Remco Evenepoel kusi się na Giro d’Italia i Tour de France 2024

Remco Evenepoel kusi wystartowanie w Giro d’Italia i Tour de France w 2024 r., ale menadżer jego zespołu Soudal-QuickStep, Patrick Lefevere, jest przeciwny tak ciężkiemu programowi dla swojego młodego lidera zespołu. Jednak Evenepoel, zdeterminowany aby zadebiutować w Tour de France, może podjąć ryzyko po wycofaniu się z Giro d’Italia w 2023 r. z powodu Covid-19.

Remco Evenepoela kusi wystartowanie w Giro d’Italia i Tour de France w 2024 r., ale menadżer jego zespołu Soudal-QuickStep, Patrick Lefevere, jest przeciwny tak ciężkiemu programowi dla swojego młodego lidera zespołu.

Evenepoel został zmuszony do wycofania się z Giro d’Italia 2023 z powodu Covid-19, więc może ulec pokusie powrotu w przyszłym sezonie i spróbowania wygrania maglia rosa przed debiutem na Tourze, być może bez ambicji zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

Połączenie Giro-Tour byłoby szczególnie trudne w 2024 r., ponieważ Evenepoel chciał celować w Liege-Bastogne-Liege pod koniec kwietnia, a następnie w jeździe na czas na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu po Tour de France.

„Remco siedział wczoraj przy stole ze swoim dyrektorem sportowym Klaasem Lodewyckiem i trenerem Koenem Pelgrimem, aby omówić swoje plany” – powiedział Lefevere. Sporza i inne media flamandzkie na prezentacji trasy w Paryżu.

„Nadal ma otwarte konto w Giro i rozważał połączenie Touru i Giro. Jednak w obliczu tego, co nastąpi później, na przykład Igrzysk Olimpijskich, kombinacja Giro-Tour nie wydaje mi się najlepszym pomysłem .”

Evenepoel nie był w Paryżu na prezentacji trasy, ponieważ przygotowywał się do urlopu i wypoczynku poza sezonem po intensywnym sezonie 2023. Wydaje się, że jest zdeterminowany, aby zadebiutować w Tour de France w 2024 r., a Soudal-QuickStep jest gotowy wesprzeć jego ambicje.

Dwie próby czasowe odpowiadają obecnemu mistrzowi świata, ale wysokie podjazdy i trudny ostatni tydzień w Alpach mogą wystawić na próbę jego wytrzymałość. Lefevere przestrzegł, aby nie oczekiwać zbyt wiele od swojego 23-letniego lidera zespołu.

„Podczas swojego pierwszego tournee Remco nie musi nic robić, wszystko jest dozwolone” – zasugerował menadżer belgijskiego zespołu.

„Próba czasowa przemawia na korzyść Evenepoela, ale jestem pewien, że Jonasowi Vingegaardowi też się podobała. To trudna trasa. Myślę, że to bardzo trudna trasa, trudniejsza niż w tym roku i jedna z najtrudniejszych w ostatnich latach”.

Lefevere ostrzegł, że walka o żółtą koszulkę może wybuchnąć już na 4. etapie na przełęczy Col du Galibier w Alpach i trwać aż do ostatniej jazdy na czas w Nicei.

„Myślę, że o trasie można rozstrzygnąć na czwartym etapie, nawet jeśli jest to mało prawdopodobne. Trasa kończy się w Nicei, ale obecni kolarze w peletonie walczą z otwartym umysłem i zawsze się na to decydują” – zasugerował Lefevere.

Ośmioosobowy skład Soudal-QuickStep zostanie prawdopodobnie zbudowany wokół Evenepoela, bez miejsca dla sprintera Tima Merliera i nowego nabytku Mikela Landy z pewnością w składzie, a Julian Alaphilippe prawdopodobnie będzie jeździł u boku Evenepoela, jeśli będzie w formie.

„Nie mam wątpliwości co do zespołu. Zawsze powtarzałem: jeśli lider jest dobry, zespół jest dobry” – powiedział Lefevere, wiedząc, że ojciec Evenepoela zapoczątkował spekulacje na temat przejścia syna do Ineos Grenadiers lub Jumbo-Visma po meczu publiczne skargi dotyczące jakości składu Soudal-QuickStep Grand Tour.

„Na trasie jest niewiele niespodzianek i niewiele sprintów, więc nie zabierzemy ze sobą czystego sprintera, ale nie jestem fanem dróg szutrowych w Grand Tours. Na takich etapach nie da się wygrać Touru ale możesz to stracić.”

Lefevere wróci teraz do domu, aby przeprowadzić dalsze rozmowy z zespołem ds. wydajności Soudal-QuickStep, a zwłaszcza z Evenepoelem.

„Musimy opracować zrównoważony program przed Tourem. Połączenie Giro-Tour nie jest w stu procentach wykluczone, ale nie jest zalecane” – powiedział.