Przewodnik po festiwalu profesjonalnego kolarstwa w Australii 2024

„Powrót wyścigów na początek sezonu: co nowego w australijskich zawodach kolarskich? Pandemia Covid-19 odroczyła, ale nie zatrzymała australijskiego sezonu wyścigowego. Zmiany, dodatki i emocjonujący harmonogram czekają na fanów kolarstwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przynosi sezon 2024!”

W ostatnich sezonach format australijskiego międzynarodowego sezonu wyścigowego stawił czoła wyzwaniom, z których największym było oczywiście odwołanie wyścigów z powodu pandemii Covid-19, ale teraz blok wyścigów na początku sezonu powraca na drugi rok. ewolucja i doskonalenie trwają.

Australijskie Mistrzostwa Krajowe w Szosach, Tour Down Under i Cadel Evans Great Ocean Road Race pozostają, ale nastąpiły przetasowania w talii, jeśli chodzi o tematykę, inne wydarzenia i harmonogram. Możemy spodziewać się kilku fascynujących tygodni wyścigów.

Niestety drużyna Bay Crits, która rozpoczęła się w 1989 r., zniknęła z kalendarza, a trasa Jayco Herald Sun Tour również jeszcze nie powróciła po odwołaniu z powodu pandemii Covid-19, które rozpoczęło się w 2021 r. Jest jednak kilka dodatków, na przykład żwir na trasie harmonogram wokół Tour Down Under oraz w lutym, podczas gdy wyścigi w środku tygodnia powracają również na kilka dni przed wyścigiem Cadel Evans Great Ocean Road Race.

Wprowadzono także nowe wyścigi na torze, a Adelajda jest gospodarzem rundy otwierającej Puchar Narodów UCI na torze zaledwie pięć miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Spodziewaj się, że Filippo Ganna i inni pozostaną w Australii podczas wyścigów na torze w dniach 2–4 lutego.

Wiadomości rowerowe będzie na ziemi, aby relacjonować australijskie wyścigi, od Ballarat do Adelajdy i do Geelong w upalne lato na półkuli południowej.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Na razie ostatni taniec w Ballarat

Australijskie Mistrzostwa Krajowe w Drogowym Ballarat

BUNINYONG AUSTRALIA, 16 STYCZNIA Ogólny widok peletonu startującego podczas Australijskich Narodowych Mistrzostw Kobiet do lat 23 i Elite Road Race 2022 podczas wyścigu o długości 1044 km z Buninyong do Buninyong AusCyclingAus 16 stycznia 2022 r. w Buninyong Australia Zdjęcie: Con ChronisGetty Images

Widok roztaczający się ze szczytu wspinaczki na górę Buninyong podczas wyścigu kobiet do lat 23 i elity w 2022 r. (Zdjęcie: Getty Images Sport)
 • Próby czasowe od 3 do 4 stycznia
 • Kryteria 5 stycznia
 • Wyścigi drogowe od 6 do 7 stycznia

Krajowe Mistrzostwa Australii w szosach odbywają się w Ballarat od 2002 roku, a wspinaczka na górę Buninyong przyciąga stale rosnącą publiczność i ugruntowuje jej pozycję jako kluczowego elementu wyścigu, który decyduje o tym, kto będzie nosił koszulkę australijskiego zawodnika w zielono-złote paski mistrz szosowy roku.

„Trwałe zaangażowanie Ballarat i wymagająca trasa Buninyong zapewniły wydarzeniu uznanie na całym świecie, zapewniając wszystkim naszym krajowym mistrzom natychmiastową wiarygodność w społeczności kolarskiej” – powiedział dyrektor wyścigu Scott McGrory.

„To zaszczyt być dyrektorem wyścigu w Ballarat przez tyle lat i jestem pewien, że rok 2024 przyniesie nam kolejną fantastyczną edycję, której nie można przegapić”.

Jednak ten rok będzie ostatnim rokiem Ballarat – przynajmniej na jakiś czas – dając jeźdźcom, którzy cieszyli się z tras, dodatkową zachętę, aby jak najlepiej wykorzystać ten ostatni taniec. Jeźdźcy, którym nie podoba się Mount Buninyong, odetchną z ulgą, wiedząc, że będą musieli tylko zacisnąć zęby podczas tego powtarzającego się podejścia w zeszłym roku.

Próby czasowe rozpoczynają się, a Grace Brown (FDJ-Suez) jest gorącą faworytką do ponownego zdobycia tytułu elity kobiet, ale nie zabraknie jej rywalek, być może będzie to posiadaczka tytułu w latach 2020 i 2021 Sarah Gigante.

W elitarnej jeździe na czas mężczyzn Jay Vine (ZEA Team Emirates) nie będzie bronił swojego tytułu, ale będzie tam Luke Plapp, a posiadacz tytułu na rok 2021 będzie zdeterminowany wnieść odrobinę zieleni i złota do swojego nowego stroju drużynowego Jayco-AlUla.

Następnie kryterium będzie obowiązywać od piątkowego popołudnia aż do wieczora, a kolarze będą walczyć na centralnym torze hot dogów w Ballarat o zdobycie koszulki, którą zdobyli Amber Pate i Kelland O’Brien z Jayco-AlUla w 2023 roku.

W wyścigu szosowym Plapp zachował zielono-złotą koszulkę przez dwa lata, zdobywając ją pomimo tego, że był jedynym przedstawicielem swojej drużyny.

Wszystko to się zmieni wraz z jego przejściem na Jayco-AlUla, który może być mieczem obosiecznym, ponieważ tym razem będzie miał kolegów z drużyny do pomocy, ale będzie miał także kolegów z drużyny, dla których być może będzie musiał poświęcić swoje szanse.

Brodie Chapman (Lidl-Trek) odeszła, by w 2023 roku sięgnąć po zwycięstwo w elicie kobiet, ale mając w drużynie trzykrotną zwyciężczynię Amandę Spratt, będą w stanie rzucić okiem na rywalki. Brown jednak regularnie staje na podium i będzie szukał najwyższego stopnia, podczas gdy australijska drużyna Jayco-AlUla będzie dążyć do odzyskania tytułu, a poważnymi pretendentami są Ruby Roseman-Gannon i Alex Manly.

Tour Down Under: powrót Willungi i szutrowy zwrot akcji

WILLUNGA HILL AUSTRALIA 26 STYCZNIA Przyjazd Sprint Richie Porte z Australii i Team TrekSegafredo Matthew Holmes z Wielkiej Brytanii i Team LottoSoudal Publiczność Willunga Hill 374m podczas 22. Santos Tour Down Under 2020 Etap 6. Etap 1515 km z McLaren Vale do Willunga Hill Trasa TDU na dystansie 374 m pod UCIWT 26 stycznia 2020 r. w Willunga Hill Australia Fot. Daniel KaliszGetty Images

Richie Porte szarżuje na Willunga Hill podczas ostatniego wyścigu w 2020 roku (Zdjęcie: Getty Images)

Wycieczka Santos Down Under w Australii Południowej

 • Wycieczka kobiet Down Under, 12–14 stycznia
 • Down Under Classic mężczyzn (kryterium), 13 stycznia
 • Wycieczka mężczyzn Down Under, 16–21 stycznia
 • Kryterium Down Under kobiet, 18 stycznia
 • RADL GRVL, 19 stycznia
 • Próba czasowa na wzgórzu Willunga, 20 stycznia

Zawodnicy WorldTour z Europy i całego świata po raz kolejny uciekną przed zimową pogodą i udają się do słonecznej Australii, gdzie jedyny lód w wypełnionych lodem pończochach, kolarze zakładają koszulki pod szyję, próbując odetchnąć od australijskiego lata ciepło.

W drugiej edycji wyścigów Tour Down Under po odwołaniu zawodów z powodu wirusa Covid-19 wszystko wróciło do normy.

Willunga Hill powraca do wyścigu mężczyzn i nawet emerytowany Richie Porte będzie przyspieszał wspinaczkę, na której królował przez wiele edycji wyścigu, podczas zabawnej imprezy w stylu jazdy na czas, podczas której będzie próbował złapać publiczność, która zapisali się na wyzwanie.

W turnieju kobiet Down Under wystąpi imponujące trio byłych zwyciężczyń, w tym zwyciężczyni z 2023 r. Grace Brown, Ruth Edwards (z domu Winder), która zdobyła koszulkę liderki ochry w 2020 r., i Amanda Spratt, która wygrała poprzednie trzy wydania.

W wyścigu mężczyzn Down Under zabraknie zwycięzcy z 2023 r. Jaya Vine’a, ale wygląda na to, że australijska drużyna WorldTour Jayco-AlUla zrobi wszystko, aby potwierdzić swoją dominację w wyścigu u siebie, w składzie którego znajdzie się Caleb Ewan z 2023 r. wicemistrzowie Simon Yates i Luke Plapp.

W wydarzeniu pojawiło się także kilka nowych zwrotów akcji.

Na początek Willunga po raz pierwszy zostanie włączona do wyścigu Women’s WorldTour, zapewniając ekscytujący finał trzyetapowego wyścigu z udziałem publiczności.

Nastąpiła również zmiana w przebiegu wydarzeń, w związku z wyeliminowaniem skrzyżowania zawodów WorldTour dla mężczyzn i kobiet, a w wyniku przesunięcia w czasie zawody kobiet również dostaną finał w weekend, więc tłumy prawdopodobnie będą tłumne, aby będziemy świadkami koronacji nowej królowej wzgórza Willunga, a kryteria dla mężczyzn i kobiet zostały rozdzielone na osobne dni.

Co więcej, impreza zapewnia również nieutwardzoną akcję, ponieważ w piątek 19 stycznia wyprzedany już RADL GRVL wystartuje w wyścigu na dystansie 108 km przez McLaren Vale.

Jednodniowe wyścigi WorldTour z premią w środku tygodnia

GEELONG AUSTRALIA, 28 STYCZNIA Ogólny widok peletonu rywalizującego na trzynastej plaży podczas 7. wyścigu Cadel Evans Great Ocean Road Race 2023 Womens Elite, jednodniowy wyścig na dystansie 1408 km z Geelong do Geelong CadelRoadRace UCIWWT 28 stycznia 2023 r. w Geelong Australia Zdjęcie: Tim de WaeleGetty Images

Peleton podczas wczesnych etapów wyścigu kobiet Cadel Evans Great Ocean Road Race w 2023 roku (Zdjęcie: Getty Images)

Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road w Geelong

 • Geelong Classic, Pro Criterium kobiet, 24 stycznia
 • Surf Coast Classic, wyścig 1.1 mężczyzn, 25 stycznia
 • Wyścig kobiet Cadel Evans Great Ocean Road Race, 27 stycznia
 • Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road mężczyzn, 28 stycznia

Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race dodał mocne i zawsze nieprzewidywalne jednodniowe wydarzenie do australijskiego kalendarza wyścigów w styczniu 2015 roku.

Od tego czasu osiągnął poziom WorldTour i Women’s WorldTour, a także eksperymentował z wieloma różnymi formatami krótszych wyścigów w okresie poprzedzającym. Nie było ich w ofercie w 2023 roku, ale w 2024 powrócą.

Oznacza to, że po tym, jak kolarze udają się z Australii Południowej do Wiktorii, kobiety będą miały również szansę stanąć w kolejce do zawodów Geelong Classic Pro Criterium w środę 24 stycznia. Mężczyźni będą następnie mogli wziąć udział w wyścigu Surf Coast Classic z rankingiem 1.1 na dystansie 158,6 km w czwartek 25 stycznia. , którego trasa rozpoczyna się w Lorne, a następnie biegnie w głąb lądu do Otways i z powrotem w kierunku wybrzeża, aż do mety w Torquay.

Rywalizacja na najwyższym poziomie rozpocznie się w sobotę 143-kilometrową imprezą Women’s WorldTour, która – podobnie jak wyścig mężczyzn w następnym dniu – wyruszy z Geelong w stronę Bells Beach, a następnie wjedzie w pętlę wokół Geelong obejmującą krótki, ale stromy podjazd pod Challambra.

Jest to pole, na którym może natrafić na boczny wiatr, palący upał lub ulewny deszcz, i tak jak warunki mogą być nieprzewidywalne, tak samo może być nieprzewidywalny zwycięzca. To wydarzenie ma zwyczaj rzucania nowymi i nieoczekiwanymi nazwiskami, przy czym szczególnie wyścig kobiet często nagradza zawodniczki, które chcą zaryzykować i zeskoczyć z przodu w małej grupie, a Loes Adegeest (FDJ-Suez) w 2023 r. wyprzedziła Amandę Spratt (Lidl-Trek) po tym, jak duet wspólnie uderzył w przód po wspinaczce na Challambra.

Jednak w zmniejszonym peletonie na metę 176-kilometrowego wyścigu mężczyzn skierowano się, ponieważ atakującym nie udało się uzyskać wystarczającej przewagi i Marius Mayrhofer (Team DSM) wystartował, by sięgnąć po zwycięstwo.

Biorąc pod uwagę różnorodność zawodników, którzy odnieśli zwycięstwo w wyścigu, zawężenie faworytów jest trudne. Oznacza to, że wielu zawodników słusznie pomyśli, że mają szansę, więc łatwo przewidzieć, że przy dużej liczbie zawodników, którzy zaryzykują swoje ręce, będzie to agresywna wyścig aż do linii mety.

Dodaj komentarz