Powrót wydarzeń w tygodniu do programu wyścigu Cadel Evans Great Ocean Road w 2024 roku

W 2024 roku wróci format przedpandemicznych wyścigów Cadel Evans Great Ocean Road Race, które rozpoczną się z dniem środowym, zapowiadając gorący weekend kolarski. Przedstawiamy szczegóły tych wyjątkowych zawodów, będących jednym z głównych elementów Australijskiego Lata Kolarstwa. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o emocjonujących zmaganiach i planach na najbliższą edycję.

Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race powróci do formatu sprzed pandemii w 2024 r. wraz z wznowieniem wyścigów rozgrywanych w środku tygodnia dla elitarnych mężczyzn i kobiet w ramach przygotowań do głównych wydarzeń.

Wyścigi rozpoczną się wieczorem w środę 24 stycznia kobiecym wyścigiem Geelong Classic i będą kontynuowane następnego dnia męskim wyścigiem Surf Coast Classic z rankingiem 1.1.

Wyścig szosowy Elite Women’s Road Race na Uniwersytecie Deakin odbędzie się w sobotę 27 stycznia, zanim wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race dla elitarnych mężczyzn spuści kurtynę na listę wyścigów w Wiktorii.

„Wyścigi w środku tygodnia będą idealnym wzmocnieniem dla zespołów i zawodników przed pełnym akcji weekendem kolarskim” – powiedział dyrektor wyścigu Scott Sunderland w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

W Geelong Classic elitarne kobiety pokonają 25 okrążeń 2-kilometrowego toru wokół Ogrodu Botanicznego i nabrzeża, a Sunderland reklamuje tę imprezę jako „nieco ponad godzinę bezlitosnych, agresywnych wyścigów w stylu ulicznym”.

Znany jako Race Torquay, gdy wcześniej odbywał się na poziomie UCI w 2020 r., Surf Coast Classic dla elitarnych mężczyzn obejmuje 150 km od Lorne do Torquay. Sam Bennett wygrał edycję 2020 w sprincie grupowym, wyprzedzając Giacomo Nizzolo i Alberto Dainese.

„Dzięki niesamowitemu i zapierającemu dech w piersiach widokowi przez całą trasę taktyka zespołowa będzie skupiać się nie tylko na zdobyciu zwycięstwa, ale także na zdobyciu maksymalnej możliwej liczby punktów, co z pewnością zapewni ekscytujący finisz” – powiedział Sunderland.

Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race, zorganizowany po raz pierwszy w 2015 r. i zainspirowany sukcesem Mistrzostw Świata w Geelong pięć lat wcześniej, stał się głównym elementem Australijskiego Lata Kolarstwa.

Wyścig mężczyzn otrzymał status WorldTour w 2020 r., kiedy łupy odebrał Dries Devenyns, a zwycięzcą został Marius Mayrhofer w 2023 r., kiedy wydarzenie powróciło do kalendarza po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Edycja 2024 będzie miała początek i metę w Geelong i będzie miała długość 176 km.

Elitarny wyścig kobiet uzyskał także status Women’s WorldTour w 2020 roku, kiedy zwyciężyła Liane Lippert. Loes Adegeest jest obrońcą tytułu. Wyścig kobiet ma długość 143 km i rozpoczyna się i kończy w Geelong.

Wyścigi w Wiktorii poprzedzone są startem WorldTours mężczyzn i kobiet na Tour Down Under na początku miesiąca. Tour Down Under kobiet odbędzie się w dniach 12–14 stycznia, a wyścig mężczyzn odbędzie się w dniach 16–21 stycznia.

Dodaj komentarz