Ograniczenia dronów na wyścigach UCI w przyszłości

„Poznaj tajemnice dronów w kolarstwie – od mistycznych ujęć z góry po zaostrzone przepisy UCI. Jak tajemnicze statki powietrzne zmieniają oblicze tego sportu? Czytaj dalej, aby poznać kulisy wykorzystania dronów podczas najważniejszych wyścigów rowerowych na świecie.”

Podobają Ci się zdjęcia z góry przedstawiające kolarza takiego jak Mathieu van der Poel atakującego w lesie podczas wyścigu przełajowego lub ostre ujęcie Jonasa Vingegaarda ustanawiającego zawrotne tempo w jeździe na czas?

Dzięki bezzałogowym statkom powietrznym, czyli dronom, te niegdyś wymijające zdjęcia ujawniają teraz kluczowe ruchy w wyścigach rowerowych dla szerokiej publiczności, a UCI zaostrzyło przepisy, aby drony stały się bezpiecznym zasobem.

Dla bezpieczeństwa sportowców, osób oficjalnych i widzów, UCI niedawno zmieniło zasady regulujące używanie dronów autoryzowanych przez organizatorów wyścigów podczas zawodów, w związku z czym pojazdy te i inne podobne małe statki powietrzne muszą być ograniczone do „utrzymywania odległości co najmniej pięciu metrów od każdego jeźdźca lub widza”.

Aktualizacja Zasady 1.2.035a wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku i stanowi część Ogólnej Organizacji Kolarstwa jako Sportu dla wszystkich dyscyplin.

Po wprowadzeniu nowej zasady „ptasie oko”. rozległy widok na Vingegaard zmiażdżenie jazdy na czas w O Gran Camiño w zeszłym sezonie w celu zdobycia tytułu w klasyfikacji generalnej nie będzie tak powszechne. Kamery wideo i kamery zamontowane na zatwierdzonym dronie nadal mogą przesyłać zdjęcia z przodu jazdy na czas, co jest niezgodne z przepisami, z pojazdu biorącego udział w wyścigu, ale tylko z większej odległości.

Przepisy UCI regulują wykorzystanie przez organizatora dronów, które mogą wykorzystywać zdjęcia i/lub nagrania wideo różnych statków powietrznych „pod warunkiem uzyskania zezwolenia na bezpieczną obsługę odpowiedniego sprzętu z przewidywanej lokalizacji”.

Nowelizacja artykułu dotyczącego statków powietrznych, wprowadzona w styczniu 2022 r., została wprowadzona, aby uniknąć incydentów, w których dron mógłby mieć wpływ na wynik wyścigu.

Drony są wykorzystywane podczas wydarzeń sportowych od ponad dziesięciu lat i zwykle stanowią bardziej ekonomiczną i elastyczną alternatywę dla kamer montowanych na motocyklach, helikopterach lub w przypadku wielu stacjonarnych pozycji kamer.

Podczas globalnej pandemii COVID-19 w 2020 r. drony były powszechnie używane do transmitowania wyścigów rowerowych, w przypadku których kibicom nie wolno było przebywać na trasach takich jak Tour of Flanders. Niedawno drony sprawdzają się w odległych lokalizacjach podczas wyścigów szutrowych i przełajowych, a także Mistrzostw Świata w wielu dyscyplinach.

Operatorzy dronów, zarówno komercyjnych, jak i rekreacyjnych, nie mają jednak wolnego zasięgu. Istnieją przepisy regionalne określające sposób użycia, od Krajowego Urzędu Lotnictwa w Europie po Federalną Administrację Lotnictwa w USA, dotyczące ciężarów urządzeń, ograniczeń wysokości, licencji operatora i wytycznych związanych z bezpieczeństwem podczas korzystania z innych statków powietrznych.

Dodaj komentarz