/Polskie firmy rowerowe Kross i Romet
rower romet huragan 3

Polskie firmy rowerowe Kross i Romet

9.00 avg. rating (88% score) - 6 votes

Polscy producenci rowerów Kross i Romet

W dzisiejszym artykule chciałbym Wam przedstawić „sylwetki” dwóch największych i najpopularniejszych polskich marek rowerowych – firmy Romet i Kross. Obie firmy wyspecjalizowały się w produkcji rowerów, a Romet dodatkowo produkuje skutery i motocykle. Pamiętam jeszcze czasy kiedy mój dziadek mknął na działkę swoim niemal nowiutkim „komarkiem” wytwarzającym więcej hałasu niż mocy.

rowery romet

Nazwa Romet powstała w 1948 roku jako marka produkowanych przez przedsiębiorstwo „Zjednoczone Zakłady Rowerowe” rowerów, a od 1958 roku również skuterów, zaś od 1971 roku Romet funkcjonował jako samodzielny oddział ww. przedsiębiorstwa, zatrudniając ok 450 pracowników oraz produkując ok 220 tys. rowerów rocznie.
Do roku 2005 firma funkcjonowała jako Romet S.A., zaś od 2006 roku jako Arkus & Romet Group Sp. z o.o. Aktualnie firma nadal oferuje rowery, skutery oraz motocykle składane je w Podgrodziu koło Dębicy z komponentów różnych światowych dostawców. Niedawno firma Romet ogłosiła nową strategię sprzedaży rowerów w 2015 roku, więcej na ten temat możecie przeczytać pod linkiem Kolekcja rowerów Romet 2015.

kross kross

Firma Kross powstała w Przasnyszu w 1990 roku. Założona przez Zbigniewa Sosnowskiego firma początkowo działała jako sklep rowerowy, następnie jako hurtownia rowerów, aby rozwinąć się do przedsiębiorstwa produkującego rowery. Na początku działalności rowery oferowane były pod marką Grand, która została zastąpiona marką Kross w 2003 roku.
Zatrudniająca 426 pracowników w 2013 roku firma, aktualnie w swojej ofercie posiada szeroką gamę rowerów od popularnych „składaków” po rowery górskie i rowery szosowe.

Aktualnie to Kross jest największą marką rowerową w Polsce, posiadając około 20% rynku nowo-sprzedawanych rowerów, których co roku Polacy kupują ponad milion sztuk. Ekspansja firmy widoczna jest również w innych krajach europejskich. Dodatkowo firma Kross stara się zaistnieć jako marka grupy kolarskiej – Kross Racing Team, startując w mniej i bardziej zawodowych imprezach kolarskich w Polsce i zagranicą.

Produkcja rowerów oferowanych przez polskie firmy kwitnie w najlepsze. Już dwa lata temu w Polsce produkowano co 10 rower, oferowany przez europejskie firmy, a w zeszłym roku nasze firmy wyprodukowały około 950 tys. rowerów. W całej Europie co roku sprzedawanych jest około 20 mln. rowerów (duża część z Azji).

© 2014 kolarstwo .info
Źródło: wikipedia.org | romet.pl | kross.pl

Polecamy książkę: „Rowery. Regulacja naprawa konserwacja”

książka rowery regulacja naprawa konserwacja