Nowy haemoglobin morskiego robaka – nowe podejście do dopingowania krwi

Technika dopingu krwi za pomocą hemoglobiny zrobaków jest najnowszym hitem, który wstrząśnie światem kolarstwa zawodowego. Twórca tej kontrowersyjnej metody, dr Franck Zal, ujawnił, że znany kolarz biorący udział w Tour de France w 2020 roku zwrócił się do niego z prośbą o dostęp do tego produktu. Jakie nowe zmiany przyniesie to odkrycie w świecie sportu? Czy dopuszczalne jest wykorzystanie tej rewolucyjnej metody w sporcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Stosowanie hemoglobiny z robaków może stać się najnowszą techniką dopingu krwi stosowaną w kolarstwie zawodowym, a jej twórca, dr Franck Zal, ujawnił l’Equipe, że w 2020 r. „znany kolarz, którego drużyna bierze udział w Tour de France, skontaktował się ze mną, ponieważ chciał tego produktu”.

Antydopingowe badania krwi mogą wykryć „super hemoglobinę”, ale są one łatwe w użyciu, a dzięki krótkiemu okresowi półtrwania stają się niewykrywalne już po kilku godzinach. Jest mało prawdopodobne, aby jego użycie zostało odnotowane w paszporcie biologicznym sportowca.

Dzięki Paszportowi Biologicznemu i zauważalnej zmianie nastawienia w peletonie w ostatnich latach doszło do niewielu przypadków dopingu krwi w zawodowym kolarstwie.

Robaki Arenicola marina, znane również jako robaki piaskowe, są powszechnie używane jako przynęta na ryby, ale dr Zal pomógł stworzyć zewnątrzkomórkową hemoglobinę robaków Arenicola marina do użytku medycznego po odkryciu niesamowitych właściwości robaków w transporcie tlenu. Lugworms mogą żyć zarówno pod wodą, jak i w powietrzu.

Nalegała na to Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). l’Equipe że nie wykryto żadnych przypadków domieszkowania hemoglobiną przez robaki, lecz wyrażają zaniepokojenie wykorzystaniem tej metody jako skutecznej techniki dopingu krwi.

Dr Zal opatentował swoje odkrycie i stworzył firmę Hemarina, która posiada własną hodowlę robaków na wyspie Noirmoutier w regionie Vendée we Francji. Hemarina nazywa zewnątrzkomórkową hemoglobinę robaka Arenicola marina M101, twierdząc, że została udoskonalona w ciągu 450 milionów lat ewolucji.

Hemarina twierdzi, że hemoglobina robaka jest uniwersalnym substytutem krwi, który może transportować 40 razy więcej tlenu niż ludzka hemoglobina. Jest 250 razy mniejsza niż inne czerwone krwinki, co wspomaga krążenie. Jest kompatybilny ze wszystkimi grupami krwi, nie podnosi hematokrytu krwi i nie powoduje wysokiego ciśnienia krwi jak hemoglobina bydlęca czy ludzka. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej i liofilizować, co ułatwia transport.

Hermarina stworzyła szereg specjalnych produktów zawierających hemoglobinę nicieni, w tym uniwersalny nośnik tlenu HEMOXYCarrier, rozwiązanie pomagające zachować narządy używane do przeszczepów, opatrunki utlenowane, aktywację wzrostu komórek, a nawet fermentację wina serowego i drożdży chlebowych.

Dodatek HEMO2life wspomagający przeszczepianie narządów został niedawno dopuszczony do użytku medycznego w Europie, dzięki czemu jest łatwo dostępny.

Doktor Zal odkrył hemoglobinę robaka w 2007 roku i szybko zdał sobie sprawę, że jego produkty mogą stać się celem środków dopingujących krew, nawet jeśli są stworzone po to, by ratować życie.

„Bardzo wcześnie zrozumiałem, że można to przekierować” – powiedział l’Equipe. „Mieliśmy kilka bezpośrednich próśb od sportowców i siłowni, którzy chcieli wiedzieć, jak uzyskać tę substancję. Dowiedziałem się także o możliwości podawania go koniom wyścigowym.”

Doktor Zal twierdzi, że znany kolarz skontaktował się z nim w lipcu 2020 r., gdy kolarze przygotowywali się do przełożonego sezonu pandemii Covid-19 w drugiej połowie roku. Szybko powiadomił francuską policję OCLAESP, że pracuje na rzecz ochrony zdrowia publicznego.

„Zapytałem ich, co robić, odpowiedzieli: «Każcie mu mówić, chcemy zobaczyć, czy jest sieć». Wymieniliśmy około dziesięciu e-maili, ale w pewnym momencie powiedziałem sobie, że to ich praca, a nie moja” – ujawniła dr Zal.

OCLAESP potwierdził dyskusje do l’Equipe ale odmówił podania dalszych szczegółów.

Dr Zal ujawnił, że pomógł już OCLAESP, gdy podczas śledztwa w ramach operacji Aderlass w Niemczech odkryto formę hemoglobiny aktywnej.

Aderlass ujawnił stosowanie mikrotransfuzji krwi przed wyścigami w narciarstwie biegowym i inne techniki dopingowe. Mark Schmidt, lekarz będący sercem kręgu dopingowego w Aderlass, został skazany w 2021 roku na cztery lata i 10 miesięcy więzienia. W sprawę zamieszani byli Alessandro Petacchi, Danilo Hondo, Georg Preidler, Borut Bozic, Kristijan Koren i Kristijan Durasek i wydał zakazy uprawiania sportu o różnej długości.

Po operacji Aderlass organizacja Cycling Anti-doping Foundation przeprowadziła ponowną analizę 800 próbek krwi i moczu pobranych podczas zawodów i poza nimi, ale CADF stwierdziła, że ​​żadna z nich nie odkryła nośnika tlenu na bazie hemoglobiny (HBOC). HBOC są zakazane na mocy kodeksu antydopingowego WADA, ale hemoglobina robaka jest trudna do wykrycia ze względu na jej bardzo krótki okres półtrwania.

Wszelkie antydopingowe badania krwi musiałyby zostać wykonane natychmiast po wyścigach, w przypadku których możliwym problemem byłby próg dla zakazanej substancji. Próbki krwi są często pobierane od zwycięzców i liderów wyścigów po wyścigach, ale zwykle dopiero około godzinę po ukończeniu mety i podium.

Przepisy antydopingowe dopuszczają obecnie przeprowadzanie testów w nocy, jeśli jest to uzasadnione, a niektóre zespoły przeszły niespodziewane antydopingowe badania krwi na godzinę przed rozpoczęciem niektórych wyścigów w 2023 r.

„Hemoglobina robaka morskiego działa bardzo szybko w organizmie po wstrzyknięciu, ale ma też bardzo krótką żywotność” – powiedziała Adeline Molina z L’Agence française de lutte contre le dopage (AFLD) l’Equipe. „To produkt, którego należy szukać u konkurencji. Ale widać to w badaniu krwi.”

Niedawne badania opublikowane w czasopiśmie Analytical Science Journals dotyczące wykrywania hemoglobiny zewnątrzkomórkowej z przystani Arenicola w próbkach surowicy kontroli antydopingowej sugerują, że „okno wykrywania wynoszące 4–8 godzin powinno wystarczyć do wykrycia domieszki robaka Hb. Jednakże jak dotąd nie opublikowano żadnych danych na temat podawania M101 ludziom, dlatego wyniki tego badania nadal wymagają potwierdzenia na ludziach.”

Z badania wynika, że: „Ze względu na obiecujące właściwości terapeutyczne, robak Hb stanowi nowy środek dopingujący, który może być potencjalnie niewłaściwie stosowany w sporcie w celu poprawy zdolności dostarczania tlenu przez krew.

„Mimo że nadal brak zgody klinicznej na stosowanie in vivo jako nośnika tlenu, środek konserwujący do przeszczepów stosowany w procedurach transplantacyjnych zawierający robaka Hb jako substancję czynną M101 uzyskał niedawno oznakowanie CE umożliwiające jego wprowadzenie do obrotu jako wyrób medyczny do stosowania ex vivo w Europie, co sprawia, że lek łatwo dostępny dla oszukujących sportowców.”

WADA poinformowała l’Equipe są świadomi ryzyka stosowania hemoglobiny robaka do dopingu krwi.

„Bardzo szybko zrozumieliśmy tę substancję i związane z nią ryzyko w celach dopingowych. Kupiliśmy produkt i przekazaliśmy go w ręce laboratoriów antydopingowych” – powiedział profesor Olivier Rabin, dyrektor naukowy WADA.

„Gdyby tę substancję wykryto u sportowca, podalibyśmy to do wiadomości publicznej” – dodał Rabin. „Nie mogę zagwarantować, że coś takiego nie miało miejsca gdzieś na świecie. Jednak według mojej wiedzy tak nie jest.”

Dodaj komentarz