani Martínez pokonuje Remco Evenepoel na Alto da Fóia

Daniel Martínez of Bora-Hansgrohe sprints ahead of Remco Evenepoel (Soudal-QuickStep) and wins stage 2. The 50th Volta ao Algarve em Bicicleta enthralls crowds with close finishes and breathtaking action. Read on to learn more about this thrilling stage.

Dani Martínez (Bora-Hansgrohe) odniósł rzadkie zwycięstwo nad ulubionym Remco Evenepoelem (Soudal-QuickStep) i objął prowadzenie Volta ao Algarve na 2. etapie na szczycie Alto da Fóia.

Evenepoel był pierwszym, który zaatakował z odległości 300 metrów od linii mety, ale Martínez był chętny do tego ruchu i wskoczył prosto na koło, po czym minął go i wywalczył zwycięstwo.

Sepp Kuss (Visma-Lease a Bike) wyprzedził kolegę z drużyny Martíneza, Sergio Higuitę, i zajął trzecie miejsce, sześć sekund za Tomem Pidcockiem (Ineos Grenadiers) i Tao Geogheganem Hartem (Lidl-Trek), tuż za Janem Tratnikiem (Visma-Lease a Bike). linia po ośmiu sekundach.

„Stawiliśmy czoła trudnym rywalom, ale wszyscy wykonali fantastyczną robotę” – powiedział Martínez. „W finale, w sprincie, miałem dobre nogi i dobrze go wygrałem”.

Mistrz Volta ao Algarve z 2023 r. nie mierzył się z Evenepoelem w zeszłym roku, ale jest gotowy bronić swojej przewagi na kolejnych trzech etapach.

„Przyjechałem z mentalnością, aby w tym roku znów dobrze sobie poradzić, ale kolarze są w dobrej formie” – powiedział. „Dzisiaj był ważny etap. Dobrze przez to przeszliśmy, więc jesteśmy gotowi na kilka następnych dni. Marco Haller, mój kolega z drużyny upadł wczoraj, a Alex Hajek odpuścił, ale nadal będziemy współpracować na 100%.

Jak to się rozwinęło

Mając do przejechania 171,9 km i metę na 7,4 km Alto da Fóia, drugi etap wyścigu Volta ao Algarve nie był dniem dla lidera wyścigu i zwycięzcy pierwszego etapu Gerbena Thijssena (Intermarché-Wanty).

Po szybkim starcie w Lagoa, siedmioosobowa ucieczka wyłoniła się z trzyminutową przewagą. W grupie znaleźli się Max Walker (Astana Qazaqstan) i Martin Urianstad (Uno-X Mobility) oraz kolarze Continental Pedro Silva (ABTF Betão-Feirense), Rúben Simão (AP Hotels & Resorts-Tavira-SC Farense), Aleksandr Grigorev (Efapel) , Oliver Rees (Sabgal-Anicolor) i César Martingil (Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua).

Liderzy powiększyli przewagę do prawie pięciu minut, po czym Soudal-QuickStep i Intermarché-Wanty przyspieszyły, aby utrzymać rozsądną odległość.

Grigorev poprowadził ucieczkę na pierwszym podjeździe, Alto da Choça, po 77,7 km, a liderzy nadal utrzymywali się na dystansie około czterech minut przed peletonem.

Na 72 km przed metą pofałdowanego odcinka trasy dwóch kolarzy z Uno-X, Andreas Lekneussund i Jonas Abrahamsen, zaatakowało, aby pokonać swojego kolegę z drużyny. Zajęło im to większą część 13 km, ale udało im się dotrzeć przed doliną prowadzącą do potrójnego ataku wspinaczkowego na ostatnich 30 km.

Przed ostatnim podjazdem kolarze czekali podjazdy w Alferce, krótki, ale stromy podjazd w Pomba oraz sprint w Monchique.

Zanim dotarli do pierwszego podjazdu, Simão i Silva stracili kontakt, gdy trio Uno-X zaczęło wiercić, a przewaga nad peletonem spadła do 2:30. Gdy ucieczka nastąpiła już na pierwszym podjeździe, Silva i Martingil również musieli odpuścić, pozostawiając Walkera, Lekneussunda, Abrahamsena, Urianstada, Reesa i Grigorewa.

Po pogrzebaniu się dla Leknessunda i przewadze wynoszącej minutę, Abrahamsen stracił kontakt z czołówką, za nim podążył Grigorev, a później Rees.

Na 17 km przed metą na Pombie Leknessund przypuścił atak, zostawiając Walkera i kolegę z drużyny Urianstada w tyle.

Gdy Leknessund miał do pokonania 13,7 km, wspinając się na szczyt Pomby, miał tylko 2 km zjazdu, aby powstrzymać pociąg Soudal-QuickStep, który zabrał ostatniego z jego byłych towarzyszy ucieczki przed Alto da Fóia.

Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) narzucił tempo w teraz znacznie zmniejszonym peletonie, zmniejszając przewagę do 23 sekund, gdy Leknessund odebrał premię czasową w Monchique i wjechał na ostatnią wspinaczkę, a następnie Soudal-QuickStep w końcu zakończył nieszczęście Norwega do mety jeszcze 6 km.

James Knot i Mikel Landa prowadzili na ostatnie dwa kilometry, a Kuss pomiędzy nimi a Evenepoelem.

Landa w dalszym ciągu zmniejszał prowadzenie w grupie, a gdy dobiegli na 300 m przed metą, Evenepoel rozpoczął sprint, ale Martínez był po prostu za szybki i wszedł na scenę.

Wyniki

Wyniki obsługiwane przez FirstCycling

Dodaj komentarz