Promocje zwiększają sprzedaż Canyona o 23% ale powodują stratę 1,3 mln euro

Ekonomiczna burza w branży rowerowej – sprzedaż Canyon rośnie, ale GBL notuje stratę. Zmierzch giganta Giant, a także problemy dystrybutorów. Czyżby koniec boomu na rowery z pandemii?

Marka rowerów Canyon odnotowała 23% wzrost sprzedaży w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r., ale częściowe wyniki kluczowego interesariusza GBL ujawniły niespodziewaną stratę w wysokości 2 milionów euro, co nie wpłynęło w żaden sposób na wyniki GBL za okres dziewięciu miesięcy.

Według GBL jest to spadek w porównaniu z zyskiem wynoszącym 29 mln euro za ten sam okres w 2022 r.

Przedstawiciel firmy Canyon upierał się, że EBITDA firmy (zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją), która mierzy rentowność prowadzonej działalności, jest nadal dodatnia, mimo że spadła o 25%, jak wynika z półrocznych wyników GBL za 2023 r. opublikowanych na stronie 30 Czerwca.

Najnowsze wyniki finansowe niemieckiej marki direct-to-consumer i inwestora kontrolującego GBL podkreślają obecne problemy branży rowerowej po boomie związanym z pandemią Covid-19 i późniejszą nadpodażą i spadkiem sprzedaży, które dotknęły wiele marek.

Giant, największy na świecie producent rowerów, odnotował 49% spadek zysków w związku z „słabym popytem” na rynkach europejskich i amerykańskich do zaledwie 38,1 mln funtów w trzecim kwartale 2023 r.

Inne marki i dystrybutorzy ucierpieli jeszcze bardziej, gdy WiggleCRC przeszło do administracji, zwolniło pracowników i wyłączyło międzynarodowe kanały sprzedaży w nadziei na znalezienie nabywcy.

Według oświadczenia Groupe Bruxelles Lambert (GBL), która nabyła Canyon w 2020 r., sprzedaż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. wyniosła 621 mln euro, w porównaniu z 506 mln euro w tym samym okresie 2022 r.

Pomimo wyższej wielkości sprzedaży problemy dostawców wpłynęły na dostępność wysokomarżowych rowerów szosowych i szutrowych Canyon w trzecim kwartale, ale GBL twierdzi, że zostały już rozwiązane.

Canyon poczynił także znaczące inwestycje długoterminowe w 2023 r., w tym otworzył nową siedzibę główną i laboratorium innowacji w Koblencji w Niemczech, uruchomił nowe usługi lokalne i zwiększył liczbę pracowników o 287 do 1644.

Firma Canyon podjęła także szereg nowych inicjatyw, które ich zdaniem mają znaczny potencjał wzrostu. Obejmuje to dalszą penetrację rynku amerykańskiego, rozwój rowerów elektrycznych i rozwój oferty „sprzętu sportowego”.

W przesłanym oświadczeniu dyrektor generalny Canyon, Nicholas De Ros Wallace, próbował spojrzeć na jasną stronę wyników marki Tygodnik Rowerowy.

„W 2023 r. zaobserwowaliśmy, że większość firm z branży rowerowej reagowała na wyzwania związane z zapasami, przeprowadzając duże kampanie rabatowe.

„Kiedy również zdecydowaliśmy się na to, nie tylko doprowadziło to do zwiększenia sprzedaży, ale także zainspirowało nowych i obecnych klientów do interakcji i współpracy z Canyon, a ostatecznie do powiększenia społeczności rowerowej”.

Canyon słynie z rowerów szosowych, szutrowych i elektrycznych, a na poziomie zawodowym odniósł znaczny sukces dzięki sponsoringowi Mathieu van der Poela i jego drużyny Alpecin-Deceuninck, a Kasia Niewiadoma zdobyła tytuł kobiet Gravel World on a Canyon dzięki wyścigom z Canyon -Zespół SRAM.

Według doniesień, w styczniu tego roku firma Canyon obniżyła ceny w całej swojej ofercie aż do 400 funtów w Wielkiej Brytanii i udzieliła podobnych obniżek w innych krajach, w tym w USA, walcząc o sprzedaż z konkurencyjnymi markami.

„Chociaż w branży rowerowej dominują wysokie poziomy zapasów i wysokie rabaty, w 2023 r. firma nadal kontynuowała trajektorię silnego wzrostu” – stwierdził Canyon w oświadczeniu.

„Innowacyjne podejście Canyon, sprawdzone przez naszych sportowców i profesjonalne drużyny sportowe, a także korzyści płynące z naszego modelu biznesowego skierowanego bezpośrednio do konsumenta, to kluczowe czynniki sukcesu. Biorąc pod uwagę trudną gospodarkę światową, nasze tegoroczne wyniki były znaczące i wskazuje to na utrzymujący się wysoki popyt na rowery premium Canyon.”

Dodaj komentarz