Poradnik 2023: Kobiety WorldTour – ostateczne informacje

PrzeglądProfesjonalne kolarstwo kobiet zaprezentowało cztery nowe wydarzenia w 2023 Women’s WorldTour z nowo uruchomionym UAE Tour oraz awansem Tour Down Under, Omloop Het Nieuwsblad i Tour de Suisse do najwyższej serii. Kobiecy WorldTour 2023 obejmuje 30 wydarzeń, które rozpoczęły się od Tour Down Under i Cadel Evans Great Ocean Road Race w ramach pe

Przegląd

Profesjonalne kolarstwo kobiet zaprezentowało cztery nowe wydarzenia w 2023 Women’s WorldTour z nowo uruchomionym UAE Tour oraz awansem Tour Down Under, Omloop Het Nieuwsblad i Tour de Suisse do najwyższej serii.

Kobiecy WorldTour 2023 obejmuje 30 wydarzeń, które rozpoczęły się od Tour Down Under i Cadel Evans Great Ocean Road Race w ramach pełnego sezonu australijskich letnich wyścigów, które rozpoczęły się w Nowym Roku.

Następnie seria udała się na Bliski Wschód na najnowszy dodatek do kalendarza w UAE Tour, czterodniowym wyścigu etapowym odbywającym się w lutym obok wyścigu mężczyzn, który odbywa się od 2019 roku.

Nowo zmodernizowany Omloop Het Nieuwsblad zapoczątkował „weekend otwarcia” wiosennych klasyków, w tym Tour of Flanders i Paris-Roubaix Femmes, przed ich kulminacją w Ardennes Classics w kwietniu.

Sezon wyścigów etapowych rozpoczął się w maju od trzech imprez najwyższej rangi, w tym odświeżonej siedmiodniowej La Vuelta Femenina – przeniesionej z tradycyjnego wrześniowego miejsca w kalendarzu – wraz z Itzulia Women, Vuelta a Burgos Feminas. Następnie seria udała się do Wielkiej Brytanii na RideLondon Classique – Tour Kobiet został jednak odwołany – a następnie do Szwajcarii na Tour de Suisse.

Letnie wyścigi etapowe ruszyły pełną parą w lipcu wraz z dwoma największymi wyścigami roku – Giro d’Italia Donne i Tour de France Femmes, a wszystko to przed inauguracyjnymi Mistrzostwami Świata UCI w Glasgow.

Sezon zamykają wyścigi jednodniowe i etapowe: Tour of Scandinavia w sierpniu, GP de Plouay, Simac Ladies Tour i Tour de Romandie we wrześniu oraz Tour of Chongming Island i Tour of Guangxi w październiku.

Kolarstwo.info będzie co tydzień aktualizować najnowszą klasyfikację WorldTour kobiet w poniższej tabeli. Zapraszamy również do śledzenia najnowszych rankingów WorldTour i przewodnika po walce o spadek z WorldTour kobiet.

Zaglądaj tu po wyścigach WorldTour kobiet, aby zapoznać się z naszymi pełnymi raportami, wynikami, galeriami, wiadomościami, funkcjami i analizami. Rozważ także subskrypcję, aby wesprzeć nasze treści dla kobiet.

WorldTour 2023 kobiet – klasyfikacja

Poz. Imię i nazwisko zawodnika (kraj) Drużyna Wynik
1 Demi Vollering (SD Worx) 4891.86
2 Lotte Kopecky (SD Worx) 2735
3 Marlen Reusser (SD Worx) 2512.86
4 Kasia Niewiadoma (Canyon-SRAM) 2284.71
5 Annemiek van Vleuten (Movistar) 2114.57
6 Lorena Wiebes (SD Worx) 2097
7 Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek) 1526
8 Pfeiffer Georgi (dsm-firmenich) 1494
9 Liane Lippert (Movistar) 1363.57
10 Silvia Persico (UAE Team ADQ) 1312.14
Poz. Imię i nazwisko zawodnika (kraj) Drużyna Wynik
1 Team SD Worx 13988.02
2 Canyon-SRAM 7870.97
3 Lidl-Trek 7268.74
4 ZEA Team ADQ 5134.98
5 Zespół dsm-firmenich 4949.98
6 FDJ-SUEZ 4933.99
7 Movistar 4830.98
8 Team Jumbo-Visma 3951.98
9 Fenix-Deceuninck 2271
10 Jayco-AlUla 2219.01

WorldTour Kobiet – Historia

Seria Women’s WorldTour zastąpiła dawny jednodniowy Puchar Świata w 2016 roku i rozrosła się do 30 wyścigów – z mieszanką wyścigów jednodniowych i etapowych – oferując kobiecemu peletonowi i fanom kolarstwa dziesięć miesięcy profesjonalnych wyścigów rowerowych.

Wszystko zaczęło się od Tour Down Under w styczniu, a zakończy w Tour of Guangxi w październiku, gdzie ukoronowani zostaną najlepsi indywidualni kolarze, młodzi kolarze i zwycięzcy drużynowi serii.

Annemiek van Vleuten (Movistar) zdobyła tytuł mistrzowski trzykrotnie – w 2018, 2021 i 2022 roku – i po raz kolejny była główną pretendentką do udziału w pagórkowatych wyścigach jednodniowych i etapowych. W swoim ostatnim sezonie przed przejściem na emeryturę i jako panująca mistrzyni świata, Van Vleuten miała na celu zdobycie obu tytułów w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia Donne i Tour de France Femmes i chociaż wygrała włoski wyścig, to Demi Vollering (SD Worx) triumfowała we Francji.

W 2022 roku Van Vleuten zapewniła sobie tytuł mistrzowski w klasyfikacji generalnej z łączną liczbą 3 589 punktów. Ukończyła sezon przed wicemistrzynią Elisą Longo Borghini (Trek-Segafredo), która miała 2 710 punktów, i zajmującą trzecie miejsce Demi Vollering (SD Worx) z 2 681 punktami.

Poprzednie zwyciężczynie indywidualnego rankingu elity kobiet to Lizzie Deignan w 2020 roku, Marianne Vos w 2019 roku, Anna van der Breggen w 2017 roku i inauguracyjna mistrzyni Megan Guarnier w 2016 roku.

Wiele znanych twarzy odcisnęło swoje piętno jako zwycięzcy klasyfikacji najlepszych młodych kolarzy, w tym Shirin van Anrooij w 2022 roku, Niamh Fisher-Black w 2021 roku, Liane Lippert w 2020 roku, Lorena Wiebes w 2019 roku, Sofia Bertizzolo w 2018 roku, Cecilie Uttrup Ludwig w 2017 roku i Kasia Niewiadoma w 2016 roku, a wszyscy stali się głównymi pretendentami w elitarnych szeregach kobiet.

Klasyfikacja drużynowa została zdominowana przez jeden zespół, SD Worx (dawniej Boels Dolmans), który wygrał serię sześć razy w ciągu ostatnich siedmiu sezonów w latach 2016-2019 i ponownie w latach 2021 i 2022.

Trek-Segafredo jest jedyną drużyną, która przerwała ich zwycięską passę, wygrywając w 2020 roku.

WorldTour Kobiet – Kalendarz

Przesuń, aby przewinąć w poziomie
Data Nazwa wydarzenia Zwycięzca
15-17 stycznia Santos Women’s Tour Down Under Grace Brown (FDJ-Suez)
28 stycznia Cadel Evans Road Race Loes Adegeest (FDJ-Suez)
9-12 lutego UAE Tour Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek)
25 lutego Omloop Het Nieuwsblad Lotte Kopecky (SD Worx)
4 marca Strade Bianche Demi Vollering (SD Worx)
11 marca Ronde van Drenthe Lorena Wiebes (SD Worx)
19 marca Trofeo Alfredo Binda Shirin van Anrooij (Lidl-Trek)
23 marca Classic Brugge-De Panne Pfeiffer Georgi (dsm-firmenich)
26 marca Gent-Wevelgem Marlen Reusser (SD Worx)
2 kwietnia Tour of Flanders Lotte Kopecky (SD Worx)
8 kwietnia Paris-Roubaix Femmes Alison Jackson (EF Education-Tibco-SVB)
16 kwietnia Amstel Gold Race Demi Vollering (SD Worx)
19 kwietnia La Flèche Wallonne Demi Vollering (SD Worx)
23 kwietnia Liège-Bastogne-Liège Demi Vollering (SD Worx)
1-7 maja La Vuelta Femenina Annemiek van Vleuten (Movistar)
12-14 maja Itzulia Women Marlen Reusser (SD Worx)
18-21 maja Vuelta a Burgos Feminas Demi Vollering (SD Worx)
26-28 maja RideLondon Classique Charlotte Kool (dsm-firmenich)
Anulowane Tour kobiet
30 czerwca – 9 lipca Giro d’Italia Donne Annemiek van Vleuten (Movistar)
23-30 lipca Tour de France Femmes Demi Vollering (SD Worx)
Anulowane Postnord Vårgårda WestSweden TTT
Anulowane Postnord Vårgårda WestSweden RR
22-27 sierpnia Tour of Scandinavia Annemiek van Vleuten (Movistar)
2 września Classic Lorient Agglomération – Trophée Ceratizit Mischa Bredewold (SD Worx)
5-10 września Simac Ladies Tour Lotte Kopecky (SD Worx)
15-17 września Tour de Romandie Demi Vollering (SD Worx)
12-14 października Wycieczka po wyspie Chongming Chiara Consonni (UAE Team ADQ)
17 października Wycieczka po Guangxi Wiersz 28 – Komórka 2

WorldTour Kobiet – Drużyny

 • Canyon-SRAM Racing
 • EF Education-TIBCO-SVB
 • FDJ-SUEZ
 • Fenix-Deceuninck
 • Human Powered Health
 • Israel Premier Tech Roland
 • Liv Racing Teqfind
 • Movistar Team Women
 • Team DSM
 • Team Jayco AlUla Women
 • Team Jumbo-Visma Women
 • SD Worx
 • Trek-Segafredo
 • UAE Team ADQ
 • Uno-X Pro Cycling

Od 1 stycznia 2023 r. 15 kobiecych drużyn WorldTeams jest automatycznie zapraszanych do udziału w zawodach serii.

UCI wprowadziła minimalne wynagrodzenia dla kobiecych drużyn WorldTeams w 2020 r., a w 2023 r. wzrosły one do 32 102 euro (zatrudnieni) / 52 647 euro (samozatrudnieni). Struktura wynagrodzeń obejmuje teraz minimalne wynagrodzenie neo-pro w wysokości 26 849 euro (zatrudnieni) / 44 032 euro (samozatrudnieni).

Ponadto trzy najwyżej sklasyfikowane kontynentalne drużyny kobiet w światowym rankingu UCI otrzymują automatyczne zaproszenia, podczas gdy pozostałe kontynentalne drużyny kobiet są zapraszane według uznania organizatorów. W każdym wyścigu WorldTour Kobiet mogą wystartować maksymalnie 24 drużyny.

Liczba kolarek startujących w jednej drużynie na niektórych etapach uległa zmianie. Jedna z nowych zasad stanowi, że w przypadku wyścigów etapowych UCI Women’s WorldTour składających się z pięciu lub mniej etapów, organizator może ustawić liczbę startujących zawodniczek na 6 lub 7.

Jednak w przypadku wyścigów etapowych UCI Women’s WorldTour składających się z sześciu i więcej etapów, takich jak Giro d’Italia Donne, Tour de France Femmes, La Vuelta Femenina, Tour of Scandinavia, Simac Ladies Tour i Women’s Tour, drużyny będą startować z siedmioma kolarkami i dwoma pojazdami wsparcia drużynowego.

WorldTour Kobiet – Punkty

Punkty są przyznawane za klasyfikację końcową każdego wyścigu według następującej skali dla 40 najlepszych zawodniczek. Kolarka z największą liczbą punktów w klasyfikacji indywidualnej nosi koszulkę liderki serii.

W przypadku jazdy drużynowej na czas i etapów, punkty w skali są przyznawane drużynie. Punkty te są następnie dzielone równo pomiędzy kolarzy kończących zawody lub etap. Etapy i półetapy oferują maksymalnie 50, a minimalnie 6 punktów dla 10 najlepszych kolarzy. Punkty przyznawane za etapy są rejestrowane ostatniego dnia zawodów.

Kolarz, który założy koszulkę lidera wyścigu na każdym etapie, otrzymuje osiem punktów.

W klasyfikacji końcowej 3 najlepszych młodych kolarzy (poniżej 23 roku życia) otrzymuje 6, 4 i 2 punkty.

Klasyfikacje drużynowe obejmują zarówno kobiece drużyny WorldTeams, jak i kobiece drużyny kontynentalne. Klasyfikacja drużynowa jest obliczana poprzez dodanie punktów klasyfikacji indywidualnej zdobytych przez wszystkie kolarki drużyny w rankingu indywidualnym UCI Women’s WorldTour.

Więcej informacji na temat struktury punktowej WorldTour Kobiet można znaleźć poniżej.

Poz. Punkty Komórka nagłówka – kolumna 2
1 400
2 320
3 260
4 220
5 180
6 140
7 120
8 100
9 80
10 68
11 56
12 48
13 40
14 32
15 28
16-20 24
21-30 16
31-40 8

WorldTour Kobiet – Przewodnik po wyścigach

Santos Women’s Tour Down Under – 15-17 stycznia, Australia

Women’s Tour Down Under, który został odwołany w 2021 i 2022 roku z powodu pandemii – był styczniowym otwarciem sezonu i został podniesiony do najwyższej rangi wyścigów po raz pierwszy od jego rozpoczęcia w 2016 roku. Trzydniowy wyścig odbył się w Adelajdzie i okolicach.

Cadel Evans Road Race – 28 stycznia, Australia

Wyścig Cadel Evans Great Ocean Road Race powrócił po dwóch latach nieobecności z powodu pandemii COVID-19 w sobotę 28 stycznia, stanowiąc część kobiecego WorldTour od 2020 roku.

UAE Tour Women – 9-12 lutego, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zupełnie nowy wyścig zainaugurowany w 2023 roku, kobiecy peleton udał się na Bliski Wschód na czterodniowy wyścig, który oferował trzy możliwości sprintu i finisz na szczycie na 3. etapie na szczycie Jebel Hafeet.

Wiosenne klasyki

Omloop Het Nieuwsblad – 25 lutego, Belgia

Długotrwały Klasyk Omloop het Nieuwsblad dołączył do WorldTour w swojej 18. edycji w ramach „weekendu otwarcia”. Flanders Classics nadzoruje obecnie sześć najpopularniejszych wiosennych klasyków, począwszy od Omloop Het Nieuwsblad, Gent-Wevelgem, Dwars door Vlaanderen, Tour of Flanders, Scheldeprijs i Brabantse Pijl.

Strade Bianche Women – 4 marca, Włochy

Po inauguracji wiosennych klasyków w Omloop het Nieuwsblad, kobiecy WorldTour został wznowiony na Strade Bianche w Sienie we Włoszech. Wyścig poprowadził kolarki po białych, szutrowych drogach w malowniczym regionie Toskanii, kończąc się na Piazza del Campo w Sienie.

Ronde van Drenthe Kobiety – 11 marca, Holandia

Przyjazna sprinterom trasa między Assen i Hoogeveen składa się z serii pętli po brukowanych sektorach i czterech wycieczek na VAM Berg, z 50 km do mety. Kolarze, którzy historycznie dobrze radzili sobie w tym wyścigu, to potężni jednodniowi specjaliści od płaskiego terenu.

Trofeo Alfredo Binda-Comune di Cittiglio – 19 marca, Włochy

Seria powróciła do Włoch na Trofeo Alfredo Binda-Comune di Cittiglio. Kobiety tradycyjnie ścigają się po wzgórzach otaczających Cittiglio, a następnie kończą wyścig na 17,8-kilometrowych rundach wokół miasta. Każde okrążenie obejmuje podjazd przez Orino, ale szeroko otwarte drogi do mety często pozwalają na sprint w zmniejszonej grupie.

Classic Brugge-De Panne Women – 23 marca, Belgia

Jest to wyścig tradycyjnie przeznaczony dla sprinterów. Trasa rozpoczyna się w Brugge i przebiega przez Leeuw, Koekelare i Schoorbakke, a następnie rywalizacja przenosi się na dwie mety w De Panne.

Gent-Wevelgem Kobiety – 26 marca, Belgia

Gent-Wevelgem, drugi z sześciu Klasyków Flandrii po Omloop het Nieuwsblad, to jeden z bardziej płaskich wyścigów jednodniowych, w którym zwykle dochodzi do starcia sprinterów. Start wyścigu został przeniesiony z Grote Markt w Ypres do Bramy Menin i obejmował kilka głównych podjazdów, takich jak Beneberg, Kemmelberg i Monteberg w drodze do mety w Wevelgem.

Tour of Flanders kobiet – 2 kwietnia, Belgia

Tour of Flanders, jeden z najbardziej prestiżowych wiosennych klasyków, rozpoczyna się i kończy w Oudenaarde. Obejmował połączenie brukowanych sektorów i stromych podjazdów, w tym bardziej decydujących podjazdów pod koniec wyścigu – Kruisberg/Hotond, Oude Kwaremont i Paterberg – przed metą w Oudenaarde.

Paris-Roubaix Femmes – 8 kwietnia, Francja

Inauguracyjny Paris-Roubaix Femmes w 2021 roku był dniem zapisanym na kartach historii zarówno kobiecego kolarstwa, jak i pierwszej zwyciężczyni Paris-Roubaix Femmes – Lizzie Deignan. Jej koleżanka z drużyny Elisa Longo Borghini odniosła kolejne zwycięstwo dla Trek-Segafredo w edycji 2022. 116-kilometrowa trasa z Denain do Roubaix Velodrome obejmuje 17 sektorów brukowanych dróg, przy czym dwa z nich mają maksymalny poziom trudności – Mons-en-Pévèle i Carrefour de l’Arbre.

Amstel Gold Race Ladies Edition – 16 kwietnia, Holandia

Pierwszy z trzech Ardeńskich Klasyków. Wyścig rozpoczynał się i kończył w Maastricht i obejmował pagórkowaty parcour, który kończył się na trzech 17,8-kilometrowych rundach, które obejmowały Geulhemmerberg, Bemelerberg i Cauberg. Od szczytu Cauberg do mety jest około 1,7 km.

La Flèche Wallonne Femmes – 19 kwietnia, Belgia

La Flèche Wallonne to najstarszy i drugi z trzech jednodniowych wyścigów tworzących kobiecy Ardeński Klasyk. Seria jest dostępna dla kobiet dopiero od 2017 roku, kiedy to Amstel Gold Race Ladies Edition powrócił po 14-letniej przerwie, po czym nastąpił długotrwały La Flèche Wallonne i debiut Liège-Bastogne-Liège. Jednodniowy wyścig kobiet słynie z finału na Mur de Huy, na który peleton kobiet wspina się trzykrotnie. Obecnie emerytowana Anna van der Breggen zdobyła rekordowe siedem tytułów z rzędu w La Flèche Wallonne.

Liège-Bastogne-Liège Femmes – 23 kwietnia, Belgia

Liège-Bastogne-Liège zakończył tydzień Klasyków Ardeńskich, zanim kolarze zwrócą uwagę na sezon wyścigów etapowych. Wyścig rozpoczął się w Bastogne i, po raz pierwszy w zeszłym roku, wspiął się na Côte de Mont-le-Soie, a następnie pokonał Côte de Wanne i Côte de la Haute-Levée. Ostatnie podjazdy, Côte de La Redoute i Côte de la Roche-aux-Faucons, zostały pokonane przed metą w Liège.

Wyścigi etapowe

La Vuelta Femenina – 1-7 maja, Hiszpania

W ramach poważnych zmian w Ceratizit Challenge by La Vuelta, organizatorzy zmienili nazwę na La Vuelta Feminina, rozszerzyli ją do siedmiu etapów i przenieśli na maj 2023 roku. Wydarzenie rozpoczęło się jako jednodniowy wyścig w Madrycie w 2015 roku i zostało rozszerzone do dwóch etapów w 2018 roku, a trzeci etap został dodany w 2020 roku. W 2021 r. wyścig został rozszerzony do czterech etapów, a w 2022 r. do pięciu etapów.

Kobiety Itzulia – 12-14 maja, Hiszpania

W swojej drugiej edycji WorldTour Kobiet, organizowanej przez tych samych organizatorów jednodniowego wyścigu w Clásica San Sebastián, wyścig oferował trzy wymagające etapy przez górzysty hiszpański Kraj Basków. Jest on organizowany przez OCETA, która prowadzi również wieloletni sześciodniowy męski wyścig etapowy Itzulia Basque Country.

Vuelta a Burgos Feminas – 18-21 maja, Hiszpania

Vuelta a Burgos Feminas została awansowana do kobiecego WorldTour w 2021 roku i teraz kończy trzy wyścigi etapowe najwyższej rangi oferowane w maju czterema pagórkowatymi etapami.

Trzy wyścigi etapowe najwyższej rangi odbywają się w połączeniu ze wspaniałą serią jednodniowych wyścigów w kraju, w tym Emakumeen Nafarroako Women’s Elite Classics, Navarra Women’s Elite Classics, Gran Premio Ciudad de Eibar, Durango-Durango Emakumeen Saria i nie tylko.

RideLondon Classique – 26-28 maja, Wielka Brytania

RideLondon Classique przekształcił się z jednodniowego wydarzenia w trzydniowy wyścig. Był on częścią kobiecego WorldTour 2023, mimo że został tymczasowo pozbawiony tego statusu, gdy organizatorzy wydarzenia nie zapewnili odpowiedniej transmisji telewizyjnej na żywo z wyścigu w 2022 roku. RideLondon odbywał się jako wyścig jednodniowy i został dodany do inauguracyjnego kalendarza Women’s WorldTour w 2016 roku, ale został odwołany zarówno w 2020, jak i 2021 roku. RideLondon Classique stał się trzydniowym wydarzeniem w 2022 roku i był kontynuowany w tym formacie w 2023 roku.

Tour kobiet – 5-10 czerwca, Wielka Brytania (odwołane w 2023 r.)

Organizatorzy, SweetSpot, zrównali fundusz nagród imprezy z męskim Tour of Britain, który został ustalony na 97 880 euro w ciągu sześciu dni wyścigu w 2019 roku. Ogłosili również pięcioletni plan oferowania relacji na żywo z wyścigu kobiet, który jest wymagany, aby być częścią serii najwyższego poziomu. Jednak ze względu na wyzwania związane z pandemią zostali zmuszeni do zmniejszenia puli nagród. Organizatorzy dążą do powrotu do parytetu nagród pieniężnych. Edycja 2023 miała oferować sześciodniowy wyścig, ale została odwołana z powodu niedoborów finansowych.

Giro d’Italia Donne – 30 czerwca – 9 lipca, Włochy

Giro d’Italia Donne powróciło do kobiecego WorldTour w 2022 roku po tym, jak w 2021 roku zostało zdegradowane za brak transmisji na żywo z wyścigu w 2020 roku. Jest to jedyny dostępny wyścig, który oferuje 10 dni ścigania i kultowe przełęcze górskie, takie jak Stelvio, Zoncolan, Gavia i Mortirolo. Wyścig obchodził 34. rocznicę w 2023 roku.

Tour de France Femmes avec Zwift – 23-30 lipca, Francja

Odrodzenie Tour de France avec Zwift oznaczało historyczny moment w sporcie w sezonie 2022. Po raz kolejny gościł najlepszych kolarzy na świecie, w 2023 roku wyścig odbył się na ośmiu etapach, z Grand Départ w Masywie Centralnym w mieście Clermont-Ferrand, stolicy regionu Owernia. Trasa o długości 956 km prowadziła peleton na południe i w Pireneje, kończąc się górskim finiszem na kultowej Col du Tourmalet na 7. etapie i jazdą indywidualną na czas na 8. etapie w Pau.

Rundy pod koniec sezonu

Postnord Vårgårda WestSzwecja TTT oraz Wyścig szosowy – 19-20 sierpnia, Szwecja (odwołany w 2023 r.)

Miasto Vårgårda po raz kolejny miało być gospodarzem dwóch jednodniowych wyścigów WorldTour Kobiet: drużynowej jazdy na czas 19 sierpnia i wyścigu szosowego 20 sierpnia. Jazda na czas była jedną z ostatnich tego typu w kalendarzu najwyższej rangi, podczas gdy wyścig szosowy był odpowiedni dla mocnych sprinterek, ale wydarzenie zostało ponownie odwołane w 2023 roku.

Tour of Scandinavia – 22-27 sierpnia, Norwegia, Dania, Szwecja

Organizatorzy dawnego wyścigu Ladies Tour of Norway ujawnili swoje plany dotyczące długo oczekiwanej „Bitwy o Północ” w 2022 roku. Impreza odbyła się w Danii, Norwegii i Szwecji, a jej nazwa została zmieniona na Tour of Scandinavia. Wydarzenie było wspierane przez organizatorów Ladies Tour of Norway oraz Duńską Federację.

Classic Lorient Agglomération – Trophée Ceratizit – 2 września, Francja

Rozpoczynający sezon, Classic Lorient Agglomération – Trophée CERATIZIT – znany lepiej jako GP de Plouay – odbył się 2 września. Organizatorzy wprowadzili nowy parcour na edycję 2022 z trasą 159,5 km, która obejmowała 127-kilometrową pętlę otwierającą. Wyścig zakończył się na 2,5 okrążeniach 11,7-kilometrowego lokalnego toru wokół Plouay. Okrążenia obejmowały trzykrotny podjazd Le Lezot (900 m przy 5,5%, odcinek 14%) i dwukrotny la bosse de Rostervel (1500 m przy 4,5%, odcinek 10%).

Simac Ladies Tour – 5-10 września, Holandia

Największy wyścig etapowy w Holandii, który dołączył do kobiecego WorldTour w 2017 roku i zmierza do 23. edycji. Organizatorzy co roku zapraszają najlepsze kobiece drużyny do rywalizacji w ciągu sześciu dni wyścigów pod koniec sezonu. Wśród byłych zwyciężczyń znalazły się między innymi Leontien van Moorsel, Petra Rosner, Kristin Armstrong, Annemiek van Vleuten i Lorena Wiebes, a Marianne Vos czterokrotnie wygrała klasyfikację generalną.

Tour de Romandie – 15-17 września, Szwajcaria

Teraz w swojej drugiej edycji, kobieca wersja Tour de Romandie powróciła w szwajcarskie góry w 2023 roku. Tour de Romandie to wieloletnie wydarzenie rozgrywane w ramach męskiego WorldTour, którego 76. edycja odbędzie się w 2023 roku. Trzydniowe wydarzenie dla kobiet było ostatnim wyścigiem z najwyższej serii w Europie, zanim peleton udał się do Chin na powrót Tour of Chongming Island i Tour of Guangxi.

Tour of Chongming Island – 12-14 października, Chiny

Tour of Chongming Island powrócił po trzech latach przerwy. Wyścig tradycyjnie dobrze nadaje się dla sprinterów, ponieważ obejmuje trzy płaskie etapy i tak było również w tym roku. Chociaż wyścig zwykle odbywał się w maju, został przeniesiony na październik i jest ostatnim wyścigiem etapowym w sezonie.

Tour of Guangxi – 17 października, Chiny

Tour of Guangxi, odwołany również w 2020, 2021 i 2022 roku, oznacza zakończenie WorldTour kobiet w 2023 roku. W ostatniej edycji, która odbyła się w 2019 roku, kobiety ścigały się na dystansie 146 kilometrów ze startem i metą w Guilin. Trasa była głównie płaska i przeznaczona dla sprinterek.

Rozważ subskrypcję Kolarstwo.info, aby wesprzeć nasze treści dla kobiet