Remco Evenepoel oponuje przeciwko etapowi Tour de France po żwirze

Remco Evenepoel, młody kolarz z Belgii, jest zdecydowanie przeciwny podjęciu wyzwania w postaci szutrowych dróg na trasie Tour de France 2024. Jego obawy są jak echo wypowiedzi jego menadżera, Patricka Lefevere’a, który wyraził swoje kontrowersyjne zdanie po prezentacji trasy w Paryżu. Czy takie drogi są niebezpieczne i powinny być uwzględnione w najważniejszych wyścigach na świecie? Odpowiedź ze stajni Evenepoela jest zdecydowanie negatywna.

Remco Evenepoel zasygnalizował swój sprzeciw wobec włączenia dróg szutrowych na trasie Tour de France 2024. Obawy Belga są powtórzeniem tych, które wyraził jego menadżer Soudal-QuickStep, Patrick Lefevere, po środowej prezentacji kursu w Paryżu.

Na 9. etapie przyszłorocznej edycji Tour będzie aż 32,2 km dróg szutrowych podzielonych na 14 odcinków. Wygląda na to, że 199-kilometrowy etap wokół Troyes będzie jednym z kluczowych popołudni w całym wyścigu.

Dotychczasowe doświadczenia Evenepoela związane z wyścigami po szutrze podczas Grand Tour były nieszczęśliwe, ponieważ stracił ponad dwie minuty w drodze do Montalcino podczas Giro d’Italia 2021. Stracił także prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana 2022 na szutrowym odcinku Alto Antenas del Maigmó Tibi.

Rozmawiam z Het Laatste NieuwsEvenepoel zasugerował, że szutrowe drogi w regionie Szampanii nie nadają się na Tour de France.

„Organizowane są już osobne wydarzenia i mistrzostwa w szutrze” – powiedział Evenepoel. „Czy takie szutrowe odcinki powinny być w dalszym ciągu uwzględniane w Grand Tourach lub innych, normalnych wyścigach? Nie sądzę, że jest to konieczne”.

Menedżer zespołu Evenepoel, Patrick Lefevere i szef Jumbo-Visma, Richard Plugge, również sprzeciwili się włączeniu sektorów szutrowych do Grand Tour, a Plugge stwierdził, że etap jest „niepotrzebny”.

„Myślę, że jest to trochę niepotrzebne (w tym żwir)” – powiedział na początku tego tygodnia. „Zwiększa to ryzyko pecha. Chcemy, żeby walka była jak najbardziej uczciwa. Taka jazda moim zdaniem nie przyczynia się do tego”

Pomimo wcześniejszych trudów na szutrze Evenepoel z wyboru ścigał się również na powierzchni, ustawiając się na trasie Belgian Waffle Ride w Kansas jesienią 2021 r. Zwrócił również uwagę, że podczas swoich treningów w Belgii czasami wykorzystuje drogi szutrowe.

„Kiedy trenuję w Pajottenland, czasami przejeżdżam do Leuven, które nie jest tak daleko, i czasami odważam się zmierzyć z tak szutrowym sektorem” – powiedział Evenepoel. „Jeśli będziesz miał szczęście, nieco luźna nawierzchnia będzie twarda i będziesz miał wrażenie, jakbyś jechał po asfalcie”.

Oczekuje się, że Evenepoel zadebiutuje w Tour de France w 2024 r. na trasie obejmującej jazdę na czas o długości około 59 km, ale podsunął mu również pomysł powrotu na Giro d’Italia, który porzucił mając na sobie koszulkę magiczna róża w maju.

Lefevere stanowczo odradzał jednak Evenepoelowi podejmowanie prób podwójnego Giro-Tour, szczególnie biorąc pod uwagę jego aspiracje dotyczące Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

„Nadal ma otwarte konto w Giro i rozważał połączenie Touru i Giro” – powiedział Lefevere Sporza. „Ale biorąc pod uwagę to, co będzie dalej, na przykład igrzyska olimpijskie, kombinacja Giro-Tour nie wydaje mi się najlepszym pomysłem”.