Pogačar triumfuje w Saitamie w najlepszej koszulce młodzieżowego zawodnika Tour de France

Młody Słoweniec, Tadej Pogačar, zakończył sezon triumfem w Saitama Criterium, kończąc tym samym epokę w koszulce najlepszego młodego kolarza Tour de France. Jego koledzy z drużyny Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczcili jego ostatni występ, a przyszłe plany Pogačara i emocje Petera Sagana wzbudzają wiele spekulacji. Jaki będzie nowy rozdział kolarskich losów obu gwiazd?

Tadej Pogačar zwyciężył w niedzielę w Saitama Criterium, ubrany po raz ostatni w białą koszulkę nagrodzoną dla najlepszego młodego zawodnika Tour de France.

Kolega z drużyny Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Davide Formolo, przypomniał 25-latkowi o tym fakcie, wrzeszcząc na niego z jasnożółtego stanowiska drużyny w Saitama Super Arena, aby mógł cieszyć się swoim ostatnim występem w koszulce, podczas którego pokonał Seppa Kussa (Jumbo-Visma). i Petera Sagana (TotalEnergys) do wyróżnień.

Gdy słońce zaszło nad prefekturą i kryterium 59,5 km, zaszło także nad rozdziałem w karierze Pogačara. W przyszłym sezonie dwukrotny mistrz Tour de France nie będzie już kwalifikował się do klasyfikacji, którą wygrywał cztery razy z rzędu od debiutu w wyścigu w 2020 roku.

Jest to wyczyn, jak zauważył na konferencji prasowej jego menadżer Alex Carera, rekord, bijący Jana Ullricha i Andy’ego Schlecka, którzy zdobyli ten tytuł trzy razy z rzędu.

„To był wspaniały początek mojej kariery w białej koszulce, ale nadszedł czas, aby się pożegnać” – powiedział z uśmiechem Pogačar.

Rekord łatwo przeoczyć, jeśli nie zapomnieć, biorąc pod uwagę wyniki Pogačara tylko w tym roku, od zwycięstw w Vuelta a Andalusia, Paryż-Nicea, Tour of Flanders, Amstel Gold Race, Fleche Wallonne po dwa tytuły mistrzów krajowych, dwa etapy i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej na Tour, w którym wziął udział, wciąż dochodząc do siebie po złamanym nadgarstku, i wyróżnienia liniowe w Il Lombardia.

Słoweniec, któremu towarzyszyli Carera, jego partnerka i zawodniczka Jayco-Alula Urska Zigart oraz osobisty fotograf Alen Milavec, był centralną postacią dwudniowej wystawy, a wcześniej Tour de France Prudential Singapore Criterium.

Obecny mistrz Tour Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), największy rywal Pogačara na Tourze, odmówił zaproszenia na wydarzenia, które nadzoruje organizator Tour ASO. Zamiast tego na arenie umieszczono naturalnej wielkości tekturową wycinkę Duńczyka.

Saitama oznaczała także koniec jednego rozdziału i początek drugiego dla Sagana, który odchodzi z WorldTour, aby przesiąść się na rower górski, mając na celu zarówno zakwalifikowanie się Słowacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, jak i udział w nich.

Siedmiokrotny zdobywca zielonej koszulki wzruszył się na podium, powstrzymując łzy, gdy przez cały dzień przemawiał do tysięcy fanów zgromadzonych tam, oklaskując i czasami poruszając się jak maul rugby po autografy i zdjęcia z zawodnikami.

„Myślę, że jeszcze się spotkamy, może w innej dyscyplinie. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby być w Paryżu na Igrzyskach Olimpijskich. Zobaczymy, czy będzie to możliwe, ale wierzę, że będzie to możliwe. Dziękuję bardzo. I do zobaczenia na kolarstwie górskim” – powiedział Sagan.

Od czasu jego pierwszej edycji w 2013 r. liczba kryteriów Saitama Criterium znacznie wzrosła. Jeden z urzędników oszacował, że na ulicach obejrzało zeszłoroczną edycję 150 000 osób, a w niedzielę spodziewano się, że podobna liczba będzie podobna.

Przydrożny diabeł biorący udział w trasie Tour w towarzystwie japońskiej odpowiedniczki był częścią tłumu i okazał się dość popularny, nawet wśród jeźdźców.

„Nie widzimy w Europie, jak wielu mieszkańców Japonii lubi jazdę na rowerze” – powiedział Attila Valter z Jumbo-Visma.

Wcześniej Bahrain-Victorious zwyciężył w wyścigu drużynowym, w którym Yukiya Arashiro jechał po swoich rodzimych drogach.

Dodaj komentarz