Przed długim Borghini i Realini silni rywale w UAE Tour Women

Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek) zdobyła uwagę mediów podczas wyścigu UAE Tour Women, złapana przed wyścigiem z siedmiokątnym trofeum w rękach. Po zwycięstwie na Jebel Hafeet w poprzedniej edycji, włoska zawodniczka gotowa jest na powrót do peletonu i walkę o kolejne sukcesy. Konkurencja jednak nie ustępuje – Silvia Persico, Mavi García, Lotte Kopecky i inne kolarze mają własne plany na klasyfikację generalną.

Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek) w środowe popołudnie stała z przodu sesji zdjęciowej przed wyścigiem UAE Tour Women z klubem rowerowym Abu Dhabi, trzymając w rękach siedmiokątne trofeum zwycięzcy. Otaczały ją Silvia Persico (UAE Team ADQ), Mavi García (Liv AlUla Jayco), mistrzyni świata Lotte Kopecky, Lorena Wiebes (obie SD Worx-Protime) i Alison Jackson (EF Education-Cannondale).

Po konferencji prasowej Longo Borghini z radością wspominał edycję wyścigu w 2023 roku. Wykorzystała zwycięstwo na podjeździe na 3. etapie do Jebel Hafeet, a jej koleżanka z drużyny Gaia Realini jechała tuż za nią na drugim miejscu, dzięki czemu duet zajął czołowe miejsca i na ostatnim etapie utrzymywał wynik 1-2.

„Przekroczenie linii mety na Jebel Hafeet razem z moją koleżanką z drużyny Gaią Realini w zeszłym roku było wyjątkowe. To było jedno z najpiękniejszych wspomnień, jakie mam z 2023 roku. To było po prostu niesamowite uczucie przekroczyć linię mety z kolegą z drużyny i wspólnie świętować” – powiedział obrońca tytułu.

W edycji 2024 wspinaczka na Jebel Hafeet ponownie zadecyduje o klasyfikacji generalnej, gdy zakończy się 3. etap na 10-kilometrowej wspinaczce na szczyt góry z widokiem na al-Ain. Średnio wynoszący 9% i osiągający 11% na 3 km, jest to trudny test dla wspinaczy i zawodników GC na początku roku.

„Moje zimowe treningi wypadły pomyślnie. Ciekawie będzie wrócić do ścigania po praktycznie siedmiu miesiącach nieobecności w peletonie. Nie wiem, na czym polega moja forma, bo już dawno się nie ścigam, ale jestem zdrowy, a to najważniejsze. Naprawdę nie mogę się doczekać powrotu do peletonu, do którego należę” – powiedział Longo Borghini po tym, jak z powodu kontuzji musiał pauzować przez większą część drugiej połowy sezonu 2023.

Z powodu tego niezbyt idealnego przygotowania kierownictwo GC w Lidl-Trek może zamiast tego przypaść Realiniemu. Rok temu na Jebel Hafeet Realini już wyglądał na silniejszego z tej dwójki, a od tego czasu drobny 22-letni Włoch poczynił jeszcze większe postępy. Longo Borghini powiedział jednak, że jest za wcześnie na taką decyzję, wskazując na możliwość awansu na pierwsze dwa etapy.

„Najpierw musimy zobaczyć, jak potoczą się pierwsze etapy. Zawsze chętnie wypuszczę Gaię, jeśli ona wszystkich porzuci. Jest to jednak decyzja podejmowana przez lidera zespołu i nie do mnie należy decyzja” – powiedziała.

pretendenci

Kandydatki przed ZEA Tour Women 2024

Kandydatki przed ZEA Tour Women 2024 (Zdjęcie: ZEA Tour Women / RCS Sport / Sprint Cycling)

Ktokolwiek zostanie liderem zespołu, Longo Borghini i Realini mają mnóstwo pracy, ponieważ konkurentów nie brakuje. W zeszłym roku Persico zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i wróciła głodna kolejnych sukcesów w domowym wyścigu swojego składu, UAE Team ADQ.

Zobaczymy, czy uda mi się osiągnąć jeszcze lepszy wynik, ale dlaczego nie? To jest sen. Dobrze rozpoczęliśmy ten sezon od dwóch zwycięstw. Jesteśmy tutaj, aby dać z siebie wszystko, aby reprezentować ten kraj” – powiedział Persico.

García to kolejny mocny pretendent do miejsca na podium GC. García powoli, ale systematycznie buduje swoją formę na sezon, mimo to jest gotowa dać z siebie wszystko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Idę krok po kroku, nie za szybko. Nie jestem obecnie w najlepszej możliwej formie, ale czuję się dobrze. Byłam na wyścigach na Majorce, żeby sprawdzić swoją formę, i czułam się bardzo dobrze” – powiedziała García, odnosząc się do trzeciego i szóstego miejsca w dwóch z trzech nowych jednodniowych wyścigów kobiet na swojej rodzinnej wyspie.

García jest znany jako agresywny jeździec, który podczas wyścigów prawie zawsze wykonuje ataki. 40-latka nie obiecywała jednak ataku w UAE Tour Women, trzymając karty blisko piersi.

„Jestem szczęśliwy, że tu jestem, to mój pierwszy raz w tym wyścigu. Jeśli chodzi o atak, tutaj jest trochę inaczej, bo są trzy płaskie etapy, jedyną szansą dla mnie jest trzeci etap. Wystartuję w klasyfikacji generalnej, ale jeszcze nie wiem, czy zaatakuję, czy nie” – powiedziała.

Oglądaj zwyciężczynię etapową Tour de France Femmes Ricardę Bauernfeind (Canyon-SRAM) i silną, wszechstronną zawodniczkę Amber Kraak (FDJ-SUEZ) w bitwie GC. Są wspinacze, którzy mogą wykorzystać trzeci etap, aby powalczyć o tytuł w klasyfikacji generalnej, jak Pauliena Rooijakkers, Petra Stiasny (obie Fenix-Deceuninck) i Claire Steels (Movistar Team).

Inne talenty, takie jak Lizzie Stannard (EF Education-Cannondale), Silvia Zanardi (Human Powered Health), Sigrid Ytterhus Haugset (Team Coop-Repsol), Usoa Ostolaza i Debora Silvestri (obie Laboral Kutxa-Fundación Euskadi) uzupełniają zróżnicowany peleton GC , obiecując spektakularne starcie na Jebel Hafeet w sobotę.

Dodaj komentarz