Nowy Sagan? Alaphilippe ma szansę na TotalEnergies!

Jean-René Bernaudeau, menedżer TotalEnergys, zdradza kolejne kulisy głośnej historii z udziałem Juliana Alaphilippe’a. Co to oznacza dla przyszłości francuskiego mistrza? Czy TotalEnergys stanie się jego nowym domem? Odkryj więcej w naszym najnowszym artykule.

Menedżer TotalEnergys Jean-René Bernaudeau stwierdził, że Julian Alaphilippe zawsze będzie miał miejsce we francuskim ProTeam, a jego kontrakt w Soudal-QuickStep wygasa pod koniec 2024 roku.

W zeszłym tygodniu Alaphilippe trafił na pierwsze strony gazet po tym, jak jego trwająca historia z Patrickiem Lefevere trwała nadal, gdy doświadczony szef zespołu zrzucił winę za swoje słabe wyniki na swój styl życia i relacje z partnerem, Kobiecy Tour de France reżyser Marion Rousse.

Rousse odpowiedziała w mediach społecznościowych, gromiąc uwagi szefa Soudal-QuickStep i prosząc go, aby „okazywał trochę więcej szacunku i… klasy”.

Lefevere próbował zakończyć sytuację przed weekendem otwarcia, ale związek – który chwieje się od końca sezonu 2022 – wydaje się już nie do uratowania. A w roku kontraktowym TotalEnergys może być miejscem docelowym dla dwukrotnego mistrza świata.

„Oczywiście. Julian (Alaphilippe) ma swoje miejsce u nas” – powiedział Bernaudeau dziennikowi „L’Equipe” zapytany, czy 31-latek mógłby w przyszłości wziąć udział w podjęciu przez TotalEnergys próbie „ponownego skupienia się na Francuzach”.

Francuski ProTeam pozyskał pod koniec swojej kariery kilka weteranów peletonu, próbując podnieść ich prestiż i pomóc wschodzącym młodym kolarzom. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie otrzymują oni zaproszeń z dziką kartą na większość dużych wyścigów spoza Francji.

Alaphilippe może być kolejnym, który dołączy do grona zawodników po Peterze Saganie, Niki Terpstrze i Edvaldzie Boassonie Hagenie.

„Wie, że mógłby być naszym nowym Peterem Saganem, zwłaszcza że dołączyła do nas nowa fala utalentowanych młodych jeźdźców” – powiedział Bernaudeau. „Miałby tę pozycję lidera, ponieważ jest przykładem dla wielu dzieci”.

Sagan może nie osiągnął najlepszych wyników w latach swojej świetności, ale przyniósł ze sobą ulepszenie wyposażenia dzięki motocyklom Specialized i znaczny wzrost rangi ProTeamu. W pierwszym sezonie trzykrotnego mistrza świata w drużynie francuskiej w 2022 r. powrócili na zwycięską drogę z 15 zwycięstwami w sezonie i czterema na poziomie WorldTour – rok wcześniej nie mieli żadnego na najwyższym szczeblu, a łącznie tylko sześciu.

„On (Sagan) to wyjątkowy facet, który wiele nam dał swoim doświadczeniem i mentalnością. Przyniósł nam dumę, której być może nam brakowało” – powiedział Bernaudeau.

„Przyszedł, płacąc (dużą) część swojej pensji osobiście i pozostawi niezatarty ślad w naszej historii. Zrozumieliśmy razem z nim, że możemy się rozwijać. Podobnie jak w przypadku Niki Terpstry i Edvalda Boassona. Ale dzisiaj chcielibyśmy ponownie skupić się na Francuzach.

Przejście do TotalEnergys oznaczałoby, że Alaphilippe będzie mógł wystartować w Tour de France, ponieważ jest to jedna z drużyn, które często otrzymują dziką kartę. Nie miałby jednak obowiązkowego wstępu na każdy wyścig WorldTour, ponieważ Israel-Premier Tech i Lotto Dstny zapewniły sobie automatyczne zaproszenia z dziką kartą na wszystkie wyścigi WorldTour w 2024 r. jako dwa zespoły ProTeam, które osiągnęły najlepsze wyniki w 2023 r.

„Mogę szokować ludzi, ale ostatecznie World Tour mnie nie interesuje” – powiedział Bernaudeau.

„Najważniejsze jest być pierwszym lub drugim w drugiej lidze, ponieważ tam mamy tę przewagę, że nie jesteśmy zależni od zaproszeń od organizatorów, te dwa miejsca pozwalają zakwalifikować się bezpośrednio do najważniejszych wydarzeń bez konieczności uczestniczenia w World Tour.

„To sytuacja finansowo opłacalna, ale jesteśmy na 21. miejscu i dzisiaj drogo nas to kosztuje”.

Alaphilippe będzie kontynuował swój ostatni sezon w Soudal-QuickStep na sobotnim Strade Bianche, a następnie w Tirreno-Adriatico i Mediolan-San Remo. Następnie po trudnym weekendzie otwarcia, w wyniku którego odpadł z Omloop Het Nieuwsblad, wróci do Belgii na brukowane klasyki.

Dodaj komentarz