Sarah Gigante chce pobić rekord Willungi w walce z Richie Porte

Młoda gwiazda kolarstwa szosowego, Sarah Gigante, zaskoczyła wszystkich swoim solowym atakiem na Willunga Hill, wygrywając kobiecy Tour Down Under. Teraz, mając nadzieję pobić swój własny rekord Queen of the Mountain Strava, zamierza zmierzyć się z legendarnym Richiem Porte’em, oficjalnym królem tej kultowej wspinaczki. Czy uda jej się osiągnąć ten cel?

Sarah Gigante wygrała kobiecy Tour Down Under dzięki zawrotnemu solowemu atakowi na Willunga Hill, ale to nie koniec najbardziej kultowej wspinaczki Tour Down Under.

Teraz ma nadzieję pobić swój własny rekord Queen of the Mountain Strava i zmierzyć się z Richiem Porte, oficjalnym królem Willungi. Gigante będzie ścigał się z Porte i setkami innych zawodników w sobotę w próbie czasowej Garmin Willunga Hill.

Zawodnicy będą co minutę wyruszać z rampy startowej w Willunga, a Porte będzie ostatni, próbując dogonić jeźdźców przed sobą. Najszybszy mężczyzna i kobieta na szczycie wygrają 1000 dolarów (500 funtów lub 650 dolarów amerykańskich).

Porte uzyskał czas 6:34 na trzykilometrowym odcinku Old Willunga Hill Strava w 2020 roku, co było jednym ze jego sześciu zwycięstw na podjeździe. Jego czas pozostaje na szczycie tabeli liderów Strava, mimo że tysiące kolarzy celuje w podjazd.

Gigante ustanowiła najlepszy czas kobiet na Willunga Hill 2021 podczas Santos Festival of Cycling, który w czasie pandemii COVID-19 zastąpił wyścig WorldTour. Nie udało jej się pobić swojego rekordu podczas tegorocznego Tour Down Under ze względu na silny wiatr, a czas na odcinku Strava wyniósł 9:02, ale wróci w sobotę i żartowała, że ​​zmierzy się z Porte.

„Wracam w sobotę na nową próbę. Jest jazda na czas Willungi z Richiem” – powiedział prowokacyjnie Gigante.

„On jest na emeryturze, ale ja nie, więc uważaj…”

Gigante jest w doskonałej formie i swoim solowym atakiem u podnóża wzgórza Willunga wygrała kobiecy Tour Down Under. Zdystansowała zwycięzcę 2. etapu Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ – Suez) i resztę peletonu, aby zapewnić sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

23-latka z Melbourne pokazała swój talent w 2019 roku, kiedy jako nastolatka zdobyła tytuł mistrza Australii w wyścigu szosowym. Jednak w Movistar zmagała się z chorobami, problemami zdrowotnymi, złamaniami kości i ograniczoną liczbą wyścigów. Zdecydowała się zakończyć kontrakt z hiszpańską drużyną pod koniec 2023 roku i dołączyła do AG Insurance-Soudal.

Obecnie dwukrotnie wygrała na Willunga Hill, a jazda na czas byłaby trzecim zwycięstwem na wspinaczce, która ma szczególne miejsce w jej sercu.

„Przyjechałem z (mistrzostw krajowych) Buninyong z moją koleżanką z drużyny Anyą Louw. Pojechaliśmy do Adelajdy i powiedziałem: «Przykro mi, ale musimy pojechać objazdem do Willunga, bo muszę zrobić zdjęcie z napisem zanim ktokolwiek zabierze królową góry” – ujawnił Gigante.

Znak, z którym pozował Gigante, pokazuje rekord Porte’a wynoszący 6:39 i rekord Gigante – 8:13. Ten ostatni może wymagać aktualizacji, jeśli Gigante postawi na swoim i ustanowi nowy rekord.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz