Nowość firmy Enve: kierownica do jazdy wszędzie za $1,200 / £1,300

Jednoczęściowa kierownica i mostek Enve SES AR zaczynają być dostępne, eliminując konieczność bycia konstruktorem znanym Enve lub zespołem wyścigowym sponsorowanym przez Enve. Zmiana ta daje teraz możliwość czyszczenia kokpitu w ramie rowerowej kompatybilnej z Enve IN-route bez konieczności wydawania pieniędzy na niestandardowe opcje, co może zainteresować fanów kolarstwa szosowego. W drugim kwartale tego roku dostępna będzie podstawowa wersja jednoczęściowej kierownicy SES Pro Team.

Fakt, że wkrótce będzie dostępna jednoczęściowa kombinacja kierownicy i mostka Enve SES, nie był tajemnicą. Było rozważane jako możliwe umieszczenie go na naszej liście najlepsze kierownice szosowe odkąd się pojawił Rower Tadeja Pogacara po tym jak spędziliśmy z nim czas. Mimo to szczegóły nie były powszechnie dostępne.

Zmienia się to dzisiaj, gdy Enve wypuszcza jednoczęściową kierownicę i mostek SES AR. Od teraz nie musisz już być konstruktorem znającym Enve, klientem kupującym niestandardową drogę Enve ani zespołem wyścigowym sponsorowanym przez Enve. Jeśli chcesz wyczyścić kokpit w ramie rowerowej kompatybilnej z Enve IN-route, Enve Ci go teraz sprzeda.

Podobnie jak poprzednia kombinacja kierownicy i mostka AR, masz te same zintegrowane końcówki kierownicy, złożone poszerzenie i zasięg 76 mm przy spadku 127 mm. Jednakże teraz masz do wyboru 20 różnych skosów obejmujących pełen zakres jednoczęściowych kombinacji kierownicy i mostka. Najmniejszą opcją jest mostek o średnicy 90 mm w połączeniu z kierownicą o długości 38 cm, a następnie dostępne są różne opcje. Dostępne szerokości to 38, 40, 42 i 44 cm, a każda szerokość ma opcje dla długości mostka 90, 100, 110 i 120 mm oraz 130 mm dostępne w rozmiarach 42 i 44 cm. Możesz także zamówić niestandardowe rozmiary w nietypowych rozmiarach, jeśli ich potrzebujesz. Wagi wahają się od 330 do 360 gramów w zależności od rozmiaru, co oznacza oszczędność około 85 gramów ponownie w zależności od rozmiaru.

Jednoczęściowy, przedni uchwyt na kierownicę Enve SES AR

K-Edge obsługuje dołączony przedni uchwyt, który jest specyficzny dla jednoczęściowej konstrukcji kierownicy (Zdjęcie: Enve)

Nowością jest zewnętrzne mocowanie z przodu. Enve zawsze decydowała się na pozostawienie projektowania i testowania przedniego mocowania innej amerykańskiej marce K-Edge, ale w przeszłości mocowanie oznaczało oddzielny zakup. Tym razem pojawił się nowy projekt K-Edge, specyficzny dla jednoczęściowego projektu i jest teraz wliczony w cenę zakupu. Wraz z przednim mocowaniem, każda kierownica będzie dostarczana z przekładkami IN-Route o średnicy 30 mm i jedną przekładką „obejściową”. Element dystansujący obejściowy umożliwia zewnętrzne prowadzenie węży w dowolnym momencie, gdy zachodzi potrzeba przetestowania konfiguracji przed całkowitym zaangażowaniem się w prace związane z prowadzeniem wewnętrznym.

kompletna kierownica z włókna węglowego gotowa do malowania

Enve nie ukrywała jednoczęściowej kierownicy SES AR (Zdjęcie: Josh Ross)

Droga na rynek

Nie tylko istnienie jednoczęściowego zestawu kierownicy i mostka nie było tajemnicą, ale podróż od pomysłu do wprowadzenia na rynek to coś, o czym Enve chętnie opowiadała każdemu, kto chciał słuchać. Jeśli przegapiłeś szczegóły, historia zaczyna się od tego, że UAE Team Emirates i Tadej Pogačar poprosili o lżejszą i bardziej aerodynamiczną kierownicę. W rezultacie, po pięciu miesiącach prac, powstała jednoczęściowa kierownica i mostek SES Aero Road, które zadebiutowały podczas Tour de France 2023. Chociaż dzisiejsza wersja nie jest tą wersją, jednoczęściowa kierownica SES Pro Team oparta na opcji kierownicy SES Aero Road będzie dostępna w drugim kwartale tego roku, podstawowe założenia inżynieryjne i uzasadnienie biznesowe są takie same.

Do tej pory Enve miała dwie opcje kierownicy zoptymalizowanej pod kątem aerodynamiki. Ci, którzy szukali najbardziej aerodynamicznej opcji, nawet kosztem sztywniejszej jazdy, mogli wybrać kierownicę Aero, a dla wszystkich innych kierownica szosowa SES AR oferowała aero i bardziej wybaczające wrażenia z jazdy. Połączenie dowolnej kierownicy z aerodynamicznym mostkiem Enve umożliwiło wewnętrzne prowadzenie bez odsłoniętych kabli. Przed dzisiejszym efektem końcowym był kokpit oferujący zarówno zalety aerodynamiczne, jak i elastyczność dostosowaną do potrzeb konsumentów.

Problem w tym, że z definicji dwuczęściowa kierownica i mostek nie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. Użycie dwóch elementów zamiast jednego zawsze będzie oznaczać więcej węgla i pewien kompromis. Kiedy więc zespół UAE Team Emirates poprosił o coś absolutnie najlepszego, było oczywiste, że przejście na system jednoczęściowy ma największy sens. Nadrobienie zaległości inżynieryjnych polegało na optymalizacji produkcji, aby osiągnąć te same cele, co w przypadku konstrukcji dwuczęściowej, przy jednoczesnym wycofaniu się z wszelkich wcześniej wymaganych kompromisów. To jednak otworzyło nowe wyzwanie. W rzeczywistości wygląda na to, że jedną z największych przeszkód na drodze do tych wydań był raczej uzasadnienie biznesowe niż technologia.

Środkowa część jednoczęściowego uchwytu jest gotowa do uformowania

Produkcja kierownicy jest procesem wykonywanym ręcznie (Zdjęcie: Josh Ross)

Dzisiejsza premiera jednoczęściowej kierownicy SES AR jest dostępna w znaczącej sugerowanej cenie detalicznej wynoszącej 1200 USD / 1449 EUR / 1300 GBP. Jak twierdzi, cena ta wynika z decyzji Enve o utrzymaniu niskich liczb, produkcji krajowej i lepszym reagowaniu na zmieniający się popyt.

Enve Porty kablowe do walki wręcz w osłonie przeciwpyłowej

W przypadku niektórych rowerów kompatybilność będzie tak prosta, jak nowa górna pokrywa łożyska (Zdjęcie: Josh Ross)

Zgodność

Jeśli chcesz rzucić wyzwanie dzisiejszej wersji, nadal będziesz musiał negocjować kompatybilność, a to oznacza ramę kompatybilną z systemem Enve IN-route. IN-Route to projekt opracowany wspólnie z Chrisem Kingiem Precision Components, aby umożliwić ukryte prowadzenie kabli. Kable biegną od elementów sterujących przez środek kierownicy/wspornika i w dół do przodu główki ramy. Wymaga widelca z rurą sterową „1,125” i poprowadzenia węży/przewodów między rurą sterową a większym górnym łożyskiem steru 1,5”.

W tej chwili konstrukcja ta jeszcze bardziej ogranicza dostępność nowej jednoczęściowej kierownicy SES AR. W tej chwili gwarantowana kompatybilność obejmuje tylko niewielką pulę ram Enve i niezależnych producentów, którzy przestrzegają standardu IN-route. Mimo to według Enve „większość rowerów korzystających z podobnego systemu będzie prawdopodobnie kompatybilna z nowym SES AR One-Piece z pewnymi niewielkimi modyfikacjami”.

Dobrym przykładem tego, jak to wygląda, są Colnago V4R. Ten rower jest kompatybilny z jednoczęściową kierownicą, gdy górna pokrywa łożyska zostanie wymieniona na część Enve. Chociaż Enve nie oferuje obecnie tej osłony łożyska na sprzedaż, jest to stosunkowo prosty element. Łatwo zobaczyć, jak pewnego dnia może stać się częścią biblioteki małych części, które „zapewnią bezproblemową integrację komponentów ENVE z najpopularniejszymi modelami ram na drogach”.

Cena i dostępność

Jednoczęściowa kierownica SES AR jest teraz dostępna bezpośrednio na Enve.com i u partnerów detalicznych na całym świecie w sugerowanej cenie detalicznej 1200 USD / 1449 EUR / 1300 GBP.

Zakup obejmuje podkładki dystansowe 40 mm obejmujące dwie podkładki obejściowe 5 mm, jedną 10 mm i jedną 10 mm wraz z uchwytem komputerowym K-edge zgodnym z Garmin i Wahoo, zintegrowanymi końcówkami kierownicy oraz zestawem sprzętu ze śrubami i górną zaślepką.

Dodaj komentarz