„Pożegnanie z Ballarat, witaj Perth!” – Mistrzostwa Narodowe Australii w drogowym kolarstwie przenoszą się na zachód.

Po tylu latach, australijskie Mistrzostwa Szosowe zakorzeniające się w regionalnym mieście Ballarat, przenoszą się na zachodnie wybrzeże do Perth. Co to oznacza dla przyszłości kolarstwa w Australii? Czy zmiana lokalizacji wywoła falę nowych sukcesów w historii tego sportu? Zapraszamy do odkrycia, jakie emocje przyniesie wielkie wydarzenie na nowym terenie.

Po tylu latach, kiedy w wiktoriańskim regionalnym mieście Ballarat przyznawano zielono-złote paski australijskich tytułów mistrzowskich w szosach, na horyzoncie widać zmiany, a w poniedziałek firma AusCycling ogłosiła, że ​​Krajowe Mistrzostwa Szosowe odbędą się w odległości prawie 3000 km w Perth Zamiast.

Co więcej, nie tylko impreza w roku 2025 zawita do stolicy Australii Zachodniej w styczniu, ale rywalizacja o zielono-złotą koszulkę będzie tam trwać aż do 2027 roku.

„W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku epickich bitew” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor generalna AusCycling, Marne Fechner. „Perth stanie się teraz częścią historii kolarstwa i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jakie historie rozwiną się w nadchodzących latach”.

Australia Zachodnia była w ostatnich latach stale obecna w świadomości australijskich fanów kolarstwa i od jakiegoś czasu krążą pogłoski, że będzie to kolejna lokalizacja mistrzostw. Jest domem dla wielu czołowych wykonawców w kraju na światowej scenie, od Jai Hindleya (Bora-Hansgrohe) po Sama Welsforda (Bora-Hansgrohe). „Dorastałem, trenując i ścigając się na tych drogach, a możliwość ścigania się o prestiżową zielono-złotą koszulkę przed przyjaciółmi i rodziną jest wyjątkowa” – powiedział Welsford, niedawny zwycięzca trzech etapów Tour Down Under.

Zawody, które obejmują kryteria, jazdę na czas i wyścig szosowy, odbędą się w centrum Perth, w tym w Kings Park w centrum miasta. To pierwsza zmiana miejsca od dwudziestu lat, ponieważ wyścigi o tytuł mistrza kraju po raz pierwszy odbyły się w rejonie Ballarat w 2002 roku.

Kryterium w centrum miasta i tor wyścigów szosowych Buninyong z podjazdem kształtującym wyścig stały się podstawą, ale wyścig szosowy zapewnił trasę nieodpowiednią dla wyłącznie wspinaczy lub, jeśli o to chodzi, czystych sprinterów, albo ze względu na krótkie, często powtarzane podjazdy . Oprócz zmiany geograficznej przeniesienie do innej lokalizacji mogłoby zatem dać szansę na otwarcie wyścigu dla stylu kolarza, który od dawna był w tyle w Buninyong. Szczegóły kursu nie są jednak jeszcze znane.

Wyścigi, które odbyły się w styczniu tego roku, zapewniły kryterium zwycięstwa w elitarnym wyścigu kobiet i mężczyzn kolarzom Jayco-AlUla Ruby Roseman-Gannon i Calebowi Ewanowi, a Grace Brown (FDJ-Suez) zdobyła tytuł elitarnej jazdy na czas kobiet i Luke’owi Plappowi (Jayco-AlUla) męska. Roseman-Gannon i Plapp również odnieśli zwycięstwa w wyścigach szosowych – w przypadku Plappa trzeci rok z rzędu zdobył zielone i złote medale.

Mistrzostwa Krajowe tradycyjnie były jednym z wydarzeń otwierających wypełniony styczniowym kalendarzem Australii, dając krajowym jeźdźcom szansę na zmierzenie się z powracającymi profesjonalistami, którzy następnie przenieśli się na wydarzenia WorldTour Tour Down Under i Cadel Wyścig Evans Great Ocean Road.

Dodaj komentarz