Rigoberto Urán potwierdza, że przejdzie na emeryturę po sezonie 2024

Rigoberto Urán ogłosił, że w sezonie 2024 zakończy karierę zawodowego kolarza. Decyzję ogłosił po zakończeniu Tour Colombia, w wywiadzie, który rozgrzał fanów i media. Po 19 sezonach w peletonie, 37-latek przyznał, że to nie był łatwy wybór, nawiązując do swojego związanego z kolarstwem życia, niezwykłych wyzwań i emocjonujących chwil, które umożliwiły mu zdobycie międzynarodowej popularności.

Rigoberto Urán potwierdził, że rok 2024 będzie jego ostatnim sezonem w roli zawodowego kolarza. Zawodnik EF Education-EasyPost ogłosił to w niedzielny wieczór, kilka godzin po zakończeniu Tour Colombia.

Urán sygnalizował już zamiar przejścia na emeryturę w listopadzie, ale w ostatnich tygodniach zdawał się zaprzeczać temu pomysłowi, ujawniając, że EF zaoferował mu przedłużenie kontraktu o dwa lata i upierając się, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta. Jednakże przez cały tydzień kolumbijska stacja telewizyjna RCN drażniła się z niedzielnym wieczorem wywiadem z Uránem pod hasłem: „Co powie Rigo?”

Ostatecznie Urán zapowiedział, że zakończy karierę po 19 sezonach w zawodowym peletonie. Jego zespół EF Education-EasyPost wydał oświadczenie, które zbiegło się z jego wywiadem z RCN.

„Jako rowerzysta uważam, że nadszedł czas, aby powiedzieć: dotarliśmy do końca” – powiedział Urán. „Podjęcie tej decyzji zajęło mi dużo czasu. Jest to coś, o czym myślałem długo i intensywnie. Prawda jest taka, że ​​jest to przerażające. Jazda na rowerze dała mi w życiu wszystko.

„Przez prawie 23 lata moim celem było wstać, zjeść śniadanie i jeździć na rowerze. Byłem częścią zespołu, który zabierał mnie na najważniejsze wyścigi na całym świecie. Teraz to się skończy”.

W wywiadzie Urán mówił o swoich obawach przed przejściem na emeryturę Wiadomości rowerowe podczas Tour Colombia.

„To nie jest łatwe i wiele osób się z tym zmagało, nie tylko w kolarstwie, ale w każdym sporcie” – wyjaśnił wtedy. „Często spędzasz więcej nocy w roku, dzieląc pokój z kolegą z drużyny niż z żoną. To życie, w którym mnóstwo ludzi robi wszystko za ciebie. A kiedy skończysz, już tego nie będziesz mieć.”

Urán zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Tour Colombia, a EF zdobył nagrodę zespołową. Kiedy w niedzielne popołudnie stanął na podium, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność na Carrera 7 w Bogocie i wtedy już zaczęła się rozchodzić wieść o jego rychłym ogłoszeniu przejścia na emeryturę.

„Zamierzam się tym cieszyć, dać z siebie wszystko w wyścigach i ścigać się w każdym z nich, jakby to był mój ostatni” – powiedział Urán. „Ten sezon będzie podziękowaniem, bardzo dużym podziękowaniem. Jestem wdzięczny jedynie zespołowi, wszystkim ludziom, wielu trenerom i wielu kolegom z drużyny, którzy zawsze byli tam, aby mi pomóc przez ostatnie 20 lat.

37-latek ma wystartować w O Gran Camiño jeszcze w tym miesiącu, jak wskazał w wywiadzie dla Wiadomości rowerowe że ma nadzieję wziąć udział w programie na najwyższym poziomie w 2024 r., w tym w Paryżu-Nicei, Volta a Catalunya i Tour de France.

Rigoberto Uran w akcji na Tour de France

Rigoberto Uran w akcji na Tour de France (Zdjęcie: Gruber Images/EF Pro Cycling)

Urán przeszedł bezpośrednio z wyścigów juniorów do rangi profesjonalisty, kiedy podpisał kontrakt z Tenax w 2006 roku, a swój talent podkreślił zwycięstwem etapowym w Tour de Suisse w następnym roku, kiedy ścigał się dla Unibet.

Później jeździł w Caisse d’Epargne, Team Sky i QuickStep, zanim dołączył do Slipstream przed sezonem 2016.

Urán zdobył srebrny medal w wyścigu szosowym na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r., a w latach 2013 i 2014 zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia, przegrywając przy tym kontrowersyjnie z rodakiem Nairo Quintaną.

Jego najlepszy czas przypadł na rok 2017, kiedy po dramatycznym zwycięstwie etapowym w Chambéry zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France. Pełny zestaw zwycięstw etapowych Grand Tour zakończył zwycięstwem w Vuelta a España 2022.

Urán pojawił się w okresie złotego wieku kolumbijskiego kolarstwa. Chociaż Quintana i zwycięzca Tour 2019, Egan Bernal, zdobyli większe nagrody, Urán był prawdopodobnie najpopularniejszym jeźdźcem w kraju, zarówno ze względu na swój styl jazdy, jak i pamiętne wywiady po wyścigu, pełne zwrotów charakterystycznych dla jego wydziału w Antioquia.

„Rigo to zawsze ta sama osoba” – powiedział w zeszłym tygodniu Urán Kolartwo.info, gdy poproszono go o wyjaśnienie swojej popularności. „Jest oryginalny i autentyczny, wie, że jazda na rowerze jest ważna, ale nie jest jedyną rzeczą w życiu. Myślę, że ludziom się to podoba, podoba im się to, że jest tu kolarz, który jest w drużynie od długiego czasu i nawet jeśli nie wygrał zbyt wiele, dostarcza rozrywki”.

Popularność Urána jeszcze bardziej wzrosła w ostatnich miesiącach dzięki 80-odcinkowej telenoweli opartej na jego życiu, która była emitowana w godzinach największej oglądalności w RCN. Trwają także prace nad reality show o jego życiu, którego kamery podążają za nim podczas Tour Colombia.

„Nawet Tour de France nie miał tak dużego wpływu” – wyjaśnił Urán. „Gdziekolwiek idę, widzę, że dzieci mówią mi, że chcą być takie jak ja, niezależnie od tego, czy chodzi o naukę, jazdę na rowerze czy piłkę nożną. Wszystko.”

Tymczasem zainteresowania biznesowe Urána obejmują linię odzieży, restauracje i jego popularny sport Go Rigo Go.

Dodaj komentarz