Rekord Vincenzo Nibaliego podczas wyzwania Taiwan KOM bije Ben Dyball

Benjamin Dyball, zawodnik z Victorii Hiroshima, zrobił niesamowite wrażenie podczas Taiwan KOM Challenge 2023, pokonując rekord Vincenza Nibaliego o ponad trzy minuty. To niezwykłe wydarzenie, nazywane „wyścigiem przez chmury do nieba”, przyciągnęło ponad 950 jeźdźców i stanowiło prawdziwe wyzwanie na najwyższej utwardzonej drodze w Tajwanie.

Australijczyk Benjamin Dyball (Victoire Hiroshima) wygrał w piątek Taiwan KOM Challenge 2023, pobijając rekord utrzymywany od 2017 roku Vincenzo Nibali o ponad trzy minuty. 34-letni weteran ukończył wspinaczkę na dystansie 105 km, pokonując 87 km na górę Hehaun w czasie 3:16:09. Wynik Nibalego to 3:19:54.

Znany jako „wyścig przez chmury do nieba”. grupa ponad 950 elitarnych i nieelitarnych jeźdźców wystartowała w ciemności z placu Qixingtan Beach Square na poziomie morza nad Oceanem Spokojnym i podążała trasą na szczyt góry w WuLing na wysokości 3275 m, co stanowi najwyższą utwardzoną drogę na wzniesieniu w Tajwan. Po pierwszych stałych 18,5 km rozpoczął się oficjalny podjazd na ostatnich 87 km.

Dyball dwukrotnie zajął drugie miejsce w wspinaczce górskiej, w latach 2018 i 2019, nazywając to „jeden dzień i jedna wspinaczka, to po prostu brutalne”. Na trasie znajduje się jeden zjazd o długości 4,5 km, ale tak naprawdę jest to jedno ciągłe podejście, z kilkoma krótkimi odcinkami o nachyleniu 12–15% i jednym odcinkiem 7,4 km od szczytu z nachyleniem 27% – twierdzą organizatorzy.

Piątkowe drugie miejsce zajął zawodowiec WorldTour Jesús David Peña (Team Jayco AlUla) ze stratą 4:20 do rekordowego czasu. Sohei Kaneko z Japonii był trzeci, ze stratą kolejnych 2:32.

„Dzisiejszy dzień był naprawdę, bardzo trudny – trudniejszy, niż się spodziewałem. Myślałem, że ostatnie półtorej godziny powinienem zacząć naciskać, ale zajęło mi to może dwie i pół godziny w naprawdę wysokim tempie” – powiedział Peña. GCN na mecie. Kolumbijczyk zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Gree-Tour w Guangxi.

„Na wysokości ponad 2000 metrów była mgła, nie widzieliśmy drogi zbyt dobrze, ale wszystko było w porządku. Ostatnie 10 km było naprawdę trudne, strome, trudne, a także wysokość. Ostatnie kilometry za każdym razem były trudniejsze.”

Kolega Peñy, Simon Yates, również wziął udział w tym niesamowitym wydarzeniu, kończąc wyścig na 11. miejscu z czasem 3:35:55. Nazwał to „dobrą zabawą”, ale dodał: „To był ciężki wyścig”.

„Ja i David staraliśmy się dać z siebie wszystko, ale kilku innych chłopaków zostało pokonanych, ale tak to właśnie bywa. Bardzo podobało mi się to wyzwanie i jestem pewien, że wrócę tu za rok” – powiedział Yates GCN.

Po ściganiu się w 2020 roku na poziomie WorldTour z NTT Pro Cycling, Dyball dołączył w tym sezonie do japońskiego zespołu Continental Victoire Hiroshima i zajął w klasyfikacji generalnej drugie miejsce w Tour of Japan. Obecnie, w swoim 14. sezonie wyczynowego kolarstwa, Dyball może pochwalić się długą listą osiągnięć w regionie Oceanii, od podwójnych zwycięstw w Mistrzostwach Kontynentu w 2019 r. w wyścigu szosowym i jeździe na czas po zwycięstwa w klasyfikacji generalnej na Tour de Taiwan (2022), Tour de Langkawi ( 2019) i Wycieczka po Tajlandii (2018).

Organizatorem Taiwan KOM Challenge jest Tajwańska Federacja Cyklistów i rozpoczęło się w 2012 roku od 79 zgłoszeń. Obecnie obowiązuje limit 6,5 godziny od oficjalnego punktu startu, w którym kolarze mogą ukończyć trasę z oficjalnym czasem.