Prezydent CPA odpowiada na debatę Chloe Hosking o umowie zawodnika – „Możemy wspólnie iść do przodu”

Chloe Hosking – gwiazda kolarska i aktywistka sportowa, która w 2023 roku odmówiła powrotu do Women’s WorldTour, wywołując wzburzenie w środowisku kolarskim. Zamiast tego skupiła się na budowaniu własnej marki rowerów i otwartej krytyce wobec nierówności płacowych i braku ochrony danych osobowych w kolarstwie. Jej postawa wzbudziła kontrowersje i zmusiła do dyskusji o przyszłości kolarstwa kobiet.

Chloe Hosking nie mogła wrócić do Women’s WorldTour w 2023 r., aby po raz 14. ścigać się w wyścigach szosowych na najwyższym poziomie, zamiast tego skupiła się na bardziej zróżnicowanym harmonogramie wyścigów, budując własną markę rowerów i głośno wypowiadając się jako zwolenniczka kobiecego kolarstwa .

Na początku grudnia australijska sprinterka w mediach społecznościowych i na swoim osobistym blogu wyraziła niezadowolenie z precedensów w zakresie wynagrodzeń zawodowych kolarzy, bezpieczeństwa i ochrony danych, kiedy stowarzyszenie kolarzy mężczyzn Cyclistes Professionnels Associés zgodziło się na nowe wspólne porozumienie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Zawodowców Zespoły kolarskie (AIGCP).

Hosking nazwał porozumienie „straconą szansą dla kolarzy” i wyjaśnił dlaczego.

Prezes CPA, Adam Hansen, w odpowiedzi na X , dawniej Twitterze, stwierdził, że jej post na blogu to „fajny artykuł”, ale zwrócił uwagę na kilka szczegółów związanych z peletonem kobiet i miejscami, w których można znaleźć rozwiązania.

Hansen dodał: „Masz mój numer. Zadzwoń do mnie, a będziemy mogli wspólnie pracować nad dalszym postępem”.

„Smutne jest to, że skontaktowałam się z wieloma kobiecymi zespołami i rozdałam im ulotki, aby przekazały je koleżankom z drużyny, aby skontaktowały się z nami, abyśmy mogli wspólnie stworzyć wspólne porozumienie kobiet. Niestety nie otrzymaliśmy ani jednej odpowiedzi” – stwierdził Hansen w swojej długiej odpowiedzi.

Hosking, która kończy zaawansowane studia, aby uzyskać dyplom prawnika, spędziła 13 sezonów jako profesjonalistka w kilku zespołach UCI Continental i czołowych zespołach, zanim dokonała nagłej zmiany, aby realizować ambicje wyścigowe w 2023 r. we własnym zespole.

Jej profesjonalny kontrakt na lata 2023–2024 „rozpłynął się w powietrzu”, gdy upadł zespół B&B Hotels.

W styczniu tego sezonu doświadczony sprinter zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w Bay Crits i czwarte w zawodach krajowych w Ballarat, ale nie startował w żadnym większym zespole.

Następnie dołączyła do UniSA-Australia, krajowej drużyny sponsorowanej przez Uniwersytet Australii Południowej, aby wziąć udział w wyścigu Cadel Evan Great Ocean Road Race WorldTour, który wygrała w 2018 r. Jednak nie było kontynuacji ze stałą pensją od dużego zespołu na horyzoncie.

„Odbyłem kilka rozmów z zespołami i przedstawiłem oferty kontraktowe, ale odmówiłem” – powiedział Hosking w styczniu.

„Myślę, że dość głośno wypowiadałam się na temat kobiet zasługujących na minimalną pensję i niemających konieczności ubiegania się o niższą pensję. Myślę, że moja kariera również gwarantuje pensję, która nie tylko pozwoli mi przetrwać na granicy ubóstwa. Nie wiem, dlaczego powinnam to zrobić muszę zadowolić się czymś mniejszym.”

Hosking stworzyła własny zespół Hosking Bikes, aby móc kontynuować wyścigi, i głośno zaczęła opowiadać o prawach sportowców, zwłaszcza w peletonie kobiet. W szczególności była zaniepokojona zgodą CPA na niższą płacę minimalną dla kolarzy, co nazwała „stagnacją wynagrodzeń” i zaniedbaniami w zakresie pomocy sportowcom w ochronie ich danych, prywatności i marki osobistej.

„Jeźdźcy, zwłaszcza ci oscylujący wokół płacy minimalnej, kobiety i osoby na początku kariery, powinni krytycznie przyjrzeć się umowie” – napisała na swoim blogu.

„Jeźdźcy powinni zadać sobie pytanie, czy to porozumienie oznacza sprawiedliwy wzrost płac? Czy dostanę kawałek rosnącego finansowego tortu kolarstwa? I dlaczego w następstwie tragicznej śmierci Gino Madera nie wprowadzono nowych środków bezpieczeństwa chroniących moje dobro?

„Jako grupa kolarze mają prawo przywrócić tę umowę do deski kreślarskiej i poprosić o CBA (porozumienie zbiorowe), które odpowiednio chroni ich prawa, interesy i, co ważne, bezpieczeństwo – zarówno krótko-, jak i długoterminowe – jako zawodowych sportowców”.

Hansen odniósł się do kilku z tych pytań w swojej odpowiedzi w mediach społecznościowych, zauważając: „Byłem w Paris Roubaix dla kobiet i oświadczyłem kobietom, że chcemy, aby one również miały wspólne porozumienie. Wyraziłem chęć ich zaangażowania, po czym ruszymy dalej i zaczniemy zajmować się tym tematem. Bo jeśli tego nie zrobimy, zrobi to UCI, a wtedy my będziemy z nimi walczyć i będziemy na tyłach, aby nadrobić zaległości.”

Tego lata w USA Hosking powróciła do wyścigów kryterialnych podczas tygodniowej serii Tour of America’s Dairyland, gdzie odniosła zwycięstwo na postoju w Milwaukee w stanie Wisconsin przy wsparciu australijskiego zespołu. Wycieczka samochodowa po USA pozwoliła jej na zdobycie punktów krytycznych w wyścigu w Utah, zdobywając dwie najlepsze 25-tki. Brała także udział w zawodach FNLD GRVL w Europie.

Wydawało się, że w 2024 r. Hosking będzie nadal łączył interesy w ten sam sposób, tworząc niedrogie rowery wyścigowe i wielopowierzchniowe i ścigając się na nich na całym świecie. Ale jej „podróż zmian” zmierzała także w stronę biznesowej strony kolarstwa z prawem sportowym.

Dodaj komentarz