Skrzydła Red Bull mogą podnieść status super-drużyny Bora-Hansgrohe

Puszki z Red Bullem na obozie drużyny Bora-Hansgrohe na Majorce to jedynie wierzchołek góry lodowej, zapowiadający rewolucję w finansowaniu i ambicjach sportowych. Liderem zespołu, Primož Roglič, czuje, że upragniony triumf w Tour de France jest w zasięgu ręki. Czy mocny alkotest Red Bulla naprawdę sprawi, że drużyna wzniesie się na szczyt kolarskiego najwyższego? Czas pokaże.

Puszki z napojami energetycznymi Red Bull były już widoczne w środę na obozie drużyny Bora-Hansgrohe na Majorce, co oznacza, że ​​niemiecki zespół może wkrótce zyskać dodatkowe skrzydła finansowe, które pozwolą mu wznieść się na poziom ZEA Team Emirates, Visma-Lease a Super drużyny Bike, Lidl-Trek i Ineos Grenadiers.

Primož Roglič jest liderem Bora-Hansgrohe i prawdziwym pretendentem do żółtej koszulki w 2024 r., jednak pojawienie się Red Bulla jako właściciela posiadającego 51% pakietu kontrolnego może zmienić ambicje zespołu i mieć ogromny wpływ na cały sport.

„Może to być strategiczne partnerstwo, które pomoże nam się rozwijać i osiągać nasze cele” – powiedział obecny właściciel i menadżer zespołu Ralph Denk w rozmowie wideo z Wiadomości rowerowe i inne media obecne na Majorce.

„W ciągu ostatnich kilku lat kolarstwo bardzo się zmieniło, a kraje arabskie mają większy wpływ. Jeśli spojrzysz na budżety zespołów, średnia rośnie z roku na rok, więc musimy zareagować. Moim celem jest prowadzenie zespołu, który jest naprawdę konkurencyjny. Wygląda na to, że pojawienie się Red Bulla może być dla nas kolejnym krokiem naprzód”.

Denk zasugerował, że inwestycja Red Bulla może zmienić zasady gry, zwłaszcza jeśli projekt reformy One Cycling zostanie potwierdzony. Pozostaje jednak ostrożny, ponieważ transakcja jest obecnie analizowana przez austriackie organy antykonkurencyjne. Roglič spędził środowy poranek na kręceniu reklamy Red Bulla, ale umowa nie została jeszcze potwierdzona.

„Musimy poczekać i zobaczyć ewolucję kolarstwa. Z pewnością Red Bull pokazał, że w niektórych innych sportach może zrobić różnicę, ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby o tym mówić” – powiedział.

„Musimy poczekać na ostateczną decyzję rządu austriackiego lub organu decydującego o zasadach konkurencji”.

Primož to czysty lider

Denk ma większą kontrolę nad ambicjami Bora-Hansgrohe na rok 2024. W środę Roglič został zatwierdzony jako lider zespołu na Tour de France i pewnie mówił o swoich szansach.

Będzie miał wsparcie Jaia Hindleya, Aleksandra Własowa i zbudowany wokół niego silny zespół. Inni kolarze zaakceptowali swoje szanse w wyścigu etapowym Giro d’Italia i WorldTour, ale w lipcu Roglič jest chronionym, jedynym liderem.

„Primož wygrał mniej więcej każdy wyścig, ale przegapił zwycięstwo w Tourze, żółtą koszulkę. To jest najważniejszy cel. Musimy się na tym skupić” – wyjaśnił Denk.

Jak ujawnił wcześniej tego dnia dyrektor sportowy Rolf Aldag, Denk potwierdził, że Roglič naciska na Bora-Hansgrohe, aby się poprawiała pod wieloma względami.

Roglič mówił o uproszczeniu pewnych rzeczy, skupieniu się na tym, co ważne. Denk ujawnił więcej szczegółów.

„Primož to czysty lider. Wyzywa nas w kwestii szczegółów w sposób, o jakim nigdy wcześniej nie rozmawialiśmy. Podoba mi się to” – powiedział Denk.

„Zawsze dobrze jest, gdy kolarze mają swoje zdanie. Zawsze jestem otwarty na ulepszenie mojego zespołu, jeśli mamy na to wystarczający budżet.

„Primož jest naprawdę dobry w popychaniu nas wszystkich do przodu. Wszyscy w zespole są jak dotąd całkiem zadowoleni. Wierzę, że pomaga mu motywacja, jaką ma przed sobą nie 10 lat.

„Godzinami omawialiśmy pewne szczegóły, na przykład kiedy jest najlepszy czas na obóz nastrojowy lub jak długa jest jego przerwa przed następnym wyścigiem. Miło jest przeprowadzić tę rozmowę i myślę, że to klucz do posunięcia całego naszego projektu do przodu”.

Generalny plan Bora-Hansgrohe przewiduje oszczędne ściganie się Rogliča w 2024 r., a dopiero w Paryżu-Nicei w ogóle. To da możliwości kolarzom, którzy będą musieli dla niego pracować podczas Tour de France.

Roglič pojedzie w Itzulia Basque Country i być może w Ardennes Classics, po czym uda się na długi okres wysokości przed Critérium du Dauphiné. On i Bora-Hansgrohe chcą położyć solidne podstawy pod swój atak na Tour de France.

Stworzyliśmy jasny plan przygotowań, który poczynimy” – powiedział Denk.

„Primož nie ściga się zbyt często przed trasą, co daje innym, takim jak Własow, Hindley, Kemna i innym, szansę na pokazanie czegoś i osiągnięcie własnych celów.

„Myślę, że to właściwa równowaga, a po Ardennes Classics będziemy naprawdę pewni, kto jest w zespole Tour, a następnie wspólnie rozpoczniemy przygotowania.

„Na przykład Martínez i Higuita są naszymi liderami w Volta ao Algarve, następnie Zwiehoff i Buchmann w UAE Tour. Roglič wybiera się do Paryża-Nicei, ale Własow jest współkapitanem. Własow prowadzi w Katalonii i Romandie, z Martínezem, podczas gdy Roglič wybiera Pais Vasco, Martínez i Kämna prowadzą w Giro.

„Damy innym kolarzom szansę na objęcie roli lidera. Będzie to oznaczać, że w pełni zaangażowamy się we wspieranie Roglica podczas Tour. Taki jest plan”.

Dodaj komentarz