Skandaliczny wyrok SafeSport: Były dyrektor USA CRITS trwale zbanowany

Amerykańskie Centrum SafeSport wydało ostateczny zakaz udziału byłemu wykonawcy i dyrektorowi serii USA CRITS, Kevinowi „Scottowi” Morrisowi, z powodu wykazywanego niewłaściwego zachowania seksualnego wobec nieletnich. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji i doprowadziła do wycofania się kilku amerykańskich drużyn z serii CRITS. Czytelnicy z pewnością będą chcieli dowiedzieć się więcej o tej skandalicznej sprawie i jej konsekwencjach.

Amerykańskie Centrum SafeSport na stałe zakazało Kevinowi „Scottowi” Morrisowi, byłemu wykonawcy i dyrektorowi serii USA CRITS, udziału w zajęciach i zawodach z USA Cycling.

SafeSport wymienia orzeczenie o „trwałej niekwalifikowalności”, datowane na 27 września 2023 r., za „dyspozycję kryminalną – z udziałem nieletniego” i „dyspozycję kryminalną – niewłaściwe zachowanie seksualne”, uzyskane ze scentralizowanej bazy danych dyscyplinarnych organizacji non-profit na swojej stronie internetowej.

Minęły dwa lata, odkąd SafeSport tymczasowo zawiesił Morrisa z powodu zarzutów o niewłaściwe zachowanie. W tym czasie, 14 września 2021 r., SafeSport nie upublicznił charakteru zarzutów.

„To (ta sprawa) zawsze dotyczyło kwestii prawnych, które już dawno zostały rozwiązane. Nigdy nie twierdziłem, że jestem niewinny w tych sprawach” – powiedział Morris. Kolartwo.info we wtorek. „Sprawy te doprowadziły do oddalenia zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne, zanim otrzymałem licencję (USA Cycling), o której mowa. Nie przyznano się do przestępstwa związanego z usługami komputerowymi. Nienawidzę tego, że ktoś prawdopodobnie wykorzystał SafeSport, by skrzywdzić mnie i sport pod innymi pretekstami”.

Morris powiedział również Kolartwo.info w tym tygodniu, że odrzucił proces odwoławczy w 2023 r. z SafeSport „ponieważ nie było gwarancji, że uda mi się uzyskać niezależnego arbitra, a dodatkowa szkoda została już wyrządzona. Chcę po prostu iść dalej”.

W październiku 2021 r, Kolartwo.info poinformował, że Morris został tymczasowo zawieszony przez SafeSport w związku z zarzutami o niewłaściwe zachowanie. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak kilka amerykańskich drużyn podzieliło się w mediach społecznościowych informacją, że wycofają się z USA CRITS z powodu „rewelacji” o tym, że organizacja wyścigu nadal zatrudnia osobę z zawieszeniem SafeSport.

Aevolo i L39ION z Los Angeles były pierwszymi dwoma zespołami, które wycofały się z serii Criterium, która zakończyła się w tym sezonie i miała zostać wznowiona w 2022 roku. Wiele imprez również wycofało się z rozważania kontynuacji serii, w tym Tulsa Tough.

Zespoły i wydarzenia stwierdziły w mediach społecznościowych, że uznały za niedopuszczalne, że Swagger LLC, firma organizująca USA CRITS, która zatrudniła Morrisa jako wykonawcę, nie zwolniła go bezpośrednio. Rzecznik prasowy Swagger powiedział, że postępowali zgodnie z wytycznymi SafeSport, kiedy Morris został zawieszony 14 września 2021 r. i „ograniczyli mu udział w wydarzeniach i kontakt ze sportowcami”.

Po czterech latach zarządzania w Swagger, zatrudnienie Morrisa w firmie zakończyło się wkrótce po publikacjach w mediach społecznościowych w październiku 2021 roku. Później w tym miesiącu Morris krótko rozmawiał z Kolartwo.info, twierdząc, że zawieszenie zostało uruchomione, gdy wziął udział w wyścigu kryterialnym wcześniej w tym roku, a ktoś zaalarmował SafeSport o jego przeszłości.

„Podjęto tymczasowe środki zaradcze w oparciu o pewne zarzuty z przeszłości, które miałem 15 lat temu i które zostały oddalone” – powiedział Morris w wywiadzie z października 2021 roku. Kolartwo.info o tymczasowym zawieszeniu.

Morris został aresztowany w lutym 2007 roku w Gruzji pod zarzutem pięciu przestępstw wykorzystywania seksualnego dzieci po tym, jak detektywi rzekomo znaleźli pliki i zdjęcia dzieci o charakterze jednoznacznie seksualnym na jego komputerze osobistym. Associated Press. W momencie aresztowania Morris pracował dla izby handlowej w hrabstwie Georgia i był objęty kaucją i aresztem domowym za 20 przypadków pornografii dziecięcej w Wirginii od 2004 r., podała agencja AP.

W listopadzie 2008 roku został oskarżony w Georgii o 45 przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w związku z „filmami i zdjęciami nieletnich zaangażowanych w zachowania o charakterze jednoznacznie seksualnym”, które rzekomo znajdowały się na jego domowym komputerze. Morris kontynuował proces odwoławczy w Sądzie Apelacyjnym stanu Georgia, który trwał do 2013 roku.

Według doniesień, wszystkie zarzuty zostały później „wycofane”, a Morris zgodził się na „przyznanie się do przestępstwa związanego z usługami komputerowymi”. Zawsze protestował przeciwko swojej niewinności, a zarzuty nie były kontynuowane.

Chociaż SafeSport nie może komentować szczegółów sprawy Morrisa, charakter dyspozycji karnej opiera się na „uczestniku, który jest lub był przedmiotem jakiejkolwiek dyspozycji lub rozstrzygnięcia postępowania karnego, innego niż orzeczenie o niewinności”, zgodnie z Kodeksem SafeSport. Dyspozycja karna może obejmować „orzeczenie o winie lub przyznanie się do naruszenia prawa karnego, przyznanie się do zarzutu lub mniejszego przestępstwa”, a także warunkowe zwolnienie lub inne ustalenia.

Kodeks Bezpiecznego Sportu stanowi, że „naruszeniem dla uczestnika jest angażowanie się lub tolerowanie zabronionego zachowania”, które obejmuje „zarzuty karne lub dyspozycje”. Ostatnie orzeczenie wydane w wyniku dochodzenia nie zawierało żadnych nowych zarzutów przeciwko Morrisowi.