Red Bull z Bora-Hansgrohe wzmocni zaangażowanie w kolarstwo

Red Bull szykuje się do przejęcia udziałów w zespole Bora-Hansgrohe, co może oznaczać rewolucję w świecie kolarskim. Niemiecki WorldTour potwierdził plany długoterminowego partnerstwa, a spekulacje budzą zamierzenia marki napojów energetycznych. Co to oznacza dla przyszłości zespołu? Dowiedz się więcej.

Red Bull rozpoczął postępowanie w sprawie nabycia pakietu kontrolnego 51% udziałów w zespole Bora-Hansgrohe, a niemiecki WorldTour potwierdził plany długoterminowego wspólnego przedsięwzięcia.

Wiadomość o planach Red Bulla przejęcia kontroli nad zespołem Bora-Hansgrohe została ujawniona na forum Kolartwo.info, a następnie przez Użytkownik X @faustonefpo czym zespół wydał później krótkie oświadczenie.

„Red Bull planuje rozszerzyć swoje zaangażowanie w kolarstwo szosowe i dąży do partnerstwa z Bora-hansgrohe” – oznajmił zespół.

„Zostając partnerem w spółce operacyjnej menadżera zespołu Ralpha Denka, Red Bull stara się uzupełnić portfolio zespołu o istniejących, długoterminowych głównych sponsorów, którzy pozostaną na stałe. Planowane wspólne przedsięwzięcie zostało zgłoszone właściwemu organowi antymonopolowemu.”

Według austriackiego Federalnego Urzędu ds. Konkurencji, który nadzoruje fuzje i przejęcia, globalna marka napojów energetycznych Red Bull GmbH zamierza dokonać „pośredniego nabycia pakietu kontrolnego 51% w spółkach RD pro cycling GmbH & Co KG i RD Beteiligungs GmbH. ’

Obie firmy są właścicielami zespołu Bora-Hansgrohe i zarządzają nim, a ich własnością lub jest kontrolowana przez menadżera zespołu Ralpha Denka, jego rodzinę i innych partnerów.

Zgodnie z austriackim prawem każda osoba dotknięta transakcją Red Bull musi złożyć pisemne oświadczenie w ciągu 14 dni, a termin na złożenie wniosku zgodnie z austriacką ustawą kartelową w sprawie dominacji na rynku upływa 26 stycznia 2024 r.

Zespół Bora-Hansgrohe stwierdził, że nie może udzielić dalszych komentarzy, „ponieważ nie chcemy antycypować trwającej kontroli prowadzonej przez austriacki organ antymonopolowy”.

W środę, 10 stycznia, zespół zorganizuje oficjalny dzień mediów na Majorce.

Bora-Hansgrohe podpisał kontrakt z Primožem Rogličem z Jumbo-Visma na rok 2024, ale Denk zaprzeczył, że do transakcji doszło dzięki funduszom lub inwestycjom Red Bulla.

Zespół ostatecznie pozwolił Cianowi Uijtdebroeksowi odejść po sporze kontraktowym z utalentowanym młodym Belgiem, ale w jego składzie na 2024 rok znajdują się Aleksandr Vlasov, Dani Martínez, Jai Hindley, Sam Welsford, Lennard Kämna i Bob Jungels.

Przejęcie przez Red Bull German World Tour sugerowałoby zmianę strategii marki napojów energetycznych.

Red Bull jest właścicielem zespołu Formuły 1 i kilku europejskich drużyn piłkarskich, ale tradycyjnie skupiał się na sponsorowaniu setek indywidualnych sportowców i tworzeniu własnych, wieloplatformowych treści medialnych oraz treści markowych za pośrednictwem własnej firmy medialnej.

Red Bull ma obecnie indywidualne umowy sponsorskie z Tomem Pidcockiem (Ineos Grenadiers), Blanką Vas (SD Worx), Woutem van Aertem (Visma-Lease a Bike) i byłym alpinistą, który stał się zawodowym jeźdźcem Bora-Hansgrohe, Antonem Palzerem.

Podczas gdy Van Aerta można zobaczyć w sponsorowanym kasku przez cały rok oraz w kalendarzach przełajowych i szosowych, Pidcock zgadza się, że jest sportowcem Red Bulla, tylko podczas wyścigów przełajowych i górskich zakłada słynną czerwoną, niebieską, żółtą i srebrną pokrywę .

Razem z zespołem Bora-Hansgrohe opracowali także program Red Bull Junior Brothers. Jednak zostanie właścicielem pakietu kontrolnego oznacza znaczącą zmianę własności zespołu, jego przyszłych i prawdopodobnych ambicji.

Dodaj komentarz