Porywający zwycięski tytuł Ruby Roseman-Gannon w wyścigu szosowym kobiet w Australii.

Ruby Roseman-Gannon (Liv-AlUla-Jayco) wygrała skąpany w deszczu wyścig szosowy kobiet U23/Elite podczas Australijskich Mistrzostw Krajowych na Uniwersytecie Federacji, nieustępliwie stawiając czoła wyzwaniom i kończąc wyścig niewielkim sprintem grupowym. To był emocjonujący i nieprzewidywalny wyścig, który dostarczył wielu niespodzianek i momentów z chwytającymi za serce zwrotami akcji. Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi emocjami relacjami z tego ekscytującego wydarzenia!

Ruby Roseman-Gannon (Liv-AlUla-Jayco) wygrała skąpany w deszczu wyścig szosowy kobiet U23/Elite podczas Australijskich Mistrzostw Krajowych na Uniwersytecie Federacji, po tym, jak nieustępliwie starała się znajdować na czele wyścigu, co ostatecznie sprowadziło się do niewielkiego sprint grupowy.

Lauretta Hanson (Lidl-Trek) była druga w biegu na metę, wyprzedzając Alexa Manly’ego (Liv-AlUla-Jayco), który na dystansie 104,4 km w Buninyong zajął trzecie miejsce. Grace Brown (FDJ-Suez) była czwarta. przerywając czteroletnią serię występów na podium.

Neve Bradbury (Canyon-SRAM) wywalczyła tytuł mistrza do lat 23, będąc jedyną zawodniczką w tej kategorii w czołowej grupie 11 osób, natomiast Haylee Fuller (Team BridgeLane) zdobyła srebro do lat 23 i ubiegłoroczna zwyciężczyni Ella Simpson (ARA Skip Capital ) zdobył brąz.

Zapytana, co sądzi o wyniku, Roseman-Gannon, kolarka, która swoje etapy kształcące spędziła w Brunswick Cycling Club, powiedziała: „Myślę, że jestem w szoku, to jeszcze do mnie nie dotarło. Od dawna marzyłem o tym dniu.”

„Wiedziałam, że wykonałam dużo pracy” – dodała później. „Byłam dość zmotywowana i ciężko trenowałam. Ale nie sądzę, żeby ktokolwiek czuł się naprawdę pewnie, wchodząc w lato związane z kolarstwem, ponieważ nigdy nic nie wiadomo, bo się nie ścigało.

Jednakże zwycięstwo Roseman-Gannon w kryterium kryterium na początku tygodnia było dobrym wskaźnikiem, a ona regularnie zajmowała miejsce w grupie prowadzącej, ponieważ dynamiczny wyścig szosowy z deszczową drugą połową ciągle zmieniał kształt.

Na ostatnich kilometrach Roseman-Gannon początkowo prowadziła z dwiema byłymi zwyciężczyniami, Sarah Gigante (AG Insurance-Soudal) i Amandą Spratt (Lidl-Trek). Jednak grupa pościgowa ponownie dołączyła i wykonała sprint z 11-osobowej grupy prowadzącej.

Jak to się rozwinęło

Po minucie ciszy dla Melissy Dennis (z domu Hoskins) wyścig rozpoczął się w suchych warunkach, ale z ostrzeżeniem o tym, co może się stać, gdyby trzeba było go zatrzymać ze względu na ekstremalne warunki pogodowe. Radar przewidywał deszcz, a prognoza ostrzegała, że ​​„może wystąpić burza, być może silna”.

Wyścig składał się z 9 okrążeń na trasie o długości 11,6 km, w tym podjazdu na Mount Buninyong Road. Wyścig przebiegał w miłej atmosferze, gdy kolarze przejeżdżali przez linię kilka razy po raz pierwszy. Następnie Courtney Sherwell wykonała atak i wyruszyła na samotny wypad, zwiększając w niektórych momentach różnicę do około minuty.

Gałęzie drzew kołysały się na podmuchach wiatru od samego początku, a gdy mniej więcej w połowie wyścigu zaczął padać deszcz, a widzowie szukali schronienia, dwóch kluczowych faworytów, Gigante i Spratt, zaatakowało z peletonu i przejechało do Sherwell na wspinaczka. Z tyłu panował chaos, gdy jeźdźcy próbowali połączyć się z tak potężnym ruchem, i udało się to wystarczająco, aby do czasu, gdy wspięli się na podjazd, utworzyli grupę około 11 osób.

Gdy rozpoczął się zjazd, wykopaliska wciąż się pojawiały, a grupa na czele powiększyła się do prawie 30 osób, a ostatecznie Hanson, Roseman-Gannon i zwyciężczyni z 2022 r. Nicole Frain (HESS Cycling) wyskoczyli z przodu.

Gdy na trzy okrążenia przed metą kolarze ponownie zaczęli wspinać się pod górę po przekroczeniu linii mety, zawodnik U23 Neve Bradbury (Canyon-SRAM), Gigante i Spratt dołączyli do grupy prowadzącej i wypracowali sobie sześciokrotną przewagę na szczycie skoczni. W miarę jak deszcz nadal padał, po wspinaczce grupa powiększyła się i powstał kolejny ruch, w skład którego wchodzili Georgia Baker (Liv-AlUla-Jayco), Hanson i Roseman-Gannon.

Następnie na ostatnim okrążeniu i przy kolejnym przetasowaniu talii, Gigante, Spratt i Roseman-Gannon wyglądali, jakby mieli zadecydować o wyścigu między sobą. Jednak zdeterminowany pościg doprowadził do sprintu na poziomie 11, a Roseman-Gannon wykonała swój ostatni skok do przodu, gdy się to liczyło.

Połączony wyścig szosowy kobiet do lat 23 i elitarnych kobiet był przedostatnim wydarzeniem Australijskich Mistrzostw Świata w Szosach w 2024 r., które odbywają się w Ballarat i okolicach od prawie dwudziestu lat, ale w 2025 r. odbędą się gdzie indziej.

Ten rok może być również ostatnim, w którym o tytule szosowym do lat 23 zadecyduje się w ramach wyścigu kombinowanego, a AusCycling twierdzi, że kategoria ta może otrzymać własne, samodzielne zawody już w 2025 roku.

Uzyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich naszych relacji z Tour Down Under i Women’s Tour Down Under, w tym do relacji z Australii, najświeższych wiadomości i analiz. Dowiedz się więcej.

Wyniki zasilane przez Pierwsza jazda na rowerze

Dodaj komentarz